US Open

US Open je posledním ze čtyř grandslamových tenisových turnajů v sezoně. Koná se v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové v newyorské čtvrti Queens, podle přilehlého parku se mu také říká Flushing Meadows. 

Areál se může pochlubit mj. dvěma kurty se zatahovací střechou - po největším tenisovém kurtu světa Arthur Ashe Stadium (22 547 diváků), získal zastřešení i Louis Armstrong Stadium (14 069 diváků).

Vítězové mužské a ženské dvouhry si na US Open vydělají zhruba 3,85 milionu dolarů (přes 84 milionů korun). Celková dotace turnaje v betonovém království bývá kolem 57 milionů dolarů, US Open jako první turnaj srovnalo finanční odměny pro ženy i muže.

US Open patří v moderní tenisové éře mezi nejvyrovnanější grandslamy. Naposledy titul ve dvouhře obhájila v roce 2014 Serena Williamsová. Mezi muži je situace ještě vyrovnanější, posledním úspěšným obhájcem titulu byl v roce 2008 Roger Federer, který tím zakončil svou pětiletou nadvládu ve Flushing Meadows.

Z Čechů se do historie nejvýrazněji zapsal Ivan Lendl, který v letech 1982-1989 nechyběl ve finále ani jednou. Pro titul si došel třikrát v letech 1985-1987. US Open pak v roce 1985 vyhrála i Hana Mandlíková.

Články odjinud


Články odjinud