Vlhová dál vítězí, čtvrtého soba pojmenuje po příteli. Dubovská třináctá

Autor: Miroslav Mazal
0
Nejlepší střelec se nedostal ani do Brna… Osmnáctka na baru?!
Životní den pro Vadlejcha? Jsem na nejvyšší úrovni, říká. Ale chce pomoc

Tohle spojení zaručeně funguje. Petra Vlhová vyhrála potřetí v řadě slalom Světového poháru ve finském Levi. Za celkově čtvrtý triumf za polárním kruhem dostane dalšího soba, kterého pojmenuje po svém příteli Michalovi. „Je to láska mého života,“ rozplývala se lyžařská hvězda z Liptovského Mikuláše. Česká reprezentantka Martina Dubovská zahájila olympijskou sezonu 13. místem.

Obhájkyně celkového prvenství ve Světovém poháru Petra Vlhová vstoupila do nového ročníku znamenitě. Po prvním kole slalomu v Levi vedla a triumf nad největší rivalkou Mikaelou Shiffrinovou z USA potvrdila také nejrychlejší druhou jízdou.

„Začínám opravdu milovat Finsko. Tohle počasí i tuhle sjezdovku. Jezdím tady opravdu moc ráda a je to tady pro mě jedinečné,“ řekla Vlhová bezprostředně po triumfu. Američanku zdolala v součtu o 31 setin sekundy. Rodačka z Vailu tak zatím přišla o šanci vyrovnat 46. slalomovým triumfem Ingemara Stenmarka.

Naopak Slovenka navázala na předchozí úspěchy z Levi. Loni zvítězila v obou víkendových slalomech. V sobotu získala celkově 21. triumf v SP a s ním i další speciální odměnu. Ve Finsku za polárním kruhem se lyžařům za vítězství symbolicky daruje sobí mládě.

Když Vlhová vyhrála poprvé v roce 2017, pojmenovala jej Igor – po svém otci. Další dva pak nesou ženská jména: Pepi (po mentální trenérce) a Lujza (po neteři).

Výběr dalšího jména pro zvíře, které zůstane na nedaleké farmě a bude jej moci kdykoliv navštívit, nosila Slovenka v hlavě už delší dobu. „Přemýšlela jsem o dvou, pokud bych náhodou zvítězila. A nakonec ho pojmenuji Michal, tak se jmenuje můj přítel. Je to láska mého života a tohle je pro něj,“ usmívala se Vlhová.

Třetí místo v sobotu brala Němka Lena Dürrová. A dobré body na úvod sezony zajela česká reprezentantka Martina Dubovská. Po úvodním kole držela jedenáctou příčku, ve druhé jízdě si o dvě místa pohoršila. Na Vlhovou ztratila 2,40 sekundy. Druhá česká reprezentantka Gabriela Capová obsadila v prvním kole 46. pozici se zhruba půlsekundovým odstupem za elitní třicítkou.

V neděli se jede v Levi druhý slalom, v roli vedoucí ženy SP do něj půjde vítězka zahajovacího obřího slalomu v Söldenu Shiffrinová.

Ženy - slalom

1. Vlhová (SR) 1:46,19 (52,15+54,04), 2. Shiffrinová (USA) -0,31 (52,26+54,24), 3. Dürrová (Něm.) -0,84 (52,87+54,16), 4. Slokarová (Slovin.) -1,12 (52,63+54,68), 5. Swennová Larssonová (Švéd.) -1,13 (52,70+54,62), 6. Liensbergerová (Rak.) -1,28 (52,87+54,60), 7. Holdenerová -1,50 (53,08+54,61), 8. Gisinová (obě Švýc.) -1,63 (52,85+54,97), 9. Hectorová (Švéd.) -1,92 (53,26+54,85), 10. Stjernesundová (Nor.) -2,01 (53,34+54,86), ...13. Dubovská -2,40 (53,58+55,01), v prvním kole 46. Capová (obě ČR) 54,90.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 180 b., 2. Slokarová 168, 3. Vlhová 160, 4. Stjernesundová 118, 5. Liensbergerová 105, 6. Dürrová, Hectorová, Gutová-Behramiová (Švýc.) všechny 96, ...31. Dubovská 20.