Plíšková padla ve finále Wimbledonu. Statečný boj ve třísetové bitvě

Video placeholder
Plíšková Wimbledon nedobyla. Po výhře 2:1 na sety slaví triumf Bártyová
Při děkovné řeči se Karolína Plíšková neubránila slzám
Karolína Plíšková s trofejí pro poraženého finalistu
Karolína Plíšková jako poražená finalistka Wimbledonu
Karolína Plíšková finálovou prohru oplakala
Obě soupeřky se po zápase objaly
Šťastná vítězka Wimbledonu 2021 Ashleigh Bartyová
Šťastná vítězka Wimbledonu 2021 Ashleigh Bartyová
57
Fotogalerie
Wimbledon
Vstoupit do diskuse (3)

Znovu chyběl jediný set, aby byla Karolína Plíšková korunována grandslamovou šampionkou. Na US Open 2016 podlehla nastupující světová jedničce Angelique Kerberové, včera ve Wimbledonu té úřadující Ashleigh Bartyové. Svázaná trémou byla KP zprvu zralá na debakl, z trávy tenisové katedrály ale nakonec heroicky vydupala třísetové drama – 3:6, 7:6 (4), 3:6. K životnímu cíli ale devětadvacetiletá matadorka stále ještě nedošla.

Prahla po talíři Venus Rosewaterové, z rukou Kate, vévodkyně z Cambridge a manželky prince Williama, převzala ale ten menší. Pro poraženou finalistku. Když si stoupla k mikrofonu a přímo na kurtu začala odpovídat moderátorce BBC Sue Barkerové, zatímco kolem šlehaly blesky fotoaparátů, hlas měla pevný.

„Díky všem, že jste přišli. Užila jsem si každou minutu na kurtu…,“ začala děkovací řeč a najednou se jí hlas zlomil, do očí vytryskly slzy. „Já nikdy nebrečím. Nikdy! Ale teď,“ usmála se, když se po kratičkém okamžiku ovládla.

Už věděla, že ani druhý pokus o grandslamový titul, na který čekala pět let, neskončí happy endem. Respektu si ale na centrkurtu získala vrchovatě. Teprve podruhé za posledních patnáct let se hrálo dámské wimbledonské finále na tři sety. Předvedla strhující vzepětí, k němuž jí mnozí gratulovali.

„Zaslouží si uznání, že to v druhé sadě nezabalila, bojovala a udělala z finále skvělé představení,“ řekl sedminásobný grandslamový vítěz Mats Wilander při komentování pro Eurosport.

 

Dva dny před zápasem Plíšková prohlašovala. „Půjde o to, jak ho zvládnu mentálně, protože o svůj tenis strach nemám.“ Jak prorocká slova před zápasem, v němž se o titul poprvé od roku 1977 střetly dvě novicky ve wimbledonském finále.

Na centrkurt nastoupila KP jako uzlíček nervů, už po prvních pár výměnách bylo zřejmé, že ji tréma ochromila. Nešvihala, byla v tenzi, tudíž jí ani nepracovaly nohy. O čtyři roky mladší Australanka Bartyová ustála tlak mnohem lépe. Prvních 11 minut bylo zcela hororových. 0:4 na gamy, 2:16 na fiftýny. Mač ještě ani pořádně nezačal a z publika už se ozývaly výkřiky na podporu silou okamžiku ochromené české hráčky.

Výkon Plíškové se zvedal velmi zvolna. Za prvních šest zápasů Wimbledonu si prohrála podání pouze čtyřikrát, už na začátku druhé sady finále se tenhle počet zdvojnásobil na osm. 3:6, 1:3 – naprosto kritické skóre. Rodačka z Loun je ale houževnatá a nemínila kapitulovat jen tak lehce. I Australanka si vybrala slabší chvilku, česká tenistka šla nahoru a najednou vedla 4:3. To ještě netušila, že za stavu 5:5 přijde znovu o podání, i když v gamu povede 40:0. Bartyová šla servírovat na titul, ale pod tíhou okolností a díky lepšícímu se výkonu české soupeřky nezvládla finále dopodávat. A tiebreak zvládla Plíšková skvěle, odskočila do vedení 6:2 a na její třetí setbol spáchala Australanka dvojchybu.

Obratu na stadionu aplaudoval i Tom Cruise, americký herec známý ze série filmových hitů Mission Impossible. Svou nemožnou misi se pokoušela dokončit i Češka. Po krádeži druhé sady měla mít KP navrch, cítit se skvěle. Bartyová však ukázala náturu šampionky. Otřepala se ze šoku, pošesté a naposledy brejkla Plíškovou na vedení 2:0. A už se neotáčela zpět. Když se podruhé postavila na základní čáru a při vlastním podání se snažila utkání dokončit, nabídla ještě Plíškové brejkbol. Češka však odvážný krosový bekhend poslala těsně do autu, následně inkasovala eso a pokazila úder do sítě. Po hodině a 55 minutách byl konec snu o třetí české šampionce Wimbledonu v dějinách po Janě Novotné a Petře Kvitové.

„Díky mému týmu, i těm, co jsou doma. A samozřejmě rodině. Bez ohledu na to, jakou trofej teď mám, to byly skvělé tři týdny,“ vztyčila hlavu Plíšková, když dokončovala děkovačku. V žebříčku se posune ze 13. na 7. místo, po dvou týdnech se zase vrací do top 10. Za tažení do finále si přišla před zdaněním na 900 000 liber, asi 27 milionů korun.

Ultimátní cíl kariéry jí sice stále uniká, s pozitivním viděním světa, ke kterému ji vede celý tým, by ale měla vidět sklenici zpola plnou a ne prázdnou. Zase si dala šanci a další na ni třeba ještě čeká.

KonecLIVE
2664613773

Zprávy ze dne 8. července 2021

Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:18

Kdyby měl někdo náladu porochnit se v číslech...

Karolína Plíšková (8) Aryna Sabalenková (2-Běl.)
29věk23
186 cmvýška182 cm
13.na žebříčku4.
16tituly na WTA10
20:12 letošní bilance34:10
5:2letošní bilance na trávě7:2
16:8 bilance ve Wimbledonu6:3
21prize money (v milionech USD)8
0 vzájemné zápasy2

Srovnání tažení na Wimbledonu

10:0poměr setů10:2
40esa34
26 dvojchyby22
124vítězné údery157
105nevynucené chyby142
19/42 (45%)brejkboly24/47 (51%)
3 prohraná podání11
81 % vyhrané body po prvním podání 68 %
41/53 (77 %) úspěšnost na síti58/95 (61 %)
6:37  čas na kurtu7:40
Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:16

Hehe, malá Ashleigh a wimbledonský talíř...

Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:14

Pořadatelé píší, že Plíšková se Sabalenkovou nastoupí na kurt v 16.25.

Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:14

Karolína dnešním zápasem odškrtne semifinále i na posledním grandslamu, tohle z aktivních hráček dokázaly opravdu jen samé veličiny. I Petře Kvitové chybí US Open...

Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:12

A připomínka, že 8. července se dějí pro český tenis ve Wimbledonu dobré věci...

Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:11

Upoutávka na nadcházející mač...

Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:10

Jeden hezký výsledek už Česko dnes ve Wimbledonu zapsalo, šestnáctiletý Vojtěch Petr smetl ve 2. kole juniorky Leo Borga, syny legendárního Björna, 6:1, 6:2.

Důležitý moment
Jan Jaroch, redaktor Sportu
8. července 2021 · 16:07

Dobrý den, ahoj. První finalistkou Wimbledonu je světová jednička Ashleigh Bartyová, která přemohla Angelique Kerberovou 6:3, 7:6 (3). Kdo se jí postaví v sobotu? Buď Karolína Plíšková nebo Aryna Sabalenková. Jejich zápas začne na centrkurtu brzy.  

Karolína Plíšková
8. července 2021 · 13:59

Trenér Sascha Bajin o své spolupráci s Karolínou Plíškovou:
„Kája musí pochopit rozdíl mezi frustrací a negativitou.“
„Vždyť to přece není vůbec špatný život...“
„Byl jsem přesvědčený, že když vydržíme v nastolené práci a nenecháme se odradit, úspěch přijde.“

Celý rozhovor se Saschou Bajinem čtěte zde >>>

 

Karolína Plíšková se svým koučem Saschou Bajinem na French Open
Karolína Plíšková se svým koučem Saschou Bajinem na French Open
Důležitý moment
Roger Federer
8. července 2021 · 12:30

Z centrkurtu ho vyprovázel bouřlivý aplaus, který obvykle patří vítězům. Pro Rogera Federera zněl jako umíráček. Vždyť dostal při Wimbledonu, svém nejdůležitějším turnaji roku, výprask 0:3 od o šestnáct let mladšího Poláka Huberta Hurkacze. „Posledních pár gamů bylo jasné, že se z toho nedostanu. Na takovou situaci nejsem zvyklý, zvlášť tady ne,“ vraštil obočí, když na rozloučenou inkasoval prvního wimbledonského kanára v životě (3:6, 6:7, 0:6). Ani set neuhrál v All England Clubu naposledy před devatenácti lety.

Poslední Wimbledon mistra Federera? Už nezvládnu to, co kdysi, přiznal - více čtěte zde >>>

 

Roger Federer odchází z wimbledonského centrkurtu po čtvrtfinálové porážce s Polákem Hurkaczem
Roger Federer odchází z wimbledonského centrkurtu po čtvrtfinálové porážce s Polákem Hurkaczem

Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Články z jiných titulů