Liga mistrů (předkola) -  ONLINE PŘENOS -  Valur : Záhřeb - 13. července 2021   22:00

Valur
Valur
0:2
(0:1)
Záhřeb
Záhřeb
31' Ivanušec   • 89' Oršić
Valur
Halldórsson – Sævarsson, Hedlund, Christiansen /C/, Vall – K. Sigurðsson, Køhler (81. Ormarsson), Heimisson (81. H. Sigurðsson) – Lárusson (63. Adolphsson), Hjaltested (63. Pedersen), Tryggvason (83. Smárason)
Jóhanesson – Haraldsson, Ómarsson, Egilsson, Bartalsstovu
Hovhanisjan – Chazarjan, Sevguljan (ARM)
Hlíðarendi, Reykjavík (ISL)
550 diváků
Záhřeb
Zagorac – Stojanović, Lauritsen, Théophile-Catherine, Moubandja – Ivanušec (58. Mišić), Majer (71. Kastrati), Jakić (58. Franjić), Ademi /C/, Oršić (90. Menalo) – Petković (71. Gavranović)
Nevistić – Štefulj, Ristovski, Tolić. Perić, Čop, Vasilj

Dinamo Záhřeb podle očekávání postupuje do dalšího předkola Ligy mistrů, islandského mistra čekají ještě soutěže útěchy. Zejména ve druhém poločase byl Valur favoritovi zdatným soupeřem a měl více ze hry, ale skórovat dokázali opět pouze hosté. Na samostatný nájezd Luky Ivanušce ze 31. minuty navázal v samém závěru placírkou do horního růžku Mislav Oršić.
Střely na branku: 3:5. Střely mimo: 4:4. Rohy: 6:9. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 21:13.
90+4'
90+4'
Patrně poslední příležitost Valuru končí útočným faulem Smárasona na Franjiće. Zbývá slabá půlminutka a míč dostávají hosté.
90+2'
Moubandjův střílený centr posunul špičkou boty zblízka na bránu Ademi. Reprezentační jednička Islandu Halldórsson si na čáře poradil.
90'
Arménský sudí ukazuje 4 nastavené minuty.
90'
Mislav Oršić má splněno a na hřišti jej na závěrečný krátký úsek v dresu Dinama Záhřeb vystřídal Menalo.
89'
Dinamo Záhřeb právě vstřelilo branku!
Střídající Kastrati naservíroval zprava míč do pokutového území a MISLAV ORŠIĆ ho placírkou zvedl bez přípravy do sítě nad skákajícího brankáře. Je rozhodnuto.
87'
Dnešní utkání sleduje 550 diváků.
85'
Islanďané jsou za snahu a bojovnost odměnění dalším rohem. Z něj však Adolphsson nic nevymyslel a odkopávat od brány bude Zagorac.
83'
Střídání v týmu Valur Reykjavík: ze hřiště odchází Tryggvason, přichází Smárason.
83'
Roh rozehrál čerstvý Ormarsson a zakončoval opět Tryggvason, bohužel pro domácí vysoko nad.
82'
Tryggvason si podrážkou zpracoval míč v šestnáctce, našel si volný prostor a sraženou střelou vybojoval roh.
81'
Oba trenéři dnes střídají pouze po dvojicích, toho se drží i Valur Reykjavík: hřiště opouštějí Heimisson a Køhler, které nahradili Ormarsson a Haukur Sigurðsson.
80'
Hosté obehrávali bez efektu domácí pokutové území.
78'
Tryggvason u rohového praporku neobelstil Stojanoviće a tak ho zezadu stáhl za dres.
77'
Dlouhý nákop letí za bránu záhřebského celku, míč si k odkopu staví Zagorac.
74'
Hráči Valuru zakopávají míč až za půlící čáru.
73'
Nejen první šance, ale i střela Dinama ve druhé půli. Po rohu hlavičkoval pod břevno Théophile-Catherine, brankář Halldórsson vytahuje na další roh.
72'
Po Franjićově zblokované střele se hosté domáhali pokutového kopu. Budou zahrávat jen ten rohový.
71'
Další dvojnásobná změna v mužstvu GNK Dinamo Záhřeb: ze hřiště odcházejí Petković a Majer, přicházejí Kastrati a čtvrtfinalista nedávného evropského šampionátu ve švýcarském dresu Gavranović.
70'
Po Mišićově faulu na Tryggvasona se chopil exekuce z 22 metrů Køhler. Nebyl to vůbec špatný pokus přes zeď, ale Zagorac ho skokem k levé tyči s jistotou kryje.
69'
Hra rukou je pískána domácímu Vallovi.
68'
Fotbalisté Valuru si ve vápně překáželi! Po dravém průniku pamětníka posledního MS Sævarssona mohli před malým vápnem zakončovat Sigurðsson i Pedersen. Nikdo je nehlídal, tak se o míč málem připravili navzájem. Nakonec ho vydoloval prvně jmenovaný, ale to už jeho pokus stačil zastavit Majer.
67'
Heimisson si navedl míč na střed na výstavní střelu z téměř 30 metrů, která mířila pod břevno uprostřed brány. Zagorac ji nadvakrát zkrotil.
66'
Téměř padesátinásobný rozdíl v tržní ceně obou kádrů na hřišti po změně stran vidět není. To spíše omácí jsou aktivnější a snaží se ještě vykřesat naději.
64'
Přetažený centr napálil před bránu na zadní tyči Heimisson a dnes zatím téměř nezaměstnaný Zagorac rozštěpem raději vyráží míč na roh.
63'
Také Valur Reykjavík vyměnil dva hráče: místo útočníků Hjaltesteda a Lírussona přicházejí na plac Adolphsson a nejlepší kanonýr mužstva Pedersen.
62'
Skvělý Sævarssonův centr zleva odhlavičkovali hosté v poslední chvilce z malého vápna před naskakujícím útočníkem.
60'
Žlutou kartu dostává právě vystřídavší Josip Mišić (GNK Dinamo Záhřeb) za faul zezadu na Tryggvasona.
58'
Dvojí střídání v týmu GNK Dinamo Záhřeb: ze hřiště odcházejí Ivanušec, a Jakić, nastupují Mišić a Franjić.
57'
Dinamovci to překombinovali a po ztrátě míče spáchal Stojanović taktický faul.
56'
Valur hraje po přestávce aktivněji, ale slibný útok nedotáhl a naopak brejk hostů likviduje v poslední vteřince skluzem na roh Christiansen.
54'
Sudí přerušil hru, když ve středovém kruhu ležel otřesený Ivanušec. Dnešní jediný přesný střelec po chvilce vstává po svých a bude pokračovat ve hře.
53'
Přetažený centr z trestného kopu islandského mužstva sklepával před bránu Køhler, ovšem spoluhráči se k míči již nedostali.
50'
V hledišti to zahučelo, ale prvek očekávání byl vystřídán prvkem zklamání. Zleva se na bránu řítil do volného prostoru Johannes Vall, jenže švédský krajní obránce neseřídil mířidla a jeho rána letí vedle bližší tyče.
48'
Hra se zatím přelévá mezi šestnáctkami. Vhazovat bude Dinamo, konkrétně Stojanović.
46'
Dinamo Záhřeb má zápas pod kontrolou a vykročilo k postupu. Ze tří povedených střel na bránu se ujalo sólo Luky Ivanušce po půlhodině hry, dvakrát výborně zasáhl domácí brankář. Valur potřebuje skórovat ve druhém poločase dvakrát, aby si vynutil prodloužení.

Statistiky první půle:
Střely na bránu 0:3, střely mimo 1:3, rohy 2:7, fauly 11:6, ofsajdy 2:0.
45+1'
45'
Rozhodčí nastaví jednu minutu.
45'
Chorvatský mistr toho domácím moc nepovoluje, pohlídal si i ojedinělý Lárussonův nákop do pokutového území.
42'
Sedmý rohový kop záhřebského Dinama odhlavičkoval švédský obránce Hedlund za postranní čáru.
40'
Z rohu mohlo Dinamo znovu udeřit. Majerův centr zvedl Jakić prudkou hlavičkou pod břevno, kterou fantasticky vyškrabuje Hannes Halldórsson.
40'
V šestnáctce padá v těsném souboji Petković, rozhodčí ukazuje pouze na kop od rohového praporku.
39'
Domácí rozehráli podél pravé lajny po faulu Stojanoviće na Hjaltesteda, jenže Tryggvason byl přistižen v ofsajdu.
36'
Lárusson odhlavičkoval míč z vlastního trestného území přímo na kopačku Jakiće, který pálí z voleje přímo doprostřed brány.
35'
Pořadatelé zasahují v sektoru vlajkonošů Dinama Záhřeb a vyvádějí několik z nich ze stadiónu. Zásah se obešel bez větších výtržností.
34'
Žlutou kartu dostává Kristinn Sigurðsson (Valur Reykjavík).
32'
Islandský mistr se okamžitě po výkopu pokusil o odpověď, jenže jeho nejmladší hráč Hjaltested si nepohlídal ofsajd.
31'
LUKA IVANUŠEC dostal skvělou uličku do běhu od Lovra Majera. Prohodil míč jesličkami domácímu kapitánu Christiansenovi a své sólo zakončil tváří v tvář brankáři přesnou střelou na zadní tyči.
30'
Po rohovém kopu zblokovali domácí zakončení Théophilea-Catherinea a nyní má brankář Valuru Reykjavík míč ve své moci.
29'
Halldórsson musel poprvé zasahovat. Skokem k levé tyči vytahuje na roh výstavní ránu Bruna Petkoviće z plného běhu.
28'
Domácí nepustili v pokutovém území ke střele Petkoviće, tak se do odraženého míče opřel Majer a křížnou pumelicí výrazně minul bránu Valuru.
27'
Ze standardní situace na pravé straně vybojoval záhřebský velkoklub autové vhazování a po něm roh.
25'
Jenže po rozehrané standardce to byl právě Tryggvason, kdo v pokutovém území fauloval hostujícího Jakiće.
25'
Guðmundur Tryggvason si obhazoval Ivanušce, jemuž nezbylo než jeho postup zastavit nedovoleně tělem.
22'
Hraje se zatím bez vyložených šancí. Teď to trochu zavánělo, když si za obranu na pravém křídle naběhl Petar Stojanović, jenže centruje mizerně do zámezí.
20'
Ademiho taktický faul celek z Reykjavíku nevyužil, vzápětí se totiž provinil naopak Lárusson.
19'
Sérii secvičených narážeček Dinama na velkém vápně Valuru jaksi vynechal třetí článek.
18'
Mladíček Hjaltested se dopustil při presinku útočného faulu na brankáře Zagorace.
16'
Po rohovém kopu se dostal k zakončení naskakující Hedlund, z malého vápna však hlavičkuje vysoko nad.
15'
Chybu v rozehrávce Chorvatů využil Heimisson a hned nastartoval do běhu Lárussona. Domácí hráč vybojoval dvojnásobně tečovanou střelou roh.
13'
Střet Trygvassona s Lauritsenem u středového kruhu rozsoudil arménský rozhodčí Hovhanisjan v neprospěch domácího mužstva.
12'
Rohové kopy se rychle střídají. Dinamo zahrávalo dokonce dva v řadě, ale z opakovaného pokusu posílá Majer míč za bránu Valuru.
10'
Také Valur vybojoval první roh, ale na zadní tyči se Sigurðsson k hlavičce na Heimissonův centr neprotlačil.
9'
Lovro Majer rozehrál roh nakrátko. V pokutovém území vládli islandští hlavičkáři a z druhé vlny napálil odražený míč vysoko nad břevno Théophile-Catherine.
8'
Ivanušec místo ťuknutí pod sebe Oršićovi raději vrací dlouhým pasem míč na polovinu hřiště. Hosté evidentně nebudou spěchat, ale nakonec přece jen vybojovali první roh.
6'
Mislav Oršić si přehodil míč na pravačku a z uctivé vzdálenosti vyslal poměrně nebezpečný padáček na horní síť.
5'
Hjaltested dost ostře zajel do Majera, hosté rozehrávají trestný kop na jistotu.
3'
Heimisson podskočil nakopávaný míč a za obranu se dostal Petković, centr se mu však stočil mimo hrací plochu.
2'
Chorvatský mistr se zatím rozvážnou kombinací na vlastní polovině se seznamuje s míčem a terénem.
1'
Domácí fotbalisté nastupují v červených dresech a bílých trenýrkách, hosté celí v modrém.
V Reykjavíku zapadá v polovině července slunce až o půl dvanácté večer, teploměr ukazuje pouhých 11° a na takové podmínky jsou určitě zvyklejší domácí fotbalisté. Uvidíme, jaká výhoda to bude na hřišti.

Valur Reykjavík: Halldórsson – Sævarsson, Hedlund, Christiansen /C/, Vall – K. Sigurðsson, Køhler, Heimisson – Lárusson, Hjaltested, Trygvasson
Náhradníci: Jóhanesson – H. Sigurðsson, Smárason, Pedersen, Haraldsson, Adolphsson, Ómarsson, Egilsson, Ormarsson, Bartalsstovu

GNK Dinamo Záhřeb: Zagorac – Stojanović, Lauritsen, Théophile-Catherine, Moubandja – Ivanušec, Majer, Jakić, Ademi /C/, Oršić – Petković
Náhradníci: Nevistić – Štefulj, Gavranović, Ristovski, Kastrati, Tolić. Mišić, Franjić, Perić, Menalo, Čop, Vasilj

Rozhodčí: Hovhanisjan – Chazarjan, Sevguljan (ARM).
Vzájemné zápasy
Minulý týden narazilo Dinamo poprvé v historii nejen na Valur, ale vůbec na jakéhokoli soupeře z Islandu. Favorit směřoval k očekávané hladké výhře, když v 82. minutě vedl 3:0 a kopal penaltu. Závěr však přinesl nečekanou zápletku, když Halldórsson chycenou desítkou zmařil Ademimu hattrick a jeho spoluhráči dvěma slepenými góly upravili na konečných 3:2.
Dinamo Záhřeb
Chorvatský velkoklub má podle odhadu odborného serveru transfermarkt více než 46x větší tržní hodnotu než jeho islandský soupeř. Na žebříčku UEFA se dělí o 32. místo se Zenitem Petrohrad a Bayerem Leverkusen.
Brankář Dominik Livaković, Luka Ivanušec, Mislav Oršić a Bruno Petković reprezentovali Chorvatsko na nedávném mistrovství Evropy, kde si zahrál i další dinamovec Mario Gavranović, ovšem v mulit-kulti výběru Švýcarska a to ještě na větší příležitost v reprezentaci čeká hvězdný špílmachr Lovro Majer.
Chorvatskou ligu zakončilo Dinamo na jaře osm bodů před druhým Osijekem (26-7-3, 84:28). Postoupilo také do čtvrtfinále Evropské ligy mimo jiné přes Feyenoord, CSKA či Tottenham. V základní skupině LM nebo EL chybělo jen jednou za posledních 13 let a postup přes islandské poloamatéry je tak holou povinností.
Valur Reykjavík
Držitel tří islandských titulů z posledních čtyř ročníků vede systémem jaro-podzim hranou domácí soutěž v polovině sezóny s bilancí 8-3-1, 21:11 o 5 bodů před Breiðablikem, jenž má zápas k dobru.
Při své poslední účasti Valur předloni nestačil v prvním předkole Ligy mistrů na Maribor (0:2 a 0:3) a neuspěl ani v „opravě“ s Ludogorcem Razgrad (1:1 a 0:4).
Celkově se do pohárové Evropy probojoval již 26x, ale pouze ve čtyřech případech se podařilo přejít přes jedno předkolo (přes soupeře z Lucemburska, Finska, Lotyšska a Andorry).
V kádru je několik skandinávských krajánků z Dánska, Švédska a Faerských ostrovů, největší hvězdou klubu je dánský kanonýr Patrick Pedersen, který se pyšní bilancí 94 nastřílených gólů za 148 zápasů.
Brankář Hannes Halldórsson a obránce Birkir Sævarsson reprezentovali Island na úspěšném ME 2016 i následujícím světovém šampionátu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.