Krejčíková: postup s kanárem. Úspěch Martincové, Veselý v Melbourne končí

Autor: iSport.cz, ČTK, jon
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Tenistka Barbora Krejčíková zvládla hladce 1. kolo grandslamového Australian Open, Němce Andree Petkovicové povolila jen dvě hry a vyhrála 6:2 a 6:0. Při debutu v hlavní soutěži v Melbourne uspěla Tereza Martincová, která porazila Lauren Davisovou z USA 7:5 a 6:2. Se soutěží se rozloučil Jiří Veselý, jenž nestačil na Američana Stefana Kozlova a soupeři hrajícímu díky divoké kartě podlehl po setech 5:7, 3:6 a 4:6.

Loňská vítězka Roland Garros Krejčíková vzala v první hře Němce podání a vzápětí přišla o vlastní servis. Od stavu 3:2 už netratila ani game a za pomoci 28 vítězných úderů postoupila po hodině a sedmi minutých hry. Další soupeřkou turnajové čtyřky bude Wang Si-jü z Číny, aktuálně 137. hráčka světa, jež dostala do hlavní soutěže divokou kartu.

Krejčíková má teoretickou šanci stát se po Australian Open světovou jedničkou dvouhry, k čemuž potřebuje postoupit minimálně do finále. Záležet bude i na výsledcích současné první hráčky žebříčku WTA Australanky Ashleigh Bartyové a Bělorusky Aryny Sabalenkové.

Krejčíková nebo Sabalenková mají navíc šanci být za čtrnáct dnů zároveň jedničkou dvouhry i čtyřhry, což naposledy dokázala Švýcarka Martina HIngisová před 22 lety.

Martincová nezačala zápas s Davisovou dobře, prohrávala 0:2 a za stavu 4:5 odvrátila v maratonském gamu při podání soupeřky tři setboly. Poté sadu získala a druhou rozhodla ziskem čtyř her v řadě. Příští soupeřkou Češky bude třicátá nasazená Camila Giorgiová z Itálie.

Veselý nevyužil v utkání s Kozlovem, 168. hráčem dvouhry žebříčku ATP, ani jeden ze čtyř brejkbolů. Sám ztratil v každém setu servis jednou a vypadl za dvě a půl hodiny. „Špatně bylo asi úplně všechno. Od začátku jsem se necítil ve své kůži, ráno jsem se probudil s bolavými zády, ale na to nechci vůbec svalovat vinu. Zkazil jsem velké množství lehkých míčů. Soupeř měl výbornou defenzívu, ale byl k poražení, 0:3 je velká bída,“ řekl Veselý Radiožurnálu.

Na Australian Open se tak české jedničce Veselému dál nedaří, v prvním kole prohrál pošesté a jeho maximem jsou dvě druhá kola.

Ósakaová i Nadal postupují

Naomi Ósakaová začala cestu za obhajobou titulu na grandslamovém Australian Open dvousetovou výhrou. Japonka si v 1. kole poradila dvakrát 6:3 s Camilou Osoriovou z Kolumbie. Postoupily i turnajová pětka Maria Sakkariová z Řecka a olympijská vítězka z Tokia Belinda Bencicová ze Švýcarka.

Nasazená třináctka Ósakaová vedla v prvním setu rychle 5:0, pak sice povolila dvacetileté soupeřce tři hry, ale sadu si uniknout nenechala. Zvládla i druhý set a postoupila za hodinu a osm minut. „Hrát v Austrálii pro mě moc znamená, mám tady krásné vzpomínky,“ řekla dvojnásobná vítězka turnaje, která zde poprvé slavila titul v roce 2019.

Sakkariová zahájila program na hlavním kurtu Roda Lavera a vyhrála 6:4, 7:6 nad Tatjanou Mariaovou z Německa. „Byla jsem z toho trošku ve stresu, protože je čest hrát na tak skvělém kurtu jako první a jsem ráda, že jsem našla cestu, jak to zvládnout,“ řekla Řekyně.

Bencicová přehrála Kristinu Mladenovicovou z Francie 6:4, 6:3 a turnajová patnáctka Elina Svitolinová z Ukrajiny si poradila s jinou Francouzkou Fionou Ferrovou 6:1 a 7:6.

Uspěl i dvacetinásobný grandslamový vítěz Rafael Nadal. Šestý nasazený Španěl čelil v utkání s Marcosem Gironem z USA jedinému brejkbolu, a to v poslední hře utkání, který odvrátil esem a vyhrál 6:1, 6:4 a 6:2. „Jsem nadšený, že jsem zpět a myslím, že hraju lépe a lépe,“ řekl.

Turnaj se hraje bez obhájce titulu ve dvouhře mužů Srba Novaka Djokoviče. Prvnímu hráči světa bylo odebráno vízum, které původně získal na základě výjimky z povinného očkování proti koronaviru, a den před začátkem musel Austrálii opustit.

Insider před AO: Obtížný los pro Krejčíkovou, kdo bude triumfovat mezi tenisty?

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 75 milionů australských dolarů):