FORTUNA:LIGA - Základní část - 4. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Jablonec : Sparta - 12. srpna 2023   18:00

Jablonec
60' Drchal (Houska)
1:5
(0:5)
Sparta
12' Vitík  (Kairinen) • 27' Vitík  (Kairinen) • 35' Minčev  (Laçi) • 38' Kairinen  (Laçi) • 45' Wiesner  (Laçi)

Hanuš – Tekijaški, Hurtado, Martinec – Pleštil (69. Černák), Kratochvíl, Považanec (46. Hübschman), Houska (80. Jovović), Nykrín (46. Čanturišvili) – Chramosta (C) (46. Alégué), Drchal.
Fendrich – Ikaunieks, Náprstek, Slávik, Štěpánek.
Batík – Hájek, Paták
Stadion Střelnice, Jablonec nad Nisou
5 684 diváků
Vindahl – Vitík, Sörensen (C) (61. P. Vydra), Gomez – Wiesner, Laçi, Kairinen (46. Pavelka), Ryneš – Pešek (67. Karabec), Sejk (80. Sadílek), Minčev (67. Olatunji).
Vorel – Kuchta, Mejdr, Krejčí ml., Zelený, Haraslín.
Vindahl

SESTŘIH: Jablonec - Sparta 1:5. Debakl za poločas, řádili Vitík, Laci a Kairinen

S tímto konstatováním se s vámi loučím, přeji hezký zbytek sobotního večera.
Držení míče: 39 % : 61 %.
Střely na branku: 3:7. Střely mimo: 3:7. Rohy: 1:8. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 11:10.
Přestože Jablonec výsledkově ovládl druhý poločas, důvodů k radosti je dnes na severu Čech pomálu. Sparta totiž díky jednoznačné dominanci a pěti brankám odváží do hlavního města všechny tři body a příjemně se naladila na úterní odvetu 3. předkola Ligy mistrů.
90+3'
90+3'
Karabec z ostrého úhlu trefil jen boční síť.
90+2'
Žlutá karta pro tým FK Jablonec (Michal Černák).
90+1'
Uvidíme dvouminutové nastavení.
90'
Alegué umotal Wiesnera po lajně oslovil Jovoviče. Ten nahrával pod sebe, tam ale nenalezl nikoho ze svých spoluhráčů.
88'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Lukáš Sadílek).
87'
Sadílek našel Vitíka, ten ale při zakončení hlavou hattrickem pohrdl.
87'
Olatunjiho rána zblokovaná na roh.
85'
Olatunji nezachytil Wiesnerův průnikový pas a šanci dostane zase Jablonec.
84'
Přerušení hry, které si nikdo na stadionu určitě nepřál. Domácí Martinec se zničehonic zřítil k zemi a vypadá to na křeče.
83'
Olatunji nachytán v ofsajdu.
82'
Zápas se překlápí do své poslední desetiminutovky, Priskeho parta už se snaží jen zápas ve zdraví dohrát.
80'
Střídání v týmu FK Jablonec:
ze hřiště odchází David Houska, přichází Vladimir Jovović.

Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Václav Sejk, přichází Lukáš Sadílek.
79'
Alegué šel s míčem do šestnáctky, tam se ale až příliš ochotně poroučel k zemi. Sudí bez většího váhání nechal pokračovat ve hře.
77'
O další šanci po rohovém kopu se Pražané připravili útočným faulem.
76'
Martinec vyskočil ze všech nejvýše a nebezpečí odvrátil.
Dnešní utkání sleduje 5 684 diváků.
75'
Sparta si po delší době vyzkouší rohový kop.
73'
Žlutá karta pro tým FK Jablonec (Alexis Alégué).
72'
Hanuš si dával s rozehrávkou načase a tak tak, že ho o míč neoloupil Olatunji.
71'
Tekijaškiho oblouček neměl šanci Kratochvíl zastihnout na hrací ploše.
69'
ze hřiště odchází Dominik Pleštil, přichází Michal Černák.
68'
Laci zamotal hlavu Martincovu a odcentroval před bránu na hlavu Olatunjiho. Ten v tísni mířil vedle.
67'
ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Adam Karabec,
ze hřiště odchází Martin Minčev, přichází Victor Olatunji.
66'
Oproti prvnímu poločasu je Jablonec schopný držet míč i delší časové pasáže. Sparta si ale výsledek střeží.
64'
Hübschmanův dloubáček na Pleštila mířil do ofsajdu.
63'
S Hübschmanem se výrazně zvedla úroveň jablonecké hry, zároveň je vidět, že hosté už i trochu polevili.
61'
ze hřiště odchází Asger Sörensen, přichází Patrik Vydra.
60'
Drchal zmírnil debakl, 1:5
60'
Jablonec právě vstřelil branku!
Tak nakonec i domácí fanoušci si dnes mohou zakřičet "gól". VÁCLAV DRCHAL se odhodlal k nenápadné střele na přední tyč, která však skončila za Vindahlovými zády. Gólman Pražanů v tomto případě asi nemá čisté svědomí.
59'
Sparťané teď domácím na chvíli půjčili balón, ovšem svěřenci trenéra Látala jako by si s nim moc nevěděli rady.
57'
Hosté kombinují s míčem na útočné polovině, domácí jsou naproti tomu velmi pasivní.
56'
Žlutá karta pro tým FK Jablonec (Jakub Martinec).
55'
Ošetření si teď vyžádala i domácí strana, konkrétně Tekijaški.
54'
Pešek šel k zemi v pokutovém území, sudí Batík ale do píšťalky nefoukl.
52'
Martinec to měl na hlavě! Alegué od rohového praporku našel přesným centrem právě jabloneckého stopera, ten ale nemířil mezi tři tyče.
51'
Tekijaškiho centr srazili hosté jen na roh.
50'
Ošetření hostující ho Goméze zapříčinilo krátké zdržení, vypadá to ale, že obránce Sparty bude pokračovat.
48'
Alegué svou akci po levé straně vyšperkoval centrem, kterým však zamířil jen do zámezí.
47'
Pražané začali zostra i druhý poločas. Minčev se Rynešem propracoval až do vápna a tvrdým projektilem orazítkoval bránícího Martince. Následná střela Pavelky mířila vedle.
46'
ze hřiště odchází David Nykrín, přichází Vachtang Čanturišvili,
ze hřiště odchází Jan Chramosta, přichází Alexis Alégué,
ze hřiště odchází Jakub Považanec, přichází Tomáš Hübschman.

ze hřiště odchází Kaan Kairinen, přichází David Pavelka.
46'
Jablonec chystá do druhého poločasu hned trojici střídání. Připraveni jsou Hübschman, Alegué a Čanturišvili.
Čtyřicet pět minut stačilo Spartě k tomu, aby prakticky rozhodla o osudu celého zápasu. Pět branek do sítě Jablonce a čisté konto k tomu znamená jediné. Svěřenci Briana Priskeho míří ke třem bodům, zatímco Jablonec bude po přestávce jen mírnit průběžný výsledek.
45'
Exhibiční kombinaci zakončil hlavou Wiesner, 0:5
45+3'
45+1'
Nastavovat se budou dvě minuty.
45'
Sparta právě vstřelila branku!
Se závěrem poločasu přichází pátá branka Sparty. Laci narýsoval krásný dloubák přímo na hlavu TOMÁŠE WIESNERA, který nikým neobtěžován nasměroval míč do sítě. Jablonec zažívá nejméně povedený poločas na začátku sezóny.
44'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Václav Sejk).
43'
Drchal se probíjel do šance, ale v momentě střely ho včas rozhodil Vitík.
42'
Zdá se, jako by oba týmy už jen dohrávaly poločas. Pochopitelně každý s trochu jinými dojmy.
40'
Drchalův pokus uspět v souboji jeden na jednoho ztroskotal na jednom z hrdinů první půle Vitíkovi.
38'
Domácí se ještě nestačili vzpamatovat ze třetí branky a je to už 0:4. KAAN KAIRINEN práskl do balónu zpoza vápna a trefil se nechytatelně k pravé tyči. Proti jeho ráně nemohl Hanuš nic dělat.
37'
Jablonečtí jsou vývojem úplně zdecimovaní, Pražané po hřišti naopak přímo létají.
35'
Dezolatní obranu Jablonce ztrestal senzační únik Minčeva, 0:3
35'
Sparta cupuje Jablonec na cucky. Další povedenou akci zrežíroval Laci, který povedenou kolmicí vyslal do brejku MARTINA MINČEVA. Bulharský útočník utekl jablonecké obraně a svůj kontr zakončil chladnokrevně.
34'
Chramostův centr z levé strany nepřinesl nic nebezpečného.
33'
Tekijaški nacentroval jen do rukavic připraveného VIndahla.
32'
Domácí vůbec nejsou schopní udržet balón na kopačkách, na útočnou polovinu se vydávají jen sporadicky.
30'
Laci obešel Hanuše a z velkého úhlu mohl zvýšit už na 3:0. Z nelehké pozice však trefil jen boční síť.
29'
Domácí jsou vývojem viditelně otřesení, Spartě se naopak hraje velmi dobře.
27'
Jablonečtí opět kapitulují ze standardní situace Sparty. Kairinen poslal do vápna další nadýchaný centr, pro který vystoupal nejvýše do vzduchu MARTIN VITÍK. Přesná hlavička hostujícího stopera znamená vedení Pražanů 2:0.
26'
Lahodný Kairinenův centr zužitkoval znovu Vitík, 0:2
26'
Nykrín srazil Peškův centr jen na roh.
25'
Chramosta dostal míč proti noze na hranici šestnáctky, jeho rána ale byla zblokovaná, a tak měl Vindahl práci jednoduchou.
24'
Pražané mají drtivou územní převahu. Šance střídá šanci, skóre však zůstává 0:1.
22'
Wiesner dostal prostor ke střele z voleje, tu ale nevtěsnal mezi tři tyče.
21'
Sparta bude po faulu na Vitíka zahrávat zajímavou standardní situaci.
19'
Osmělili se i domácí. Drchal si narazil míč s Kratochvílem a Chramostou a pak prověřil Vindahla. Střele však chyběla razance.
18'
Pešek dával míč před bránu, kam si mezitím naběhl Wiesner. Tomu ale znemožnil zakončení pohotový skluz Považance.
17'
Zajímavé momenty na obou stranách. Drchal nejprve dobře sklepl přetažený centr pod sebe, ale hosté dokázali včas nebezpečí zažehnat. Na druhé straně jablonecká obrana nechala jít do šance Wiesnera, ten ale celou situaci nevyřešil dobře.
16'
Pešek se už už řítil s míčem sám na bránu, zničehonic mu ale pod nohy vletěl Hanuš.
14'
Jablonec se snaží o okamžitou odpověď, obranu Pražanů ale zatím dokázal jen lehoulince poškádlit, nikoliv vyděsit.
12'
Vitík po rohu technicky přilepil míč k tyči, 0:1
12'
Teď už ale domácí snahy ubránit standardní situaci Sparty nevyšly. Kairinen našel od rohového praporku MARTINA VITÍKA, který se dobře odpoutal od bránícího hráče a nohou uklidil míč za bezmocného Hanuše.
11'
Sparta bude zahrávat další roh.
9'
Opakované pokusy hostů nacentrovat do šestnáctky odvraceli domácí hráči bez větších potíží.
8'
Nykrín si u postranní čáry pohlídal Wiesnera, ten alespoň vybojoval roh.
7'
Už i Vindahl má na kontě první zákrok, Kratochvílova rána z otočky však neznamenala žádné větší nebezpečí.
5'
Laciho v obří tutovce vychytal Hanuš
5'
Pešek nádhernou kolmicí vybídl k zakončení Laciho, kterému stačilo už jen překonat Hanuše. Jablonecký brankář se ale proti první velké šanci vytáhl.
4'
Zápas začal očekávaným tlakem Sparty, jablonecký obranný val však zůstává kompaktní.
2'
Hanuš má na kontě i první zákrok. Minčevovo zakončení dokázal zkrotit až napodruhé a takřka okamžitě byl faulovaný.
1'
Úvodní výkop obstarali domácí, ti okamžitě využili brankáře Hanuše k rozehrávce, ale jeho dlouhý nákop ukořistili hosté.
1'

FK Jablonec: Hanuš – Tekijaški, Hurtado, Martinec – Pleštil, Kratochvíl, Považanec, Houska, Nykrín – Chramosta (C), Drchal.
Náhradníci: Fendrich – Černák, Ikaunieks, Náprstek, Jovović, Slávik, Alégué, Čanturišvili, Hübschman, Štěpánek.
Trenér: R. Látal

AC Sparta Praha: Vindahl – Vitík, Sörensen (C), Gomez – Wiesner, Laçi, Kairinen, Ryneš – Pešek, Sejk, Minčev.
Náhradníci: Vorel – Olatunji, Pavelka, Kuchta, Karabec, Mejdr, Sadílek, Krejčí ml., Zelený, Haraslín, P. Vydra.
Trenér: B. Priske

Rozhodčí: Batík – Hájek, Paták.
AC Sparta Praha

Pražané zvládají podzimní probuzení z mistrovských oslav ve velkém stylu. V lize ani jednou nezaváhali, což se dá říct už jen o sešívaných rivalech z Edenu, a v pohárové Evropě v úterý vybojovali nadějnou remízu 0:0 v Edenu. V Jablonci bude Sparta jasným favoritem.

Vynikajícími výkony na sebe v úvodu sezóny upozorňuje slovenský křídelník Lukáš Haraslín, jenž má letos na kontě už tři góly. V posledním kole proti Pardubicím se navíc týmu Dána Priskeho rozstřílel kanonýr Jan Kuchta. Také na něj budou Pražané spoléhat.
FK Jablonec

Severočeši už se jistě těší, až se na svém stadionu poprvé proběhnou po čerstvě položeném trávníku. První tři utkání na hřištích soupeřů totiž Jablonci mnoho radosti nepřinesla. Prohra 1:3 v Mladé Boleslavi a dvě bezbrankové remízy v Pardubicích a Teplicích stačí aktuálně na 12. místo – žádný oslnivý start.

Nově seskládaný tým pod taktovkou Radoslava Látala si očividně ještě sedá. Zatím jedinou branku zelenobílých má na svědomí jedna z letních posil Alexis Alegué.
Sobotní večer bude patřit očekávanému zápasu, který obstarají celky Jablonce a Sparty.