Coby předseda České unie sportu i basketbalového svazu má Miroslav Jansta na útok Ruska na Ukrajinu jasný názor. Sportovní svět by na ni měl odpovědět tak, že okamžitě zruší všechny mezinárodní akce, které se mají konat na území Ruska a Běloruska.
Měli by být ruští sportovci a svazy dočasně vyloučeni ze všech mezinárodních soutěží?
„Sport by měl být apolitický. Současná ruská agrese na Ukrajině ale dalece přesahuje rámec politiky a útočí na základní lidské hodnoty, na kterých stojí i sport. Proto by měly být okamžitě zrušeny všechny mezinárodní akce, které se mají konat na území Ruska a Běloruska. Dohodnout společný postup s nadnárodními sportovními institucemi. Samozřejmě ale nepřeji ruským sportovcům, aby odnášeli neschopnost a zvůli svých politiků. Netrestat sportovce, potrestat režim. Sankcemi ve sportu by byli postiženi i ruští sportovci, kteří se dlouhodobě připravují v Evropě a nesouhlasí s Putinem.“
A co by znamenalo pro sport, kdyby se ruští sportovci nemohli zúčastnit třeba akcí v Evropě nebo jinde ve světě?
„Oslabení konkurence, mnohdy snížení sportovní hodnoty soutěží, narušení herních plánů dlouhodobých soutěží a komplikace v probíhajících nebo připravovaných kvalifikacích. A taky eliminaci možnosti, jak působit demokratickými hodnotami na lidi z jiných zemí, kteří si třeba ani neuvědomují, že je i jiný svět. Naši sportovci za totality jezdili do světa a tam se seznamovali s tím, že existuje i jiný svět a pohled na realitu.“

Jak jinak by se měl podle vás sportovní svět postavit ke konfliktu na Ukrajině?
„Tak jako to dělal po celou historii – snažit se být nejlepší a ukázat světu, že existují i hodnoty fair-play, že se dá bojovat i jinak nežli zbraněmi.“
Máte zprávy, zda byla ČUS či sportovní svazy požádány ukrajinskými protějšky o pomoc? Ta už proběhla v případně basketbalového klubu Prometej, jenž přesídlil do Nymburka. Existuje jiný takový příklad?
„Jako ČUS jsme umožnili trénink mistru basketbalu týmu Prometej ve Sportovním centru Nymburk. Zde odehrají také mezinárodní utkání, konkrétně Ligu mistrů. To jsme jim nabídli včas a jsou u nás už týden. Jinak další žádné požadavky o pomoc z Ukrajiny jsme nezaznamenali, a zda některé národní sportovní svazy ano, mi není známo. Otázka je, jak mohou sportovní organizace účinně pomáhat.“
Máte zprávy, kolik českých sportovců momentálně působí na Ukrajině a zda nepotřebují pomoc?
„Takové zprávy nemáme, to musí vědět jednotlivé svazy nebo jednotlivci. Jsme připraveni jim poskytnout jakoukoliv koordinovanou pomoc.“
Má ČUS například ubytovací kapacity (tělocvičny, ubytovny), aby případně pomohla s vlnou uprchlíků z Ukrajiny? Lze vůbec plošně takovou pomoc organizovat?
„ČUS má pouze Národní sportovní centrum v Nymburce, které je ve špatném stavu, po covidu je v hospodářské ztrátě a čeští sportovci by tím ztratili už vůbec jednu z mála možností, kde trénovat. V tělocvičnách naše členské kluby, které je vlastní, v tuto chvíli ani neví, zač zaplatit elektriku a topení, protože ceny dramaticky stouply a nejsou zdroje na jejich úhradu. Plošně by takovou pomoc musel pomoci organizovat stát. Sportovci sami mohou nabídnout pomoc spíše v ojedinělých případech.“
Zprávy ze dne 1. dubna 2022
Novými posilami fotbalistek pražské Slavie se staly ukrajinské reprezentantky Roksolana Kravčuková a Iryna Kotjašová. Obě hráčky, které přišly do pražského týmu z týmu WFC Žytlobud-2 Charkov, podepsaly smlouvu do konce sezony. Klub o tom informoval na svém webu. Čtyřiadvacetiletá útočnice Kravčuková patří ke stálicím ukrajinského národního týmu. V kvalifikaci o mistrovství světa 2023 vstřelila dvě branky. Před přerušením ukrajinské nejvyšší soutěže kvůli ruské invazi dala v osmi zápasech 13 gólů. S Charkovem hrála také osmifinále Ligy mistryň. „Mým cílem je hrát fotbal, který bohužel v mé zemi kvůli válce není možný. Budu se snažit pomoci týmu Slavie zvednout nad hlavu mistrovský titul. Věřím, že pro to uděláme všechny maximum,“ uvedla Kravčuková.
Fotbalisté Dynama Kyjev odehrají od dubna do června sérii charitativních utkání proti evropským velkoklubům. Výtěžek půjde na podporu Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi. Úřadující ukrajinský šampion to uvedl na klubovém webu. „Díky podpoře naší vlády se Dynamo vydá na charitativní turné a sehraje sérii přátelských zápasů proti špičkovým evropským klubům. Chceme podpořit Ukrajince, kteří trpí kvůli ruské agresi, a zároveň šířit povědomí a informovat o strašlivých dopadech války. Sloganem každého utkání bude: Zápas pro mír! Zastavme válku!“ uvedl klub. Dynamo se představí na hřišti Barcelony, Paris St. Germain, AC Milán, Dortmundu, Ajaxu Amsterodam, Basileje, Legie Varšava nebo dvojice lisabonských klubů Benfiky a Sportingu.
Pro krasobruslaře Tomáše Vernera (35) býval Jevgenij Pljuščenko (39) modlou. Sportovním vzorem, k němuž vzhlížel. Co mistr Evropy z roku 2008 říká na Rusovu umanutou podporu prezidentovi a vrahovi Putinovi, který vyvolal krveprolití na nebohé Ukrajině? „Vláda tamní sport podporuje a Jevgenij Pljuščenko je v současnosti zastáncem režimu, aby si udržel svůj vlastní sportovní svět, který během kariéry vybudoval. Proto podporuje svého prezidenta. Jsem zklamán,“ sklopil oči písecký rodák. Více čtěte ZDE>>>


A další fotbalista z ukrajinské ligy si našel zajímavé dočasné angažmá... Real Madrid získal ze Šachtaru Doněck osmnáctiletého pravého obránce Viniciuse Tobíase. Brazilský mládežnický reprezentant přijde do týmu španělských šampionů na půlroční hostování a připojí se zatím k třetiligové rezervě. Součástí transferu bude i opce na přestup ve výši 18 milionů eur (asi 440 milionů korun). O dohodě obou klubů informoval španělský sportovní deník AS. Vinicius Tobías se stane jedinou novou akvizicí „Bílého baletu“ během sezony, ačkoliv přijde dávno po uzavření zimního přestupového okna. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu totiž zavedla FIFA výjimku, díky níž si mohou fotbalisté z postižených oblastí najít do konce probíhajícího ročníku náhradní angažmá.
Zprávy ze dne 31. března 2022
Brazilský záložník Teté ze Šachtaru Doněck našel do konce sezony angažmá v Lyonu. Francouzský klub dnes oznámil příchod dvaadvacetiletého fotbalisty, který po ruské invazi na Ukrajinu měl možnost najít si nové působiště i mimo přestupní období.
Pražský esportový tým Entropiq ve světle současných událostí, které se dějí na území Ukrajiny, řeší prekérní situaci – v organizaci působí tým složený z ruských hráčů – ti nemůžou do rodné země a jakákoliv zmínka o válce pro ně nebo jejich rodiny může mít nedozírné následky. Více čtěte ZDE>>>

Švédsko vyřadilo z basketbalové reprezentace na neurčito bývalého hráče NBA Jonase Jerebka kvůli tomu, že v době invaze ruských vojsk na Ukrajinu podepsal smlouvu s týmem CSKA Moskva. Generální sekretář švédské federace SBBF oznámil Jerebkovu suspendaci z národního mužstva poté, co s ním ve středu o jeho angažmá hovořil. „Zdůraznil, že je to v přímém rozporu s hodnotami švédského basketbalu a naším jasným postojem k záležitosti Ruska. Bohužel po tomto rozhovoru jsme byli nuceni konstatovat, že není možné, aby Jonas Jerebko hrál za švédský národní basketbalový tým,“ uvedla SBBF v tiskovém prohlášení.
Je to právě Rusko, které podle vicepremiéra Dmitrije Černyšenka hájí základní sportovní hodnoty včetně olympijské charty. Mezinárodní federace je vylučováním Rusů a Bělorusů ze soutěží pošlapávají, řekl přední ruský vládní představitel na konferenci v Moskvě věnované aktuální pozici ruského sportu. „Vidíme, jak se mezinárodní sport stal nejsilnějším prostředkem politického boje, jak jsou porušovány všechny principy a ideály, ve kterých jsme vyrostli, jak jsou porušována veškerá pravidla olympijské charty těmi, kteří ji nenapsali, vidíme, jak je humanitární mise sportu ničena přímo před našima očima. Tady je velmi důležité, že zůstáváme spolu,“ citovala agentura TASS z Černyšenkova projevu před delegáty, mezi nimiž byli vedle politiků i sportovní funkcionáři.
Prezident běžecké série RunCzech Carlo Capalbo pro iSport Premium popsal, jak museli kvůli ruské invazi na Ukrajinu narychlo měnit marketingovou kampaň, jež byla věnována Emilu Zátopkovi. „Všechno bylo připraveno, batůžek, medaile, všechno… Ale pak jsme viděli ´Z´ na ruských tancích… Uf… Teď je to nová svastika. Museli jsme všechno změnit. Stálo nás to hodně peněz, protože jsme museli všechno předělat, všechno se zpozdilo,“ popisuje. Celý rozhovor čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 30. března 2022
Jako jeden z mála získal možnost vycestovat z válkou zmítané země, ale rozhodnout se k tomuto kroku prý bylo velice těžké. Ukrajinský boxer Oleksander Usyk totiž dostal od státu povolení odcestovat se svou rodinou do zahraničí, aby se mohl připravovat na odvetný zápas s britským bijcem Anthonym Joshuou, jehož loni porazil na body. „Pak za mnou přijeli moji přátelé a starší kolegové, kteří mi řekli, že mojí frontou je sport,“ zavzpomínal bojovník na tiskové konferenci v Hradci Králové, kam dorazil podpořit ukrajinský fotbalový tým v přátelském utkání s domácími. Rozhovor čtěte ZDE>>>
