Ruští okupanti na indexu! Šéf NSA hrozí škrty, judo vyřadilo Putina

Dojatý Taras Kačaraba ze Slavie při předzápasovém vyjádření podpory Ukrajině
Ukrajinského fotbalistu Tarase Kačarabu ve službách Slavie dostal minutový potlesk na podporu jeho vlasti
Ukrajinského fotbalistu Tarase Kačarabu ve službách Slavie dostal minutový potlesk na podporu jeho vlasti
Tarase Kačarabu přemohly před zápasem s Hradcem emoce
Taras Kačaraba a jeho dojetí při vyjádření podpory Ukrajiny před zápasem Hradec - Slavia
Ruský útočník Dmitrij Voronkov opouští hřiště po vyloučení do konce utkání
Reprezentační kouč Filip Pešán na střídačce
27
Fotogalerie
Ostatní
Vstoupit do diskuse (1)

Mezinárodní sportovní autority tvrdě reagují na válečný konflikt na Ukrajině a Česko nestojí stranou. Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser vyzval sportovní svazy, aby se vyhnuly vzájemným zápasům a jakýmkoliv soutěžím s účastí ruských a běloruských reprezentačních i klubových týmů. „Žádné reprezentační zápasy s Ruskem, jinak NSA zastaví financování reprezentace daného svazu,“ uvedl Neusser na Twitteru. Českým reprezentantům z individuálních sportů také doporučil neúčast při soutěžích, v nichž by startovali Bělorusové či Rusové. Svazy ale neprotestují.

Vytáhli se smrtícími zbraněmi na Ukrajinu, zavřeli si tím však dveře do světa. Sportovní organizace napříč zeměkoulí reagují na útok ruské a běloruské armády a sportovci z obou okupujících zemí se dostávají do izolace.

V Česku vede misi šéf národní sportovní autority Filip Neusser, který už v sobotu oznámil, že ruským sportovcům nebude udělovat povolení ke vstupu do Česka. Na neděli pak svolal videokonferenci svazů fotbalu, hokeje, basketbalu, házené, volejbalu, biatlonu, lyžování, golfu a tenisu.

„Všichni jsme jednotní a vyjadřujeme maximální podporu naší vládě v dalším postupu,“ uvedl Neusser.

Šéf NSA pod trestem ukončení státní podpory pro reprezentaci vyzval svazy, aby se vystříhaly vzájemných zápasů s Ruskem a Běloruskem, a aby se ani nezapojovaly soutěží, kterých se tyto země účastní.

V praxi se to může týkat například baráže o fotbalové mistrovství světa, kde je český tým ve stejné části pavouka jako Rusko. Předseda FAČR Petr Fousek už dřív oznámil, že si vzájemný zápas s Rusy v boji o MS neumí představit. Kromě Česka nechce s Ruskem hrát ani Polsko, které se má s ním utkat v prvním kole baráže, ani Švédsko. To má být v prvním kolem soupeřem týmu kouče Jaroslava Šilhavého.

Neusserova výzva se může týkat také účasti hokejového týmu na květnovém světovém šampionátu ve Finsku, jehož se má zúčastnit i Rusko a Bělorusko. S tím se má český tým přímo utkat v základní skupině v Tampere. Rada federace IIHF se má situací na Ukrajině zabývat v pondělí.

Neusserova výzva má podporu všech zástupců svazů, kteří se zúčastnili společné videokonference. Basketbalisté už přispěchali s ujištěním, že se výzvou budou řídit.

„Výbor České basketbalové federace garantuje, že po dobu trvající agrese Ruska vůči Ukrajině či jinému samostatnému státu nenastoupí reprezentační družstvo jakékoliv věkové kategorie proti národnímu týmu Ruska v jednotlivém utkání ani v rámci mezinárodního turnaje,“ uvedl předseda basketbalové federace i České unie sportu Miroslav Jansta.

„Nejsem jediným, kdo s hrůzou sleduje, co se může ve 21. století odehrávat pár set kilometrů od českých hranic, kdy jeden z evropských národů agresivně zaútočí na druhý. Takové chování by nemělo mít v naší společnosti místo. Zřejmá agrese Ruska, jeho rétorika a chování vůči Ukrajině však daleko přesahuje hranice politiky. Je to něco neakceptovatelného!“ zdůraznil.

Na situaci reagují také pořadatelé významných sportovních akcí ve světě. Norský svaz rychlobruslení prosazuje, aby na světovém šampionátu v Hamaru, který začíná ve čtvrtek, nemohli závodit ruští a běloruští reprezentanti. Ruská výprava už oznámila, že se MS nezúčastní, údajně kvůli uzávěře vzdušného prostoru nad Polskem a rušení mezinárodních letů.

Mezinárodní federace juda IJF v reakci na válečnou agresi zamířila přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, kterému odebrala status svého čestného prezidenta a ambasadora. Putin je celoživotním nadšeným judistou, v minulosti často navštěvoval soutěže v judu a je držitelem osmého danu.

Mezinárodní volejbalová federace FIVB zatím Rusku sebrala dvě kola Ligy národů. Zatím však stále platí, že má Rusko na přelomu září pořádat mužský světový šampionát.

Zprávy ze dne 5. března 2022

Ukrajina
5. března 2022 · 09:28

Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová původně nechtěla do turnaje v Monterrey kvůli situaci v rodné zemi nastoupit, protože v prvním kole měla za soupeřku Rusku Anastasiji Potapovovou. Nakonec se rozhodla hrát a věnovat prémie z turnaje bezpečnostním složkám své země, která čelí ruské invazi. Ukrajinka nakonec padla až ve čtvrtfinále, čímž vydělala 5800 dolarů (136 000 korun).

Hokej
5. března 2022 · 08:58

Hokejová Sparta nabízí Ukrajincům žijícím v Praze na rozptýlení vstup na nedělní zápas se Zlínem zdarma. „Tato doba musí být náročná nejen pro uprchlíky, ale i pro osoby ukrajinské národnosti dlouhodobě žijící v České republice. Moc rádi bychom jim poskytli alespoň minimální rozptýlení od negativních myšlenek a pozvali je na poslední domácí utkání základní části,“ píše klub ve webovém článku, jehož první část je psána ukrajinskou cyrilicí.

Zprávy ze dne 4. března 2022

Důležitý moment
Hokej
4. března 2022 · 21:50

V hokejové aréně Karlových Varů vznikne sklad humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům před válkou. Energie tak musí řešit, kde odehraje poslední zápas základní části. Více čtěte zde >>>

Ukrajina
4. března 2022 · 20:40

Minulý týden utekla z válkou zasažené Ukrajiny, teď je tenistka Dajana Jastremská (21) už v semifinále turnaje v Lyonu, když pátou nasazenou Jasmine Paoliniovou porazila 6:4 a 7:6. „Dnes jsem se vůbec nedokázala soustředit,“ uvedla tenistka, která po zahájení ruské invaze na Ukrajinu utekla se svou patnáctiletou sestrou z Oděsy. „Ale po tom všem, čím jsem si prošla, nesmím nic vzdávat. To jsem si opakovala, když mi to nešlo nebo jsem byla nervózní. Nemám co ztratit. Když jsem sem přijela, byla jsem unavená fyzicky i psychicky. A s každou výhrou se mi trocha energie vrací zpět,“ dodala.

Hokej
4. března 2022 · 19:30

Kladno - Sparta v O2 areně. „Když jsme se pro tuto akci rozhodli, chtěli jsme, aby to bylo v aréně s velkou kapacitou, aby ta pomoc byla co nejrozsáhlejší,“ uvedl hrající majitel kladenských Rytířů Jaromír Jágr. „Moc si přeji, aby se zápas konal v bohaté divácké kulise se skvělou atmosférou a aby šlo o kvalitní hokejový zápas, který bude všechny diváky bavit. Podstata je, abychom si společně zápas užili, vybrali co největší částku a pomohli potřebným,“ dodal.

Vstoupit do diskuze (1)