ČTK, iSport.cz
Wimbledon
Vstoupit do diskuse (10)

První tenista světového žebříčku Novak Djokovič nesouhlasí se zákazem startu ruských a běloruských tenistů ve Wimbledonu. Rozhodnutí pořadatelů londýnského grandslamu čtyřiatřicetiletý Srb označil za šílené.

„Vždycky budu odsuzovat válku a nikdy ji nebudu podporovat, protože sám jsem dítě války,“ citovala agentura Reuters Djokoviče, který v dětství zažil konflikt v bývalé Jugoslávii.

„Vím, jak vás válka poznamená. V Srbsku si všichni pamatujeme, co se stalo v roce 1999,“ přidal Djokovič. „Nicméně ani tak nemůžu podpořit rozhodnutí Wimbledonu, které je prostě šílené. Když se politika smíchá se sportem, je to špatně,“ dodal.

Představitelé Wimbledonu vyloučili ruské a běloruské reprezentanty kvůli invazi na Ukrajinu. Odůvodnili to snahou o to, aby nebyl turnaj v All England Clubu zneužit k propagaci ruského režimu.

Navíc tím následovali drtivou většinu sportovních organizací, které po únorovém útoky zakázaly Rusům a Bělorusům startovat na mezinárodních akcích. Tenis byl dosud výjimkou.

Proti rozhodnutí pořadatelů se ohradilo vedení ATP i WTA, ale i řada osobností v čele se slavnou Martinou Navrátilovou. Ukrajinští tenisté a tenistky naopak vyloučení Rusů a Bělorusů přivítali.

Zprávy ze dne 1. března 2022

Rusko
1. března 2022 · 09:05

Mezinárodní bruslařská unie kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské reprezentanty z mezinárodních soutěží.

Důležitý moment
Rusko
1. března 2022 · 08:46

Vedení ruského hokeje naznačilo, že by se proti vyloučení ze všech akcí Mezinárodní hokejové federace mohlo bránit u Mezinárodní sportovní arbitráže. „Ruský hokejový svaz považuje toto rozhodnutí za diskriminační a v rozporu s duchem portu. Sport vždy sloužil k tomu, aby spojoval národy různých zemí a kontinentů, bez ohledu na jakékoli rozdíly a neshody,“ uvedli představitelé sborné v oficiálním prohlášení.

Rusko
1. března 2022 · 08:32

Ruské a běloruské týmy byly kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyřazeny z mezinárodních ragbyových soutěží. Informovalo o tom vedení světového ragby. „Rozhodli jsme s ohledem na hodnoty, jako jsou solidarita, integrita a respekt k ragby,“ citovala agentura AFP prohlášení světové federace, která navíc ze svých řad dočasně vyloučila ruský svaz.

Zprávy ze dne 28. února 2022

Rusko
28. února 2022 · 21:55

Evropská házenkářská federace (EHF) kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské kluby a reprezentace z mezinárodních soutěží. Oznámila to po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru.

Rusko
28. února 2022 · 21:44

BLOG LUBOŠE BRABCE | Je v tom skryto trochu historické ironie. Když sborná hrála svůj poslední zápas pod oficiálním názvem Rusko, bylo to na prosincovém Channel One Cupu v Moskvě, hokejisté na sobě měli sovětské dresy. Teď minimálně na nějaký čas mezinárodní hokej opustí. Stejně jako ho před třiceti roky opustil Sovětský svaz. Více čtěte ZDE>>>

Rusko
28. února 2022 · 17:32

Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě se letos neuskuteční v Moskvě. Kvůli vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu rozhodla evropská konfederace ESC o odebrání šampionátu ruské metropoli a hledá nové dějiště. Původní termín od 15. do 30. srpna by měl zůstat zachován, na programu jsou soutěže ve vzduchových, kulových, brokových i velkorážních disciplínách a na běžící terč.

Důležitý moment
Rusko
28. února 2022 · 15:22

Mezinárodní olympijský výbor vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce i funkcionáře z mezinárodních soutěží. MOV tak přitvrdil v postoji k sankcím. Pokud by úplné vyloučení nebylo možné, považuje MOV za přípustnou pouze účast ruských a běloruských sportovců nebo týmů v neutrálních barvách. Více čtěte zde >>>

Ukrajina
28. února 2022 · 14:49
Ukrajina
28. února 2022 · 14:44

Co dnes dělají nejslavnější ukrajinští sportovci? Situace v jejich zemi jim není lhostejná. Ukrajina odolává invazi ruských vojsk, které na ni poslal ruský diktátor Putin. Sportovní ikony věří, že válka brzy skončí. Vyzývají ostatní svět, aby pomohl šílence zastavit. A nejde o kdejaká jména. Zapojil se například i legendární Sergej Bubka či mistryně světa v biatlonu z Nového Města na Moravě Olena Bilosjuková Pidhrušná. Více čtěte zde >>>

Rusko
28. února 2022 · 14:20

Přečkala olympiádu v totalitní Číně, aby ji v jiném autoritářském státě zastihla válka. Sikroskařka Nikol Kučerová se před závody Světového poháru v ruském středisku Sunny Valley přidala k mezinárodnímu bojkotu a pak prožila nervozní desítky hodin shánění spojení do Česka. „Jsem ráda, že jsem doma,“ odechla si - více čtěte zde >>>

Vstoupit do diskuze (10)

Doporučujeme

Články z jiných titulů