Ruský prezident Vladimir Putin se zastal krasobruslařské hvězdy Kamily Valijevové, která měla v prosinci pozitivní dopingový test. Je přesvědčený, že k jejím vynikajícím výkonům jí zakázané látky nemohly pomoci.
Čerstvě šestnáctiletá Valijevová ve své premiérové seniorské sezoně do olympijských her neprohrála jedinou soutěž a překonávala historická maxima. Byla jednoznačnou favoritkou na olympijské zlato, ale po soutěži družstev v Pekingu vyšlo najevo, že měla v prosinci pozitivní test na zakázaný trimetazidin.
Navzdory tomu mohla podmínečně závodit v soutěži jednotlivkyň, ale náročnou situaci neustála, pokazila volnou jízdu a skončila čtvrtá.
Ani medaili ze soutěže družstev zatím nemá, protože Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ceremoniál odložil do vyřešení její kauzy, což může trvat měsíce. Přesto dnes prezident Putin ocenil její výkony.
„Svou prací posunula svůj sport na úroveň určité formy umění. Taková dokonalost nemůže být dosažena nečestně s pomocí zakázaných látek. Velmi dobře víme, že tyto látky v krasobruslení nejsou potřeba,“ řekl Putin při ceremoniálu, na němž se setkal s úspěšnými olympioniky i paralympioniky.
Po olympiádě už Valijevová na mezinárodní scéně nezávodila, protože byla stejně jako ostatní ruští sportovci vyloučena ze všech mezinárodních soutěží pod hlavičkou ISU.
Mezinárodní bruslařská unie Rusko i jeho spojence Bělorusko potrestala kvůli ruské invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. V pondělí ISU odebrala Rusku i pořadatelství listopadového závodu Grand Prix v krasobruslení. Sankce pro obě země platí do odvolání.
Zprávy ze dne 28. února 2022
Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě se letos neuskuteční v Moskvě. Kvůli vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu rozhodla evropská konfederace ESC o odebrání šampionátu ruské metropoli a hledá nové dějiště. Původní termín od 15. do 30. srpna by měl zůstat zachován, na programu jsou soutěže ve vzduchových, kulových, brokových i velkorážních disciplínách a na běžící terč.
Mezinárodní olympijský výbor vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce i funkcionáře z mezinárodních soutěží. MOV tak přitvrdil v postoji k sankcím. Pokud by úplné vyloučení nebylo možné, považuje MOV za přípustnou pouze účast ruských a běloruských sportovců nebo týmů v neutrálních barvách. Více čtěte zde >>>
Co dnes dělají nejslavnější ukrajinští sportovci? Situace v jejich zemi jim není lhostejná. Ukrajina odolává invazi ruských vojsk, které na ni poslal ruský diktátor Putin. Sportovní ikony věří, že válka brzy skončí. Vyzývají ostatní svět, aby pomohl šílence zastavit. A nejde o kdejaká jména. Zapojil se například i legendární Sergej Bubka či mistryně světa v biatlonu z Nového Města na Moravě Olena Bilosjuková Pidhrušná. Více čtěte zde >>>
Přečkala olympiádu v totalitní Číně, aby ji v jiném autoritářském státě zastihla válka. Sikroskařka Nikol Kučerová se před závody Světového poháru v ruském středisku Sunny Valley přidala k mezinárodnímu bojkotu a pak prožila nervozní desítky hodin shánění spojení do Česka. „Jsem ráda, že jsem doma,“ odechla si - více čtěte zde >>>
Profesionální ukrajinský boxer Vasyl Lomačenko sice po začátku útoku odletěl do Řecka. Teď je ale podle ESPN zpátky na Ukrajině a připojil se k jednotkám připraveným bránit okolí Oděsy.
Zprávy ze dne 27. února 2022
Mezinárodní šachová federace FIDE se rozhodla vypovědět všechny sponzorské smlouvy s ruskými a běloruskými společnostmi. Navíc výkonný výbor na dnešním mimořádném zasedání odsouhlasil zahájení etického a disciplinárního řízení s ruskými velmistry Sergejem Karjakinem a Sergejem Šipovem, kteří otevřeně schvalovali kroky ruského prezidenta Vladimira Putina a dělali si legraci z obětí v oblastech zasažených válečným konfliktem.