+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
22. června 2016 • 14:46

Zeman přijal mistry Evropy 1976. Vezme to někdo po Vrbovi? žertoval prezident

Autor: ,
Prezident Zeman přijal mistry Evropy 1976. Řešil se i Vrba
TOP VIDEA
Blažek: Agajev v Boleslavi? Brankáři ze Sovětského svazu nikdy nic nechytali Blažek: Agajev v Boleslavi? Brankáři ze Sovětského svazu nikdy nic nechytali
 SESTŘIH Premier League: Bournemouth - Liverpool 0:4. Řádili Brazilci, hosté už jsou čtvrtí SESTŘIH Premier League: Bournemouth - Liverpool 0:4. Řádili Brazilci, hosté už jsou čtvrtí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě fotbalisty ze zlatého mistrovství Evropy 1976 v Bělehradě. Poděkoval jim za tehdejší úspěch, na oplátku dostal speciální pamětní minci a vázu. Připomněli si tak senzační úspěch československého fotbalu, od kterého uplynulo již 40 let. O výsledcích nynějšího týmu na EURO ve Francii a úterní prohře s Tureckem fotbalisté se Zemanem před novináři nemluvili, o fotbalové dění se hlava státu zajímala v neformálním rozhovoru.Na Pražský hrad přišlo 13 zástupců zlatého československého týmu včetně Antonína Panenky, Ivo Viktora, Karola Dobiaše, Jána Švehlíka, Ladislava Jurkemika nebo Josefa Čapkoviče. Nedostavil se naopak Zdeněk Nehoda. "Dovolte mi, abych vám ještě jednou, po tísíciprvé, blahopřál ke zlaté medaili z Bělehradu," řekl Zeman fotbalistům.

Zároveň popřál Panenkovi k jeho slavnému dloubáku, kterým senzačně rozhodl finálový penaltový rozstřel proti Německu. "Často jsem přemýšlel o tom, co by se stalo, kdyby ten dloubák nevyšel. Pan Panenka by byl ostrakizován, celý národ by ho nenáviděl. No a já bych vás přesto přijal a přesto bych vám poděkoval, protože ve sportu, stejně jako v politice, jsou vítězství i prohry," dodal prezident.

Za hráče mu poděkoval právě Panenka. Řekl, že přijetí na Pražském hradě berou jako ocenění toho, co ve fotbale dokázali. "Vždycky jsme se snažili hrát srdci a hlavou, doufám, že se nám to podařilo," poznamenal.

Došlo i na neformální rozhovor se Zemanem. "Zajímaly ho problémy okolo fotbalu, co by se dalo zlepšit. Dokonce tam padl dotaz, jestli někdo nechce trénovat po Vrbovi, ale nikdo se k tomu nehlásil po té situaci, do které jsme se dostali," prozradil Ivo Viktor pro iSport TV.

Zemanovi pak Panenka předal jako dárek speciální medaili, která byla vydána ke 40. výročí vítězství na mistrovství, a vázu, na níž jsou symbolicky společně s číslicí 40 vyobrazeny hrady v Praze a Bratislavě.

Bělehradské finále se hrálo 20. června 1976. Část hráčů se sešla již v úterý večer v Hotelu Zámku Berchtold v Kunicích, kde u televize sledovali boj svých následovníků na ME proti Turecku.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze