17. března 2015 • 06:40

Dva body Plekance byly Montrealu málo, Toronto dál padá

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

SOUHRN | Druhý gól ve dvou zápasech vstřelil útočník Tomáš Plekanec z Montrealu, tentokrát ale k výhře nevedl. Canadiens prohráli 2:4 na ledě Tampy Bay a nic platná nebyla ani nahrávka českého centra. Slabou útěchou mu mohlo být to, že byl zvolen druhou hvězdou utkání.

Tampě vyšla hlavně první třetina, po níž Lightning vedli díky trefám Valtteriho Filppuly a Stamkose 2:0, hned na začátku druhého dějství přidal třetí gól Victor Hedman. Pak začal úřadovat Plekanec. Ve 32. minutě svým 21. gólem v sezoně snížil na 1:3, když v přesilovce překvapil brankáře Bishopa nahozením na branku z nulového úhlu, v první minutě třetí třetiny pak kladenský odchovanec vyzrál na Bishopa znovu, když vystihl jeho rozehrávku u zadního mantinelu a přihrál puk před prázdnou branku P. A. Parenteauovi.

O vyrovnání už ale Canadiens usilovali marně. Gólman Tampy svá předchozí zaváhání několikrát napravil a odolal i velkému náporu soupeře při power-play, které 65 sekund před koncem ukončil trefou do prázdné branky Stamkos.

"Tou chybou na začátku třetí třetiny jsem nám to neudělal jednoduché. Soupeř se dostal na koně, ale my se semkli a klíčové bylo, že jsme pak přežili nápor při poslední přesilovce Montrealu," řekl Bishop, jemuž po utkání chyby nikdo nevyčítal. "Začali jsme zápas velmi sebevědomě, ubránili jsme dvě oslabení, Bishop tam měl jeden skvělý zákrok proti Galchenyukovi a od toho jsme se odrazili. Výborně jsme bruslili," pochválil mužstvo trenér Jon Cooper.

Jeho svěřenci si připsali první výhru v základní hrací době po více než týdenní odmlce, během níž porazili Montreal 1:0 v prodloužení a pak dvakrát prohráli - po nájezdech v Bostonu a naposledy v sobotu 1:2 s Winnipegem. "Dnes jsme dali velmi dobrou odpověď na minulý zápas, v němž jsme proti Winnipegu nepodali moc dobrý výkon," konstatoval Stamkos. "Udělali jsme pár chyb a soupeř tlačil, ale Bishop předvedl několik skvělých zákroků a už jsme to nepustili. Získali jsme cenné vítězství," dodal útočník Tampy, v jejíž sestavě znovu chyběl zraněný Ondřej Palát.

Washington si hlídá postup

Další důležitou výhru v boji o postup do play off vydřeli hokejisté Washingtonu. Poté, co v neděli porazili 2:0 Boston, udolali v Buffalu nejhorší tým ligy 4:3 po nájezdech a v tabulce Východní konference zvýšili náskok před devátou Ottawou už na rozdíl devíti bodů. Hrdinou Capitals se stal ruský útočník Jevgenij Kuzněcov, který dal jeden gól v základní hrací době a pak byl jako jediný úspěšný v penaltovém rozstřelu.

Dvaadvacetiletý rodák z Čeljabinsku má na halu First Niagara Center dobré vzpomínky. V roce 2011 se tady stal juniorským mistrem světa, když v památném finále s Kanadou přispěl třemi asistencemi k obratu Rusů z 0:3 na 5:3. "Tahle aréna mi přináší štěstí. Moc jsem si tady přál dát gól a povedlo se," radoval se Kuzněcov.

Kings znovu v postupové osmičce

Do elitní osmičky se v Západní konferenci vrátili obhájci Stanley Cupu z Los Angeles, kteří přemohli Arizonu 1:0. Premiérovým gólem v NHL se o to v 39. minutě zasloužil Andy Andreoff, který za Kings v sezoně odehrál patnáct zápasů. Brankář Jonathan Quick zneškodnil všech 25 střel Kojotů a pošesté v ročníku udržel čisté konto.

Andy Andreoff přijímá pozápasové gratulace, svým prvním gólem kariéry rozhodl duel proti Arizoně.Foto ČTK/AP

Výsledky:

Buffalo - Washington 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 6. Ennis, 11. Hodgson, 54. Larsson - 46. a rozhodující sam. nájezd Kuzněcov, 10. Glencross, 27. Green. Střely na branku: 33:38. Diváci: 19.070. Hvězdy utkání: 1. Larsson, 2. Ennis (oba Buffalo), 3. Kuzněcov (Washington).

Los Angeles - Arizona 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 39. Andreoff. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Andreoff, 2. Quick, 3. Muzzin (všichni Los Angeles).

Edmonton - Toronto 4:1 (4:1, 0:0, 0:0)
Branky: 1. a 9. Pouliot, 8. Eberle, 11. Lander - 14. Van Riemsdyk. Střely na branku: 32:29. Diváci: 16.839. Hvězdy utkání: 1. Eberle, 2. Pouliot, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

Tampa Bay - Montreal 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 16. a 59. Stamkos, 11. Filppula, 23. Hedman - 32. Plekanec, 41. Parenteau (Plekanec). Střely na branku: 34:34. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Stamkos (Tampa), 2. Plekanec (Montreal), 3. Hedman (Tampa).