FORTUNA:LIGA - Základní část - 3. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Č. Budějovice : Sparta - 29. července 2019   18:00

Č. Budějovice
4' Schranz (Provod) • 45+6' Kladrubský
2:2
(2:0)
Sparta
49' Kanga  (Hložek) • 82' Tetteh  (Kanga)

Staněk – Čolić, L. Havel, P. Novák, Kladrubský (C) – Čavoš, Javorek – Schranz (80. Brandner), Provod, Mršić (90. Martan) – Ledecký (86. Táborský).
Křížek – Talovierov, Martan, Táborský, Šplíchal, Brandner, Helešic.
Hrubeš – Kubr, Šimáček
Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice
6681 (vyprodáno) diváků
Nita – Sáček (70. Trávník), Štetina, Costa (C), Matěj Hanousek – L. Krejčí – Hložek, M. Hašek (46. Tetteh), Kanga, Plavšić – Kozák.
Heča – Tetteh, Moberg Karlsson, Semih Kaya, Radaković, Graiciar, Trávník.
Niță

SESTŘIH: České Budějovice - Sparta 2:2. Sporná penalta, (ne)gól. Hosté v závěru vydřeli bod

Závěrečný duel 3. kola FORTUNA:LIGY je za námi. Dynamo odehrálo s favoritem zápas na hranici možností, vedlo po poločase 2:0, ale udržet ho nedokázalo. Sparta po pauze snížila Kangou, pak měli domácí dvě šance na odskočení na dva góly, ale Mršič trefil břevno a Nita vychytal Schranze. Pak se podařilo vyrovnat Tettehovi, v závěru sice Sparta tlačila, ale nerozhodný stav už se nezměnil. Vyprodaný Střelecký ostrov viděl fantastický zápas, oba týmy mohly vyhrát, remíza je zřejmě spravedlivá. Ode mne je to pro dnešek vše, hezký zbytek dne.
90'
Kozákova hlavička v těžké pozici se málem snesla do brány
90+3'
90+3'
Žlutou kartu dostává Lukáš Provod (SK Dynamo Č. Budějovice).
90+2'
Po centru Kangy mohl rozhodnout Kozák, ale hlavičkoval nad branku!
90'
Nastavovat se budou tři minuty.
90'
Poslední změna v domácím celku. Matej Mršič opouští hřiště, poslední vteřinky šlágru si užije Ladislav Martan.
89'
Dynamo se brání, Spartě zbývají poslední desítky vteřin, pokud chce rozhodnout.
88'
Jiří Kladrubský sáhl po soupeři rukama, dostává žlutou kartu a další standardka pro hosty.
87'
Další standardku hostů tentokrát Jihočeši odvracejí, míč je až u Nity. Sparta však chystá další útoky.
86'
David Ledecký jde za hřiště, Ivo Táborský místo něj zápas dohraje.
85'
Sparta drží domácí, kteří bojují ze všech sil, ale zjevně jim energie dochází.
84'
I Patrik Brandner dostává žlutou kartu, ta byla jasná.
83'
Fauly domácích se kupí stejně jako zlost v hráčích Dynama. Teď dostává navíc žlutou kartu David Ledecký.
82'
Sparta právě vstřelila branku!
Je vyrovnáno! Přímý kop rozehrál Kanga přímo na hlavu BENJAMINA TETTEHA, jenž uklidil míč do sítě.
80'
První střídání domácích. Ivan Schranz otevřel skóre, nahrazuje jej Patrik Brandner, pro kterého je to premiéra v sezoně.
79'
Costa skoro až bláznivě zajel ve vápně do Havla a to musel být faul, to bylo o zdraví. Sudímu to sice chvíli trvalo, ale faul odpískal.
78'
Provod se uvolnil u postranní čáry a z úhlu zkusil vypálit, Nitu však nepřekvapil.
77'
Další útočný postup Sparty zastavil útočným faulem Tetteh, přestože tomu nemůže uvěřit.
76'
Odražený míč se vykutálel ke Kangovi, který nenavázal na své gólové zakončení z úvodu druhé půle. Tentokrát přestřelil branku a skoro i tribunu.
74'
Do zakončování se dostával Kozák, který ale v úvodu sezony očividně není v pohodě. Zkušený forvard se ukopl a Costa pak stál v ofsajdu.
73'
Situace se bude opakovat z druhé strany.
72'
Hložkův tečovaný centr nadělal domácí obraně problémy, Staněk balon vykopl a vše končí rohem.
71'
Dost ostře do sebe zajeli Hanousek s Čoličem a oba zůstali na trávníku. Hra se přerušila, ale brzy budou oba pokračovat.
70'
Druhé posílení sparťanské ofenzivy. Michal Sáček jde ze hřiště, právě na něj vběhl Michal Trávník.
69'
Kangova pumelice končí o metr vedle brány
69'
Diváci jsou ve varu, hraje se opravdu skvělý fotbal. Další roh už Sparta ubránila a z dálky to zkusil Štetina, jeho táhlá rána skončila zhruba půldruhého metru vedle.
68'
Schranzovu stoprocentní šanci hlavičkou lapil Nita!
68'
Nita drží Spartu nad vodou! Po rohovém kopu Mršiče hlavičkoval na zadní tyči Schranz a Nita skvělým zákrokem podržel svůj tým.
67'
Stadion opět burácí, Dynamo totiž po sparťanské ztrátě opět vylétlo dopředu. Do zakončení se dostal Schranz, ale ránu mu na roh zblokoval Hanousek.
66'
Chorvatský expres Matej Mršič se otočil kolem soupeře a vypálil, jeho ránu zblokoval Costa a usnadnil tak Nitovi práci.
65'
Opět živo na druhé straně! Hložek citlivým centrem mířil na Tetteha, ten v tísni nedokázal zakončit, jen balon lízl hlavou vedle.
64'
Jihočeši jsou při chuti. Mršič centrem hledal Ledeckého a našel. Domácí kanonýr však v záklonu branku minul.
63'
Ledecký udržel míč pro Čoliče, ten centrem protáhl Nitu, který musel zasahovat. Jinak byl na zadní tyči připraven Provod.
61'
Tento údaj nás nepřekvapí – 6681 diváků dorazilo na Střelecký ostrov, po dvanácti letech je na ligu v Budějovicích vyprodáno!
60'
Teď se hraje nahoru dolů, Dynamo se soupeře nezaleklo. Čavoš podržel míč, oslovil Provoda, ten zase posunul balon na Ledeckého, který Nitu neprostřelil.
59'
O přímou střelu se pokusil Adam Hložek, k míči se postavil jako Cristiano Ronaldo, ale zakončení zatím srovnatelné není.
58'
Zhruba třicet metrů od branky fauloval Javorek hbitého Kangu, je tu standardní situace pro Pražany.
57'
Stadion tleská povedenému choreu domácího kotle, který vidí Dynamo brzy v Lize mistrů.
56'
Velký zápas před skvělou kulisou se dnes hraje na Střeleckém ostrově. Těšme se na další minuty.
55'
Po rohu vyrazili domácí do brejku, rychlonohý Schranz obral Sáčka a šel společně s Mršičem dva na jednoho! Napodruhé dokázal balon k chorvatskému záložníkovi protlačit, Mršič ale napálil břevno!
54'
Dva na jednoho! Mršič ale pálil do břevna
54'
Nyní je tu další roh, balon si rovná Plavšič.
53'
U míče svěřenci Václava Jílka, kteří kombinují v okolí šestnáctky domácích. Kontaktní gól vlil hostům novou energii do žil.
51'
Utkání má najednou nový náboj, hosté mají dost času na minimálně druhý gól. Dynamu naopak jen obrana stačit nebude.
49'
Sparta se dostává na dostřel! Hložek udržel míč, posunul jej proti noze GUELORU KANGOVI, který utaženou placírkou do středu branky o břevno snižuje.
48'
Po několika odrazech nakonec balon odpálil Schranz daleko pryč od vlastní branky.
47'
Hned v úvodu druhé půle roh pro hosty.
46'
Hosté o poločase vystřídali, Benjamin Tetteh nahradil Martina Haška.
46'
Mužstva se vrací na trávník, za pár desítek vteřin začne druhé dějství.
První poločas je u konce. Dynamo po něm překvapivě vede 2:0, když Ivan Schranz ve 4. minutě poslal domácí do vedení. Jihočeši srdnatě drží krok, i když se ve druhé části poločasu převážně jen bránili. Sparta má územní převahu, hrozí zejména centry ze stran, ale dvě největší šance spálil Kozák. V poslední minutě zřejmě dostal míč za brankovou čáru Plavšič, ale po dlouhé debatě s videem se pískal útočný faul. Vzápětí fauloval Hanousek ve vápně Ledeckého a Kladrubský nekompromisně proměnil penaltu. Závěr byl velké drama, těšme se na druhou půlku.
45'
Kladrubský proměňuje pokutový kop a domácí vedou už 2:0!
45'
Hanousek natáhl ruce a po souboji se Schranzem se píská sporná penalta!
45+7'
45+6'
Dynamo právě vstřelilo branku!
Správci stadionu na Střeleckém ostrově mají zítra volno, všechny pavučinky v brance před jižní tribunou jsou vymeteny! JIŘÍ KLADRUBSKÝ kopl penaltu náramně a zvyšuje vedení Dynama.
45+5'
Žlutou kartu dostává Matěj Hanousek (AC Sparta Praha).
45+5'
Penalta pro Dynamo! Hanousek stáhl ve vápně Ledeckého a je tu velká šance pro domácí!
45+4'
Situace s videem byla poněkud zvláštní, ve fotbale na to asi pořád nejsme zvyklí. Nicméně teď jsou zase trošku na koni domácí.
45+3'
Branka neplatí, zůstává stav 1:0! Nakonec se píská útočný faul na brankáře Staňka.
45+2'
Řeší se zřejmě případný ofsajd Kozáka. Jinak Plavšič asi dostal míč za brankovou čáru, jak napovídají opakované záběry.
45+1'
Tak až nyní se jde sudí Hrubeš podívat na video.
45'
Nastavovat se budou tři minuty. A na verdikt stále čekáme.
45'
Velký závar po rohu v domácím vápně. Staněk na brankové čáře, možná i za ní zasáhl, situaci řeší video!
44'
(Ne)gól? Po Hložkově střele se míč potácel na čáře, branka neuznána
44'
Situace se bude opakovat, Sparta svírá domácí v kleštích.
43'
Kladrubský skokem odvrátil míč na roh. Ten ale Jihočeši opět zvládli ubránit.
42'
Srdan Plavšič zezadu zajel do Provoda, dostává žlutou kartu.
41'
To bylo pro Dynamo jednoduché, avšak u míče jsou nadále hráči v rudých dresech.
40'
Další roh pro Jílkův tým.
39'
Nebezpečná hra Kozáka se pískat musí, Dynamo by potřebovalo chvíli podržet míč.
37'
Šikovně se zbavil dvou soupeřů Hložek, pak si navedl míč na střelu, ale levačkou netrefil prostor mezi třemi tyčemi.
36'
Náběhy za obranu mají sparťané hodně nebezpečné. Opět zahrozil Plavšič, oslovil Sáčka, který ale povalil Mršiče a sudí Hrubeš píská útočný faul.
35'
Před poločasovou přestávkou Sparta zvyšuje obrátky, Dynamo však statečně brání.
34'
Jihočechům chybí ve vzájemném zápase trojice hráčů, které využívají na hostování právě z pražské Sparty. Absence záložníků Filipa Havelky, Zinedina Mustedanagiče a Jiřího Kulhánka je citelná, Dynamu se de facto rozpadl střed hřiště.
33'
Následný roh odvrátil Novák, avšak už před tím se pískal útočný faul Sparty.
32'
A další Kozákova tutovka. Přihrávka od Haška mu ale skočila
32'
Domácí propadli ve středu hřiště, Hašek prostrčil míč na Kozáka, který se pohyboval na hraně ofsajdu. Sparťanský forvard však prováhal vhodný moment ke střele a Havel mu míč odkopl.
31'
Dnešní šlágr je již delší dobu beznadějně vyprodán, o fotbal je v jihočeské metropoli po návratu do ligy enormní zájem. V den utkání šlo do prodeje posledních 200 lístků, po kterých se však rovněž pouze zaprášilo. Naposledy bylo na Dynamo na Střeleckém ostrově vyprodáno v dubnu roku 2007, bylo to také se Spartou a Jihočeši doma přehráli favorita 2:0 po gólech Černého a Poborského.
29'
Kanga trefil slabou střelou jen zeď. Následný brejk zastavil Costa faulem zezadu na Javorka, tentokrát však sudí žlutou kartu neudělil.
28'
Novák fauloval Kozáka a po poměrně zbytečném zákroku mají letenští fotbalisté slušnou možnost vyrovnat. Je tu přímý kop pro Spartu zhruba z pětadvaceti metrů.
27'
Patrik Čavoš vidí za taktický faul na Kangu žlutou kartu.
27'
Rozehrávka na krátko, Hašek dostal prostor, tak zkusil vypálit, ale levačkou jeho pokus za moc nestál.
26'
Územní převaha Sparty se stupňuje, Kladrubský musel odehrát míč na roh.
25'
Kombinace opět neměla žádné východisko, a tak Kanga zkusil nacentrovat do vápna. Kozák sice souboj vyhrál, ale jen odevzdal míč domácím.
23'
Jílkův výběr dlouho kombinoval na polovině soupeře, ale nikam to nevedlo. Nakonec hosté o míč přišli a Provod vedl protiútok. Nakonec se rozhodl jej zakončit sám, ale slabší pravou nohou vypálil mimo.
22'
Kreativní ulička Kangy měla oči, ale vytušil ji i Staněk, který výborným výběhem zachránil svůj tým.
21'
Po dlouhém nákopu dopředu pelášil Plavšič, přes Čoliče dokázal v tísni zakončit, ale slabou střelu v pohodě lapil Staněk.
20'
Provod při napadání podkopl Krejčího, a přestože se domácí zlobí, tak se píská faul.
18'
Utkání Dynama se Spartou je jedním ze čtyř duelů tohoto kola, ve kterém pomáhá řídit utkání videorozhodčí. Tato stále ještě novinka asistovala ve 3. kole také v zápasech Ostravy s Teplicemi, Plzně s Karvinou a Slavie s Olomoucí.
17'
Rozehrávka na krátko domácím nevyšla, Kladrubský vůbec nedostal míč do šestnáctky.
16'
Šajtle Kladrubského, rychlý Mršič a je z toho první roh černobílých v utkání.
15'
Kozák neproměnil další šanci! Hlavičkoval po Plavšičově centru
15'
Teď už to bylo výrazně nebezpečnější! Plavšič odcentroval přes Čoliče na Libora Kozáka, který předskočil Nováka, ale zblízka nedokázal svoji hlavičku umístit.
14'
Pražané se poprvé v zápase na delší čas usadili na polovině domácích. Došlo také k prvnímu zakončení, Hložek ale z těžké pozice branku přestřelil.
13'
Kladrubský si šikovně poradil s dvěma protihráči, Staněk pak dlouhým nákopem hledal Schranze, ten se k balonu nedostal.
12'
Čolič už je ve hře, uvidíme, na jak dlouho. Hosté se však do hry zatím dostat nemohou.
10'
Na zemi zůstává Benjamin Čolič. Asi to bude ještě následek Hanouskova faulu z před malé chvilky. A vypadá to, že to nepůjde, protože už se převléká na lavičce Matěj Helešic.
9'
Čavošovo torpédo málem zapadlo do šibenice!
9'
Z přímého kopu Mršiče sice nebylo nic, ale akce Dynama pokračovala. Odražený centr přišel proti noze Čavošovi, který tvrdým volejem vyslal náramnou ránu, které chyběly decimetry!
8'
Dynamo pokračuje v aktivitě. Čolič u rohového praporku oblafl Hanouska, ten ho nešetrně poslal k zemi a rozhodčí Hrubeš naznačuje, že příště už to bude za žlutou. Každopádně je tu standardka pro domácí.
7'
Našlapaný Střelecký ostrov je pochopitelně ve varu. Pro domácí je to samozřejmě optimální scénář, Sparta si přála opak.
6'
Hosté se pokusili o odpověď z rohového kopu, centr Plavšiče odvrátil do zámezí Pavel Novák.
4'
Domácí otevírají skóre, tuto šanci už Schranz využívá! Krásný pas na pravou stranu dostihl Čolič včas, přesným centrem našel Provoda. Ten zakončoval, ale jeho hlavičku ještě dorazil do branky IVAN SCHRANZ a nováček ligy senzačně vede.
4'
Snadná práce pro Jindřicha Staňka, který hned vyslal do útoku Mršiče, jenž ale musel počkat na své spoluhráče. Domácí zůstávají u míče.
3'
První roh utkání rozehrají hosté ze Sparty.
2'
Costa vyrobil šílenou hrubku, Schranze v sólu vychytal Nita!
2'
Dynamo mohlo jít ve druhé minutě do vedení! Po zaváhání Costy se sám na Nitu hnal Ivan Schranz, ale sparťanský brankář předvedl skvělý zákrok, naopak domácí forvard selhal.
1'
Hosté začali aktivně. Plavšičův centr zleva odvrátil Novák, po chvíli se situace opakovala, tentokrát Kanga nacentroval nepřesně.
1'
Před utkáním přítomní uctili minutou ticha Zdeňka Čadka, klubovou legendu Dynama, která zemřela ve věku nedožitých 90 let.
Sudí Karel Hrubeš přivádí oba celky na trávník propršeného Střeleckého ostrova. Dynamo nastoupí v černobílých dresech, Sparta bude hrát v rudém.
Rozcvička je u konce, za deset minut utkání odstartuje.
Diváci přivítali potleskem domácí hráče, zhruba o pět minutek později vyběhli na trávník Střeleckého ostrova i Pražané.
Sestavy obou celků jsou odtajněny. Úvodní jedenáctky jsou poměrně očekávané. Dynamo je limitováno absencí tří sparťanů, kteří nemohou hrát kvůli dohodě klubů (Havelka, Mustedanagič, Kulhánek). Sparťané vstoupí do utkání s kapitánem Costou na pozici stopera, ofenzivní část týmu se nezměnila oproti poslednímu utkání.

SK Dynamo Č. Budějovice: Staněk – Čolić, L. Havel, P. Novák, Kladrubský (C) – Čavoš, Javorek – Schranz, Provod, Mršić – Ledecký.
Náhradníci: Křížek – Talovierov, Martan, Táborský, Šplíchal, Brandner, Helešic.

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Štetina, Costa (C), Matěj Hanousek – L. Krejčí – Hložek, M. Hašek, Kanga, Plavšić – Kozák.
Náhradníci: Heča – Tetteh, Moberg Karlsson, Semih Kaya, Radaković, Graiciar, Trávník.

Rozhodčí: Hrubeš – Kubr, Šimáček.
Nad jihočeskou metropolí se rozpoutala poměrně slušná bouřka, prší vydatně. Do startu utkání však zbývá ještě něco málo přes hodinu, snad se počasí umoudří. Stejný scénář se odehrával na Střeleckém ostrově i při rozcvičce při prvním kole s Opavou, na zápas ale déšť ustal.
Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Karel Hrubeš, na čarách mu budou jako asistenti pomáhat Jaroslav Kubr a Jakub Šimáček.
Vzájemné zápasy:

Výrazně na stranu letenského klubu je nakloněna vzájemná bilance. Sparta ze čtyřiceti utkání ovládla devětadvacet, pět zápasů patřilo Dynamu, šestkrát se hrálo nerozhodně. Jihočeši dokázali Pražany porazit v ligovém utkání naposledy v roce 2010, kdy výhru 1:0 trefil stoper Marián Jarabica. Oba celky se potkaly i v přípravě na minulý ročník, kdy černobílí na Střeleckém ostrově tehdy ještě jako druholigový tým senzačně porazili Spartu 2:1. V lize však letenští fotbalisté vyhráli sedmkrát za sebou.
Českobudějovické Dynamo je po první vítězství po návratu do ligy v euforii. Jihočeši na úvod nového ročníku sice padli doma s Opavou, na Slovácku ale vše napravili a po výborném týmovém výkonu slavili zaslouženou výhru 2:0. Na obou brankách se podílel Lukáš Provod, jenž první trefu sám obstaral, druhou připravil Ivo Táborskému. Zaskvěli se však i jiní. První nulu v lize vychytal Jindřich Staněk, jemuž pomohl zodpovědný výkon celé obrany. Trenéru Horejšovi vyšel tah s nasazením Kulhánka a Schranze. Byť gól nedal, tak penzum práce odvedl na hrotu David Ledecký.

Po druhém kole tabulka není směrodatná, přesto je průběžně páté místo velice příjemné. Jihočeši tak půjdou na Spartu plní odhodlání, pokusí se před vyprodaným stadionem obrat favorita o body. Trenéři černobílých se však budou muset obejít bez tria hráčů Filip Havelka, Jiří Kulhánek a Zinedan Mustedanagič, kteří kvůli dohodě klubů nemohou nastoupit, protože na jihu hostují právě ze Sparty. Jinak by ale měl být tým kompletní. Hovoří se o setrvání Tomáše Sivoka, jeho start proti bývalému klubu však není pravděpodobný.
AC Sparta Praha je nejúspěšnější a nejznámější český fotbalový klub, který svoji historii píše již od roku 1893. V posledních letech ale letenský celek nezažívá ideální období. Poslední mistrovský titul Pražané získali v sezoně 2013/14, od té doby pět let končí na druhé či třetí příčce. Stejně tak tomu bylo v sezoně minulé, kdy ani nadstavbová část nevylepšila třetí příčku po základní části. Do nového ročníku Sparta nevstoupila o moc lépe. Ze dvou domácích zápasů vytěžila pouze jednu výhru s Jabloncem, která se narodila po nečekané porážce se Slováckem.

Kádr nového kouče Václava Jílka je nabitý hvězdami. Brankářskou jedničkou je Florin Nita, v posledním utkání řídili obranu Štetina s Radakovičem, k dispozici však je Turek Kaya nebo jablonecký talent Lischka. V nabité záloze je při zranění Dočkala největší osobností Guélor Kanga, zaujal ale i šestnáctiletý mladík Hložek či letní posila Trávník. V útoku je zatím jedničkou a také kapitánem Libor Kozák, na záda mu dýchá bývalý kanonýr pražských Bohemians Benjamin Tetteh.
Vítejte při sledování online přenosu z 3. kola FORTUNA:LIGY, ve kterém se v pondělí od 18 hodin na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích představí domácí Dynamo proti hostům z pražské Sparty.