12. dubna 2008 • 00:00

Mistr smetl Liberec!

Autor: Sport

Volejbalisté Českých Budějovic a Kladna vstoupili vítězně do semifi nále PRAHA - Do semifi nálových sérií extraligy lépe vstoupili volejbalisté Kladna a Českých Budějovic. Zatímco Středočeši vítězstvím 3:1 nad Ostravou potvrdili v domácím prostředí roli favorita, mistrovský Jihostroj neztratil v repríze loňského finále ani set na palubovce vítěze základní části Liberce. V Liberci měl zápas nečekaně hladký průběh. Úřadující šampioni pokračovali i v semifi nále v účinném volejbalu postaveném na výborné obraně v poli i na bloku. Dukla od počátku zaostávala a třetí set se proměnil v exhibici hostů. "Budějovice nás úplně hladce přehrály. Takový vstup do semifi nálové série jsme si opravdu nepředstavovali. Mezi námi a soupeřem byl rozdíl třídy, což si těžko dokážu vysvětlit," krčil rameny liberecký univerzál a kouč Dalibor Polák. Jihočeši se opírali především o výborný výkon Štěpána Smrčky, který soupeřovu polovinu zasypával výbornými servisy. "V prvních dvou setech za vyrovnaného stavu 10:10 šel vždy na podání a několikabodovou šňůrou rozhodl. Naše hra se pak sesypala. V sobotu nás čeká druhý a klíčový zápas. Pokud bychom prohráli i ten, bylo by to špatné," dodal Polák. Českobudějovický kouč Petr Brom si vítězství zvlášť vychutnal, ještě před dvěma lety totiž na severu Čech působil. "Předvedli jsme velmi dobrý výkon a hráči splnili přesně to, s čím jsme do zápasu šli. Hlavně jsme dobře podávali. Bylo vidět, že první zápas chceme hodně vyhrát." Kladnu se podařilo velmi dobře ubránit nebezpečného Konečného, což byl základ včerejšího úspěchu. V úvodních třech setech drželi soupeři vždy dlouho vyrovnaný stav, než v prvním a třetím došlo k trháku domácích, ve druhém se totéž povedlo hostům. Čtvrtý set měl dramatickou koncovku, v níž Ostravané čtyřmi body za sebou otočili na 23:22, ale pak nevyužili dva setboly a Kladno to potrestalo. "Bylo to vyrovnané a dramatické utkání, ve kterém jsme si trochu zkomplikovali koncovku čtvrtého setu, ale se štěstím jsme vyhráli," uvedl kladenský kouč Zdeněk Šmejkal. Druhé zápasy se hrají na stejných palubovkách dnes. VOLEJBAL V ČÍSLECH KOOPERATIVA EXTRALIGA - SEMIFINÁLE, 1. ZÁPASY KLADNO-OSTRAVA 3:1 Čas: 106 minut. Rozhodčí: Činátl, Záhorcová. Diváci: 350. Sety: 20, -22, 22, 25. KLADNO: Sobotka, Skladaný, Böhm, Fokt, Marel, Linz, libero Polanský - Šrámek, Holčík, Diviš. OSTRAVA: Ledvoň, Zaťko, Kozák, Kubala, Konečný, Správka, libero Chromý - Michálek, Nunev, Malínek, Kadlc. (jz) LIBEREC-Č. BUDĚJOVICE 0:3 Čas: 74 minut. Rozhodčí: Labašta, Hudík. Diváci: 400. Sety: -20, -20, -16. LIBEREC: Simaro, Polák, Jeslínek, Ticháček, Dittrich, Čermák, libero Kryštof - Bíza, Vencovský, Šimeček, Vampola. ČESKÉ BUDĚJOVICE: Sládeček, Motys, Smrčka, Mach, Čajan, Zach, libero Habada - Ventruba, Pitner. (sch)