Putin se zastal teenagerky s dopingem: Dokonalost nemůže být nečestná

Krasobruslařská hvězda Kamila Valijevová na setkání ruských sportovců s Vladimirem Putinem
Vladimir Putin se na setkání s olympioniky a paralympioniky v Kremlu zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové
Ruský prezident Vladimir Putin přichází na setkání s ruskými olympioniky a paralympioniky v Kremlu
Ruští olympionici a paralympionici se zúčastnili setkání s prezidentem Vladimirem Putinem
Ruský krasobruslařka Kamila Valijevová (uprostřed) se v Kremlu setkala s Vladimirem Putinem
Kamila Valijevová na letišti v Moskvě po návratu z Pekingu
Kamila Valijevová přišla o olympijskou medaili
19
Fotogalerie
ČTK, iSport.cz
Krasobruslení
Začít diskusi (0)

Ruský prezident Vladimir Putin se zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové, která měla v prosinci pozitivní dopingový test. Je přesvědčený, že k jejím vynikajícím výkonům jí zakázané látky nemohly pomoci.

Čerstvě šestnáctiletá Valijevová ve své premiérové seniorské sezoně do olympijských her neprohrála jedinou soutěž a překonávala historická maxima. Byla jednoznačnou favoritkou na olympijské zlato, ale po soutěži družstev v Pekingu vyšlo najevo, že měla v prosinci pozitivní test na zakázaný trimetazidin.

Navzdory tomu mohla podmínečně závodit v soutěži jednotlivkyň, ale náročnou situaci neustála, pokazila volnou jízdu a skončila čtvrtá.

Ani medaili ze soutěže družstev zatím nemá, protože Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ceremoniál odložil do vyřešení její kauzy, což může trvat měsíce. Přesto dnes prezident Putin ocenil její výkony.

„Svou prací posunula svůj sport na úroveň určité formy umění. Taková dokonalost nemůže být dosažena nečestně s pomocí zakázaných látek. Velmi dobře víme, že tyto látky v krasobruslení nejsou potřeba,“ řekl Putin při ceremoniálu, na němž se setkal s úspěšnými olympioniky i paralympioniky.

Po olympiádě už Valijevová na mezinárodní scéně nezávodila, protože byla stejně jako ostatní ruští sportovci vyloučena ze všech mezinárodních soutěží pod hlavičkou ISU.

Mezinárodní bruslařská unie Rusko i jeho spojence Bělorusko potrestala kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. V pondělí ISU odebrala Rusku i pořadatelství listopadového závodu Grand Prix v krasobruslení. Sankce pro obě země platí do odvolání.

Zprávy ze dne 1. března 2022

Důležitý moment
Rusko
1. března 2022 · 16:26

Ruští a běloruští atleti byli vyloučeni ze všech vrcholných světových akcí včetně letošního MS v hale i venku. Oznámila to Světová atletika.

Ukrajina
1. března 2022 · 16:20

„Český sport bude na této křižovatce vystupovat rozhodně, jednotně a udělá vše, co je v jeho možnostech a silách, aby došlo k ukončení agrese na Ukrajině a pomohl ukrajinským obyvatelům i sportovcům. Vždyť naše země v nedávné historii dvakrát zažila situaci, kdy byla zrazena, přepadena a vinou lhostejnosti okolí zůstala opuštěna. Toto nesmíme dopustit,“ napsali ve společném prohlášení předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.

Rusko
1. března 2022 · 14:20

„Bylo nemyslitelné, aby takovýhle člověk byl čestný prezident IJF. Jednoznačně jde proti filozofii juda,“ říká Pavel Volek o Vladimirovi Putinovi. Předsedovi českého svazu se vrací vzpomínky na Bosnu a čerstvé hroby... Více čtěte zde >>>

Vladimir Putin je velkým fanouškem juda. Judo ale už není velkým fanouškem Vladimira Putina
Vladimir Putin je velkým fanouškem juda. Judo ale už není velkým fanouškem Vladimira Putina
Rusko
1. března 2022 · 11:44

Rusko kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu přišlo i o pořadatelství letošního mistrovství světa volejbalistů. Ještě minulý týden přitom Mezinárodní volejbalová federace (FIVB) trvala na tom, že navzdory invazi se turnaj odehraje podle plánu. Proti tomuto rozhodnutí vystoupil český svaz i samotní hráči. Po nátlaku nakonec došlo k zpřísnění jejího postoje. Volejbal tak učinil jako jeden z posledních sportů. V čele hráčské iniciativy byl Čech. Více čtěte ZDE>>>

 

Rusko
1. března 2022 · 11:05

Norsko zakázalo ruským a běloruským běžcům a běžkyním na lyžích start v závodech Světového poháru, které se tento týden uskuteční v Drammenu a Holmenkollenu. Důvodem je vojenský útok na Ukrajinu. „Dnes jsme informovali Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS), že bez ohledu na její postoj se v Norsku bude závodit bez Rusů a Bělorusů,“ citovala agentura Reuters prohlášení norského lyžařského svazu.

Rusko
1. března 2022 · 10:27

Důrazně proti válce se vyslovila i ruská tenistka a olympijská vítězka Anastasija Pavljučenkovová.

Ukrajina
1. března 2022 · 10:09

Bývalá světová trojka Elina Monfilsová, kterou tenisový svět zná především pod dívčím jménem Svitolinová, odmítla nastoupit do turnaje v Monterrey, protože se v jeho prvním kole měla utkat s Ruskou. „Nebudu hrát proti ruským ani běloruským soupeřkám, dokud tenisové organizace neučiní nezbytná opatření. Zároveň neviním ruské a běloruské sportovce, nejsou odpovědní za invazi do mé vlasti, a chci poděkovat těm, kteří proti ní statečně vystoupili.“ 

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů