PŘÍMO Z PEKINGU | Seděli na tribuně a fandili. Jejich přání ale bylo jiné. Být tam dole. Na střídačce! Historický zápis slovenského hokeje do olympijské historie sledovali i čeští kustodi, kteří v Pekingu museli zůstat až do konce. „Je to pro ně super úspěch. Hráli skvěle. Ale mají nějaký divný dresy, ne? Mají to být český!“ smála se trojka nepostradatelných mužů, kteří vytvářeli hokejistům prvotřídní servis. Jenže ani to nestačilo… Trojice Šmíd, Kopecký a Šulan.
V první řadě sektoru, který byl určený pro sportovce a členy výpravy, naplno fandila skupinka chlapíků ve slovenských národních barvách. To byli experti na přípravu sjezdovek.
V ruce měli řehtačky, vlajky a v hale National Indoor Stadium nešli přeslechnout. I jejich hlasivky pomohly k bronzu.
Kousek za nimi byla česká partička. Zdeněk Šmíd, Oldřich Kopecký a Petr Šulan. Maséři, kustodi a dobré duše národního týmu. Už dopředu bylo jasné, že ať turnaj dopadne jakkoliv, zůstanou až do konce a odletí v pondělí speciálem.
Tak moc si přáli, aby i závěrečné dny strávili na střídačce… Bohužel. Parta kolem kapitána Romana Červenky vypadla už v osmifinále… Proto trojice parťáků vyrazila v sobotu fandit Slovákům.
„Hrajou výborně, fakt paráda. Moc jim to přejeme. Akorát škoda, že ti kluci nemají na sobě české dresy,“ vtipkovali kustodi, kteří v posledních dnech vyklízeli českou kabinu a chystali věci na odlet. Zatímco hráči už jsou dávno doma, oni ještě zůstali v dějišti olympiády.
Mezi nimi nechyběl ani Zdeněk Šmíd, jenž úvod turnaje prožil v izolaci kvůli sérii pozitivních testů. Ještě teď, když si na to vzpomene, se mu sevře hrdlo… „To bylo hrozný. Myslel jsem si, jak jsem vnitřně silnej, ale tohle se mnou tedy zahejbalo,“ popisuje nekonečné dny na speciálním hotelu.
Tedy v místě, který byl strašákem pro každého. Všichni se modlili: Hlavně se tam nedostat! Padlo to na něj… „On si myslel, jak je silnej. Ale ukázalo se akorát to, že je silnej v pase,“ žertoval vedle něj stojící Kopecký. To jsou celí oni. Vtipálci, kteří nezkazí žádnou legraci.
Právě oni se snažili kamaráda Šmída podporovat. „Ale hele, kdo zase může říct, že tady jel s houkačkou?“ otočí se na něj Šulan, někdejší brankář, jenž si také prožil svoje chvíle slávy. Na začátku turnaje, když covid uvěznil v Praze české gólmany, vypomohl v bráně…
Ale zpátky k té houkačce. „Když jsem se vracel do vesnice za klukama, konečně už s negativními testy, tak mě vezla sanitka s houkačkou. Bylo to hrozný, měl jsem strach, že vůbec nedojedeme, pořád se to třáslo, jel s tím strašně,“ vybavuje si dlouholetý kustod národního týmu.
Připomínalo to policejní eskortu. Teď už je mu hej. Zlé okamžiky, které by nikomu nepřál, už má za sebou a těší se domů.
Ale ještě lépe by mu bylo, kdyby závěrečné dny nemusel se svými kamarády sledovat z hlediště. Ale ze střídačky.
Tenhle sen se jim nesplnil. Stejně jako všem fanouškům. Tak si aspoň mohou zavzpomínat na staré federální časy a radovat se z úspěchu (bývalých) krajanů…
Zprávy ze dne 12. února 2022
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijskou štafetu na 4x5 kilometrů ovládly Rusky, zisk zlatých medailí slaví po šestnácti letech. Druhé dojely Němky, bronz braly po těsné finiši Švédky. Úřadující šampionky z Norska skončily až páté. Češky ve složení Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončily třinácté a nevylepšily čtyři roky staré 11. místo z Pchjongčchangu. Zároveň 13. místo znamená nejhorší výsledek v historii.


HOKEJ: Hlavní favorit, našlapaná sestava, jediný cíl. Ruský výběr má na Hrách v Pekingu navázat na vystoupení národního celku před čtyřmi lety a obhájit zlaté medaile. Absence posil ze zámoří způsobila, že sestava sborné, kompletně složená z hráčů KHL, je na papíře největší ze všech. Národnímu týmu ustoupila i domácí liga, která se pozastavila dlouho před startem turnaje, aby Gusev a spol. měli jisté negativní testy a mohli se v klidu připravit. Více čtěte ZDE>>>.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Hvězdná americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se utěšuje tím, že debakly v jejích nejsilnějších disciplínách z ní alespoň na olympijských hrách sňaly tlak. Po dnešním tréninku sjezdu si šestadvacetiletá slalomářka pochvalovala, že se zase cítí na lyžích dobře. Zda nastoupí do úterního závodu, ale ještě neví.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na lyžích Simen Krüger po vyléčení koronaviru přiletěl do Pekingu. Na hrách by měl startovat v závodě na 50 kilometrů, který je na programu příští sobotu. Krüger měl pozitivní test na covid-19 koncem ledna. Vítěz skiatlonu a člen zlaté štafety z her v Pchjongčchangu, kde byl navíc druhý v závodě na 15 kilometrů, byl jedním z nakažených lyžařů, kvůli kterým norský tým odložil odlet do Číny.
HOKEJ: Švýcarské hokejistky porazily ve čtvrtfinále olympijského turnaje Rusko 4:2 a při páté účasti pod pěti kruhy postoupily podruhé mezi nejlepší čtyři. O soupeřkách bronzových medailistek z roku 2014 ze Soči pro pondělní semifinále rozhodne dnešní duel Finska s Japonskem. V případě vítězství Finek půjdou na Kanadu, při postupu Japonek by narazily na Spojené státy americké.