Hokejisté Finska poprvé v historii vybojovali zlaté olympijské medaile. Ve finále Her v Pekingu otočili zápas s týmem Ruského olympijského výboru a zvítězili 2:1. Po stříbrech z Calgary 1988, Turína 2006 a bronzech z Lillehammeru 1994, Nagana 1998, Vancouveru 2010 a Soči 2014 se dočkali Suomi nejcennějšího kovu. Ve finále se jako první prosadil ruský celek zásluhou Michaila Grigorenka. Zkraje druhé třetiny ale srovnal Ville Pokka a v čase 40:31 vstřelil vítěznou trefu Hannes Björninen.
V osmé minutě poslal sbornou v přesilovce do vedení útočník Michail Grigorenko. Ve 24. minutě vyrovnal obránce Ville Pokka. Vítězný gól vstřelil v čase 40:31 útočník Hannes Björninen, který si připsal nahrávku u první branky. U obou gólů vítězů asistoval obránce Atte Ohtamaa.
Po velmi opatrném úvodu přinesla větší vzruch až první početní výhoda. V končící sedmé minutě fauloval vysokou holí Björninen a Rusové dlouho neváhali, aby nabízenou příležitost využili. Grigorenko si našel pozici na střelu, dokonale využil clonu Karnauchova a ranou z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Byl to nakonec i jediný prohřešek finského týmu proti pravidlům v celém utkání.
Finové byli střelecky výrazně aktivnější. Zatímco jejich gólman Säteri čelil jen sedmi přesným pokusům, protějšek Fedotov patnácti. Na těsném vedení Ruska se ale do přestávky nic nezměnilo, přestože i Seveřané si vyzkoušeli přesilovku. Jen kousek od možnosti zamést puk do takřka prázdné branky byl Kemiläinen. V další příležitosti neuspěl chvilku přes pauzou ani Hartikainen.
Ve 24. minutě vyrovnal Pokka nenápadnou střelou od modré čáry. Také on při svém pokusu od hrazení využil toho, že Fedotov měl zakrytý výhled a pak už nestihl na nijak nebezpečně vyhlížející ránu zareagovat. Při rovnovážném skóre se dění na ledě vrátilo do opatrných kolejí z úvodu utkání a brankáři neměli moc práce.
Finové byli nebezpeční v přesilovce, kterou jim poskytl v polovině 28. minuty faulující Semjonov. Když už si ale vytvořili dobré palebné pozice, obětavě hrající ruská čtveřice dokázala jejich pokusy skvěle vyblokovat. Na konci 34. minuty se připomněl hrdina semifinále se Švédy Gricjuk. Autor vítězného nájezdu si dokázal najít prostor pro zakončení, jeho rána z otočky ale proletěla těsně vedle tyčky.
Třetí dějství začalo pro sbornou velkým šokem. Uteklo totiž jen 31 sekund, Anttila zkusil štěstí dalekonosným pokusem zápěstím, který ale přesměroval Björninen a Fedotov podruhé inkasoval. Rusové museli dotahovat a zvýšili obrátky, jenže zodpovědně a pečlivě bránící Seveřané je vůbec nepouštěli k zakončení na Säteriho, jenž musel za celou poslední třetinu likvidovat jen tři pokusy.
Poté co Finové přestáli minuty, během nichž měli opticky navrch Rusové, sami začali zase vystrkovat růžky v útoku. Mäenalanen mohl zvýšit v 52. minutě, Fedotov byl ale proti. Vzápětí navíc fauloval Andronov. Hietanen v končící přesilovce napálil tvrdou střelou zápěstím horní tyčku.
V závěrečné minutě to sice ještě Rusové zkusili při odvolání Fedotova se šesti hráči v poli, ale tentokrát už boj o zlato - jak se jim to povedlo před čtyřmi lety proti Německu - nezachránili. A Finové mohli slavit.
Zprávy ze dne 1. února 2022
BĚH NA LYŽÍCH: Namísto olympijského snu přišlo zklamání! Běžkařka Sandra Schützová se sice objevila v olympijské nominaci, do Pekingu se ale nepodívá. Český tým se totiž dvou míst pro závody dobrovolně vzdal. Třicetiletá blondýnka to označila za největší křivdu její kariéry. Svaz to ale vidí jinak. Podrobnosti čtěte ZDE>>>
SHORT TRACK: Rychlobruslař na krátké dráze Shalin Sándor Liu doufá, že bude moci na olympijských hrách v Pekingu využít speciální vlajku, kterou mu připravila matka. Syn čínského otce a maďarské matky by rád v případě zisku další olympijské medaile mával praporem sešitým z vlajek těchto dvou zemí. „Chci vyhrát nejen pro Maďary nebo pro sebe. Chci vyhrát i pro Číňany. Mám to padesát na padesát. Když získám medaili, 50 procent bude pro Čínu a 50 procent pro Maďarsko,“ řekl.
SKOKY NA LYŽÍCH: Nejlepší skokanka sezony Světového poháru Marita Kramerová z Rakouska přijde kvůli nákaze koronavirem o účast na olympijských hrách v Pekingu. Vítězka šesti z jedenácti závodů Světového poháru měla pozitivní test na covid-19 v sobotu a nestihne splnit podmínky pro cestu do Číny. Ženy budou v Pekingu skákat individuální závod už v sobotu, soutěž smíšených týmů je čeká v pondělí. I kdyby měla hned ve středu ráno Kramerová negativní výsledek testu, soutěž jednotlivkyň by nestihla. Pro cestu do Pekingu jsou po nákaze potřeba čtyři negativní PCR testy za sebou v časovém odstupu minimálně 24 hodin.
HOKEJ: Česká reprezentace už má svého klíčového vůdce. Možná i kapitána. Ale útočník Jan Kovář (31) rozhodně nejásá z toho, jaké těžké okolnosti aktuálně provázejí tvorbu mužstva. Místo, aby už se ladila forma, všechny svírá covidová nejistota. „Je to divný,“ přiznává elitní centr, kterého čeká druhá olympiáda a celkově devátý velký turnaj. Na medaili pořád čeká, i když víra ho neopouští. Teď ale řeší jiné věci. Rozhovor čtěte ZDE>>>
JAMAJKA: Karibský ostrov bude v Pekingu reprezentovat šest sportovců. O koho jde a jaké mají ambice?
