Hokejisté Finska poprvé v historii vybojovali zlaté olympijské medaile. Ve finále Her v Pekingu otočili zápas s týmem Ruského olympijského výboru a zvítězili 2:1. Po stříbrech z Calgary 1988, Turína 2006 a bronzech z Lillehammeru 1994, Nagana 1998, Vancouveru 2010 a Soči 2014 se dočkali Suomi nejcennějšího kovu. Ve finále se jako první prosadil ruský celek zásluhou Michaila Grigorenka. Zkraje druhé třetiny ale srovnal Ville Pokka a v čase 40:31 vstřelil vítěznou trefu Hannes Björninen.
V osmé minutě poslal sbornou v přesilovce do vedení útočník Michail Grigorenko. Ve 24. minutě vyrovnal obránce Ville Pokka. Vítězný gól vstřelil v čase 40:31 útočník Hannes Björninen, který si připsal nahrávku u první branky. U obou gólů vítězů asistoval obránce Atte Ohtamaa.
Po velmi opatrném úvodu přinesla větší vzruch až první početní výhoda. V končící sedmé minutě fauloval vysokou holí Björninen a Rusové dlouho neváhali, aby nabízenou příležitost využili. Grigorenko si našel pozici na střelu, dokonale využil clonu Karnauchova a ranou z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Byl to nakonec i jediný prohřešek finského týmu proti pravidlům v celém utkání.
Finové byli střelecky výrazně aktivnější. Zatímco jejich gólman Säteri čelil jen sedmi přesným pokusům, protějšek Fedotov patnácti. Na těsném vedení Ruska se ale do přestávky nic nezměnilo, přestože i Seveřané si vyzkoušeli přesilovku. Jen kousek od možnosti zamést puk do takřka prázdné branky byl Kemiläinen. V další příležitosti neuspěl chvilku přes pauzou ani Hartikainen.
Ve 24. minutě vyrovnal Pokka nenápadnou střelou od modré čáry. Také on při svém pokusu od hrazení využil toho, že Fedotov měl zakrytý výhled a pak už nestihl na nijak nebezpečně vyhlížející ránu zareagovat. Při rovnovážném skóre se dění na ledě vrátilo do opatrných kolejí z úvodu utkání a brankáři neměli moc práce.
Finové byli nebezpeční v přesilovce, kterou jim poskytl v polovině 28. minuty faulující Semjonov. Když už si ale vytvořili dobré palebné pozice, obětavě hrající ruská čtveřice dokázala jejich pokusy skvěle vyblokovat. Na konci 34. minuty se připomněl hrdina semifinále se Švédy Gricjuk. Autor vítězného nájezdu si dokázal najít prostor pro zakončení, jeho rána z otočky ale proletěla těsně vedle tyčky.
Třetí dějství začalo pro sbornou velkým šokem. Uteklo totiž jen 31 sekund, Anttila zkusil štěstí dalekonosným pokusem zápěstím, který ale přesměroval Björninen a Fedotov podruhé inkasoval. Rusové museli dotahovat a zvýšili obrátky, jenže zodpovědně a pečlivě bránící Seveřané je vůbec nepouštěli k zakončení na Säteriho, jenž musel za celou poslední třetinu likvidovat jen tři pokusy.
Poté co Finové přestáli minuty, během nichž měli opticky navrch Rusové, sami začali zase vystrkovat růžky v útoku. Mäenalanen mohl zvýšit v 52. minutě, Fedotov byl ale proti. Vzápětí navíc fauloval Andronov. Hietanen v končící přesilovce napálil tvrdou střelou zápěstím horní tyčku.
V závěrečné minutě to sice ještě Rusové zkusili při odvolání Fedotova se šesti hráči v poli, ale tentokrát už boj o zlato - jak se jim to povedlo před čtyřmi lety proti Německu - nezachránili. A Finové mohli slavit.
Zprávy ze dne 1. února 2022
KURIOZITY: Čang Wen-čchüan z Pekingu se na zimní olympijské hry, které začnou v pátek, těší zřejmě mnohem víc než většina obyvatel čínského hlavního města. Čang, který pracuje v oddělení logistiky stavební firmy, je posedlý olympiádou už 20 let - a stejnou dobu sbírá olympijské suvenýry z celého světa, napsala agentura Reuters. Jeho malý dům v úzké uličce historické čtvrti Si-čcheng zaplňuje více než 5000 předmětů - od obřích plyšových maskotů a replik olympijských pochodní až po pamětní známky a mince. „Nejsou to jen věci, ale také vzpomínky na každé olympijské hry,“ řekl. „Když je vidím, vybaví se mi nádherné okamžiky. Třeba zahajovací a závěrečný ceremoniál, sportovci a všechny krásné věci týkající se olympijských her,“ dodal.



OLYMPIJSKÁ VESNICE: Americká sáňkařka Summer Britcherová nepochybně přiměla závidět nejednoho sportovce, který se účastnil letních olympijských her v japonském Tokiu, kde se spalo na postelích z kartonové lepenky. Podle jejího příspěvku na Tiktoku jsou lůžka nachystaná na zimní olympiádě vhodná i pro královnu, napsal zpravodajský server New York Post. „Z téhle otázky jsem hrozně nadšená, protože se s vámi chci podělit o něco neuvěřitelného. Nejenže tu nemáme kartonové postele, ale vypadá to, jako by si organizátoři řekli: 'Jak bychom mohli naprosto trumfnout Tokio?'“

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Zatímco z covidu vyléčení hokejisté Mlýnková a brankář Will, nebo snowboardistka Maděrová to do včerejšího letadla směr Istanbul a pak Peking vzali normálně přes odletovou halu, po největší medailové naději českého týmu nebylo na letišti Václava Havla ani stopy. Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká do linkového letu nastoupila skrz VIP salonek stranou veškeré pozornosti. Přesně tak, jak to má ráda. Více čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Herec Jakub Štáfek se podělil o své vzpomínky, kde prožíval zlatý olympijský triumf hokejistů v Naganu a lyžařský triumf Ester Ledecké na hrách v Pchjončchangu. Má nějaký divácký rituál? „Člověk se musí předtím dobře vyčůrat,“ říká představitel fotbalisty Juliuse Lavického. Dozvíte se, že ze sportovců je mu nejbližší známý hokejista a že své osobní Nagano zažil v NHL. Podívejte se na pořad Czech Team TV Já a sport.
HOKEJ: Netradiční tréninkový zápas mají za sebou české hokejistky, které se na olympijských hrách v Pekingu chystají na premiérovou účast pod pěti kruhy. Svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny sehrály modelové utkání proti Švédkám, které porazily 5:3. „Nehrály jsme v (reprezentačních) dresech a hrálo se třikrát dvacet minut hrubého času,“ popsala obránkyně Aneta Tejralová netradiční duel. „První dvě třetiny se hrálo pět na pět a třetí, po domluvě trenérů, jsme hrály oslabení a přesilovky,“ doplnila hráčka Nižného Novgorodu.


