24. června 2016 • 10:30

Sport komentuje Peltovy a Vrbovy výroky: Podivná obhajoba neúspěchu!

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta a reprezentační trenér Pavel Vrba předstoupili před veřejnost, aby zhodnotili neúspěšné působení národního týmu na evropském šampionátu ve Francii. Obhajovali strategii pro utkání se Španělskem, vraceli se ke klíčové bitvě proti Turecku a utvrdili se ve správnosti nominovaných hráčů. Deník Sport vybral nejzajímavější pasáže jejich vyjádření a nabídl vlastní pohled na věc.



1. Co bylo hlavní příčinou neúspěchu českého týmu?

MIROSLAV PELTA: „Moje hodnocení mistrovství Evropy je o tom, jestli jsme dali, nebo nedali Turkům první gól. Ten zápas rozhodl, nemuseli jsme být tady, ale čekat ve Francii na osmifinále. Pak by se tvrdilo, že jsme tu skupinu zvládli nejen sportovně, ale po všech stránkách. Měli jsme to ve svých rukou. Všechno nám zapadalo, kdybychom vyhráli 1:0 nad Tureckem, tak jsme dnes říkali, že jsme fantastický a je to skvělé. A na kohokoli bychom si začali věřit.“

PAVEL VRBA: „Souhlasím s předsedou, že rozhodující zápas se lámal v prvním poločase s Tureckem. Měli jsme dvě tři situace, z kterých jsme mohli vyrovnat. Možná bychom byli někde jinde, bohužel se to nepodařilo.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Z vyjádření Miroslava Pelty zůstává rozum stát. Je opravdu možné, že první muž českého fotbalu omezí hodnocení takhle důležitého šampionátu na jediný inkasovaný gól proti Turecku? A co předchozí zápasy, ty byly pouze do počtu? Tohle je z Peltovy strany málo. Nabídl zoufale nedostatečné vysvětlení, se kterým se nelze spokojit. Naprosto legitimní by bylo, kdyby si svazový boss od trenéra vyžádal důkladnou analýzu s detailním rozborem, proč k neúspěchu došlo. Tristním vystoupením by se měl Pelta mnohem důkladněji zabývat. A ne neúspěch smést ze stolu povrchním hodnocením v jedné větě. A Pavel Vrba ? Souhlasí se svým nadřízeným. Jak jinak.

2. Když se zpětně ohlédnete za vystoupením na šampionátu, co byste nyní udělal jinak?

PAVEL VRBA: „Možná jedinou věc. Měl jsem být trpělivější v posledním zápase, i když si myslím, že jsme po kombinační stránce ten první poločas sehráli velice dobře. My jsme šli potom za stavu 0:1 do rizika, hráli jsme na dva hrotové útočníky a hra se zjednodušila, kdybychom byli trpělivější a dál kombinovali, možná by to bylo lepší. Ale vycházel jsem z toho, že v zápase s Chorvatskem nám to fungovalo, 10 minut před koncem, kdy jsme to změnili, nám to pomohlo k zisku bodu. Časový úsek mohl být menší, nemusel jsem to řešit 30 minut před koncem, ale třeba 15. Prostě jsem dal na to, že nám to vyšlo v minulém zápase, proto jsem to udělal dřív. Prohrávali jsme 0:1, výsledek pro nás byl nedobrý, proto jsem ten krok udělal dřív, než jsem možná měl. Mohl jsem ještě 10 minut počkat.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Na první pohled zarazí, že reprezentační trenér Pavel Vrba úplně přešel úvodní dva duely, stejně tak svou volbu hráčů do jednotlivých zápasů. Ta byla v některých případech velice diskutabilní. Opakovaná sázka na Davida Limberského , který nebyl připraven fyzicky ani mentálně, odstavení Michala Kadlece a po prvním duelu se Španěly i Theodora Gebre Selassieho . To jsou témata, která hýbala fanouškovskou obcí a zasloužila by si vysvětlení. Vrba se omezil pouze na druhý poločas utkání proti Turecku. Jeho vysvětlení má logické opodstatnění, nelze se ovšem zbavit dojmu, že jinak se toho mělo napříč turnajem udělat mnohem víc.

Pelta našel na EURO hodně pozitivních věcí. Spoléhal na turecké výkyvy

Video se připravuje ...

3. Litujete některé své volby v nominaci? Nechyběl týmu rychlostní typ útočníka?

PAVEL VRBA: „Za svou nominací si budu stát, i teď budu tvrdit, že jsem vybral hráče podle toho, jak jsem to cítil, jak jsem byl přesvědčený, že jsou připravení na mistrovství Evropy.“

MIROSLAV PELTA: „Nominace byla jasná, nebylo tam jakýchkoli diskusí. O tom, že je Patrik Schick talentovaný, jsme si říkali, třeba to bude lídr naší útočné fáze v kvalifikaci mistrovství světa. Ale jsou to všechno věci, které jsme měli řízené, plánované. Když s někým prožijete kvalifikaci, existuje nějaká morálka, smysl, že vám někdo pomohl postoupit, tak ho vezmete, i když byste o něm zrovna přemýšleli, jestli ano nebo ne. To, že nějaký hráč (Michal Kadlec - pozn. red.) si dá komentář, že byl zklamaný, když odehrál kvalifikaci a nehrál na mistrovství, tak je mi ho líto, ale to je věc aktuální formy.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Shoda Pelty s Vrbou nepřekvapí, byl to nosný prvek celé tiskové konference. Je logické, že kouč zpětně pálit do vlastních řad a špinit hráče přes noviny nebude. Otázku na absenci rychlonohého útočníka ovšem nezodpověděl. Někdo takový přitom Česku zoufale chyběl. David Lafata , Milan Škoda i Tomáš Necid jsou identické typy hráčů. Silní ve vápně, silní ve vzduchu. Ale rychlost? Tu postrádají. A bez ní to na mistrovství Evropy skutečně nejde. Svazový šéf Pelta následně rozvinul zajímavou myšlenku ohledně loajality k hráčům, kteří pomohli k postupu. Jak si potom vysvětlit, že stoper Michal Kadlec, který odtáhl celou kvalifikaci, neodehrál ve Francii ani minutu? Tím spíš, když na jeho místě (ne) fungoval plzeňský Roman Hubník , jehož se naopak kvalifikační boje vůbec netýkaly.

4. Nebyla taktika zvolená pro utkání se Španělskem až příliš defenzivní a bázlivá?

MIROSLAV PELTA: „Španělsko má fantastické mužstvo, středová řada s Iniestou je výkvět světového fotbalu. Z mého pohledu trenér zvolil taktiku, která možná nebyla pro oko diváka. Kdybychom se pustili do fotbalu nahoru dolů, výsledek by byl jiný. Nedokázali jsme udržet ideální stav 0:0, byla tam chvíle, kdy jsme měli velké šance, abychom se ujali vedení. Z mého pohledu jsem tleskal, přestože jsme to nedotáhli. I porážka 0:1 nám vzhledem k vývoji ve skupině říkala, že to není špatné. Pracovali jsme s verzí, že je i důležité, jakým rozdílem prohrajete.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Nelze rozporovat fakt, že Španělsko opravdu disponuje úžasným týmem. Znamená to ovšem, že se mu nedá čelit a Češi hrají prakticky jen o to, kolik dostanou gólů? Takhle to z úst Miroslava Pelty vyznívá. Pro oponenturu přitom není nutné chodit daleko. Maďarsko nasázelo Portugalcům tři góly. A to prosím pěkně za pyrenejský celek hraje taky pár hráčů z Realu Madrid. Maďaři, ale třeba i Albánci se v konfrontaci s Francií snažili hledat cestu, jak uspět. Byli odvážní, byli aktivní. A i když třeba nebyli za svou snahu odměněni, dočkali se zasloužených sympatií. Češi se k nim ani nepřiblížili. A fanoušci neměli žádný důvod k potlesku.

Pelta našel na EURO hodně pozitivních věcí. Spoléhal na turecké výkyvy

Video se připravuje ...

5. Proč český tým proti Španělům a Chorvatům nehrál v defenzivě aktivněji? Proč se jen spoléhal na hluboký obranný blok před vlastní šestnáctkou?

PAVEL VRBA: „Proti Španělsku hlubší blok byl, máte pravdu. Síla krajních obránců Španělska je mimořádná. Nikdo jiný na EURO tak ofenzivní krajní obránce nemá. A tím nemyslím jen jejich postavení, ale i herní kvalitu. Proti Chorvatsku nebyl blok až tolik hluboký, protože držení míče bylo 45–55 procent. To není zas tak hrozné. Nemyslím si, že bychom se soustředili vyloženě jen na defenzivu, a nebyli v jiných věcech aktivní. Když se podíváte na ostatní zápasy, hodně týmů se po ztrátě míče dostává za míč, aby zhustily prostor a mohly jít do brejkových situací. Proto si nemyslím, že by byl velký rozdíl mezi námi a soupeřem. Španělé to (blok) mají výš, někdo níž, to vychází z kvality a dovedností hráčského kádru. Anebo z toho, že některá mužstva z něj dokážou vyjet. Na to se hůř reaguje, to tak prostě je.“

MIROSLAV PELTA: „Kdybychom se proti Španělsku pustili do fotbalu nahoru dolů, výsledek by byl jiný. Sice jsme nedokázali udržet ideální stav 0:0, ale byly tam chvíle, kdy jsme měli velké šance, abychom se ujali vedení.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Hodně lidí se plete v tom, že proti Španělům se dalo hrát jen dvěma způsoby: defenzivně, nebo ofenzivně. O otevřené partii mluvil i včera Pelta, ale je to nesmysl. Zvolit se dá i styl zaměřený na organizovanou aktivní defenzivu. Tak, že presujete soupeře a snažíte se narušit jeho rozehrávku. Češi se o to nepokusili a čekali, co Španělé vymyslí. Ostře to kritizoval i expert německé televizní stanice ZDF a legendární gólman Oliver Kahn. Pětasedmdesát minut se český tým prezentoval stejným způsobem i proti Chorvatsku.

6. Nemělo se hrát proti Turecku jinak, než jen ve druhém poločase nakopávat míče na útočníky?

PAVEL VRBA: „Na Chorvaty to platilo, z toho jsme vycházeli. Chtěli jsme zase zjednodušit hru a být úspěšní. S Tureckem jsme už svým způsobem hráli i vabank. To zkoušíte věci, které byste… (odmlčí se) Prostě zkoušíte věci, které vyšly v předchozím zápase. Chtěli jsme to vyzkoušet, bohužel nám to nevyšlo.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Tah s Milanem Škodou v závěru utkání s Chorvatskem vyšel, to je pravda. Jenže gól vstřelil po přesném centru Tomáše Rosického do vápna. Proti Turecku se zoufale spolu s Tomášem Necidem snažil nahánět nakopávané balony. Byl to jakýsi „návrat do minulosti“. Dříve se Češi také spoléhali na dlouhány Jana Kollera či Vratislava Lokvence. Už je ale jiná doba, 21. století. Hra na náhodu s tím, že se balon snad odrazí správným směrem, není zárukou úspěchu. Spíš jeho opakem.

7. Neustále se mluví o tom, že tým narazil na svůj strop, své limity. Opravdu jste nebyl schopen posunout tým takticky výš?

PAVEL VRBA: „Příprava a rozbor soupeřů byl dostatečný. Ale taky záleží na fotbalové inteligenci hráče, jak dokáže reagovat na situace, na které není úplně připraven. Fotbal je hra, která se s každou situací mění. Můžete mužstvo připravovat, ukazovat jim způsob a styl hry, jak určitý hráč hraje, jak se uvolňuje. Ale v zápase mohou přijít kritické momenty, které jsou trošku jiné, než které vidíte na záznamu předchozích zápasů. Osobně si myslím, že jsme udělali maximum pro to, abychom mužstvo připravili co nejlépe. Ale respektuji, že nepostup ze skupiny je určitě neúspěch. To s vámi souhlasím.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Neoddiskutovatelným faktem je, že český tým zkrátka nemá hráče z Realu Madrid, Barcelony nebo jiných top klubů. V nohách nemají ani těžké zápasy, protože málokdo hraje pravidelně Ligu mistrů. Češi ve Francii mluvili o tom, že kvalitu nahradí soudržností a organizací. To všechno předvedli, ale bylo to málo. Chyběla tomu nadstavba v podobě vhodně zvolené taktiky trenéra Pavla Vrby. Vsadil pouze na defenzivu, se kterou neuspěl.

Videoblog z Tours: Má Pavel Vrba zůstat, nebo jít?

Video se připravuje ...

8. S Plzní jste zvládl hrát v Lize mistrů vyrovnané ofenzivní partie, teď jste vsadil na defenzivu. Nezradil jste svůj styl?

PAVEL VRBA: „V útočné fázi jsme měli být trošku přesnější, ne trošku, ale víc. S tím jsme nebyli spokojeni, a to jsme taky hráčům po zápasech řekli. Aktivita dopředu měla být výraznější, chtěli jsme to takhle hrát, ale soupeř nás do toho nepustil. A když jsme balony získali, tak nás často atakovali, že jsme z toho nedokázali vyjet tak, jak jsme nacvičovali. I na klubové úrovni jsem zažil zápasy, kdy jsme se nedostali za půlku. Vzpomínám si třeba na utkání s Barcelonou, kdy nás soupeř zavřel. Měli jsme s tím obrovský problém. Kvalita byla jednoznačně na její straně. Na Bayernu to bylo podobné. Ale taky byly zápasy, ve kterých jsme byli úspěšnější, a některé jsme měli zvládnout lépe. Tím chci říct, že i kluby mnohdy čekají na chybu v rozehrávce a brejkové situace.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Angažmá ve Viktorii Plzeň vyneslo Pavlu Vrbovi status trenéra vyznávajícího útočný styl. Jeho tým vždy chtěl hrát dopředu, nikoliv dozadu jako na EURO. To kvitovali i fanoušci, a těšili se, až nahradí nezáživnou hru české reprezentace pod Michalem Bílkem. Jenže teď by se dalo říct, že na šampionátu svůj ofenzivní styl zradil. A jsme zase u Kahna, protože i ten se tomu dost divil. „To je opravdu ten stejný trenér?“ ptal se ve studiu ZDF.

9. Jak byste porovnal tlak médií a veřejnosti na vaši osobu s tím, co prožíval trenér Michal Bílek před čtyřmi lety?

PAVEL VRBA: „Mám vám říct pravdu? Já média nečtu. Takže tlak žádný.“

NÁZOR DENÍKU SPORT: Nezbývá než konstatovat, že Pavlu Vrbovi nelze úplně věřit. Stačí trochu zapátrat v jeho výrocích během šampionátu. Tak třeba jeho reakce na tiskové konferenci po utkání se Španělskem, kdy měl zhodnotit výkon Theodora Gebre Selassieho a vysvětlit, proč se rozhodl ho postavit. „Protože jsem si to přečetl ve vašem Sportu,“ rozesmál se Vrba. Anebo před duelem s Chorvaty. Otázka: Kolik změn se dá očekávat v sestavě? Jedna, dvě, tři? „Kolik změn, to vám ještě neřeknu. Ale vzhledem k vašim schopnostem si myslím, že to dokážete napsat přesně už zítra v novinách,“ odvětil Vrba redaktorovi Sportu. Přehled má očividně více než dobrý. O pár dní později se přesto dozvíme, že noviny nečte, tudíž žádný tlak nepociťoval. Obrázek ať si udělá každý sám.

Vše o EURO 2016 ve Francii čtěte ZDE>>>

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud