+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
9. srpna 2016 • 14:10

Sáblíková doufala marně. Časovku v Riu nepojede, rozhodla arbitráž

Autor: ,
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer
VŠECHNA VIDEA ZDE

Den před startem závodu padl definitivní ortel. Česká závodnice Martina Sáblíková nepojede cyklistickou časovku na olympijských hrách v Riu. Nepomohlo jí ani odvolání k tribunálu Mezinárodní sportovní arbitráže CAS přímo v dějišti Her, kde ve zdlouhavém procesu žádala o povolení ke startu. Informaci přinesla Česká televize.Sáblíková doufala do poslední chvíle, že s odvoláním uspěje. Ačkoliv neměla jistou účast, do Ria odletěla a připravovala se tak, jako kdyby olympijskou časovku měla jet.

"V tuto chvíli ve mně samozřejmě převažuje obrovské zklamání, doufala jsem ve start do posledních chvil," uvedla Sáblíková v tiskové zprávě Českého olympijského výboru.

V pondělí měla závěrečné slyšení u tribunálu Mezinárodní sportovní arbitráže. Ten si českou závodnici vyslechl a nakonec rozhodl těsně před uzávěrkou přihlášek do úterního závodu. Odvolání Sáblíkové odmítl a zhasla tím poslední naděje, že by zlatá medailistka v rychlobruslení ze zimních olympiád ve Vancouveru a Soči zasáhla i do letních bojů v Brazílii. 

"Musím Martinu nesmírně ocenit. Je znát, proč je trojnásobnou olympijskou vítězkou a proč podává tak vynikající výkony v rychlobruslení i v cyklistice. Nevzdala se, překousla spoustu nepříjemností a rozhodla se bojovat do posledních sil, i když byla v hodně těžké situaci. Ukazuje všem, že dokud je naděje, má smysl bojovat ve sportu i v životě. Bez ohledu na to, že v tomto případě neskončil boj vítězstvím," prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval.

Zvláštní panel Mezinárodní sportovní arbitráže CAS zamítl žalobu ze strany jejího týmu, který usiloval o umožnění startu, přestože se Sáblíková nenominovala v souladu s nastavenými pravidly Mezinárodní cyklistické unie (UCI). 

Sáblíková žila v domnění, že si na loňském mistrovství světa olympijský start zajistila. Když ale UCI začátkem června zveřejnila seznam kvalifikovaných zemí, Česká republika na něm chyběla. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení přesto odletěla do Brazílie, kde se intenzivně připravovala v tréninkovém azylu 180 km od Ria na možný start. O ten usilovala česká strana v čele s expertem na sportovní právo Janem Šťovíčkem, předsedou legislativní rady Českého olympijského výboru, všemi možnými cestami, ale neúspěšně.

BLOG JIŘÍHO PUNČOCHÁŘE: Sáblíková je obětí. Zklamali ji ti, kterým svoje úsilí svěřila do rukou. ČTĚTE ZDE>>>

Jak šel čas v olympijské kauze Martiny Sáblíkové

22. září 2015 - Martina Sáblíková obsadila na mistrovství světa v silniční cyklistice v Richmondu dvanácté místo v časovce a předpokládalo se, že v redukovaném pořadí vybojovala kvalifikační místo pro účast na OH v Riu de Janeiro.
2. června 2016 - Česká republika chyběla v oficiální listině UCI, v němž bylo rozděleno 25 míst pro časovku. Domácí cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.
3. června
- Případu se ujal odborník na sportovní právo Jan Šťovíček, který je zároveň předsedou legislativní rady Českého olympijského výboru. Ten oznámil, že pravidla UCI považuje za nejednoznačná.
21. června
- UCI i po rozdělení nevyužitých míst nezařadila Sáblíkovou do startovní listiny olympijské časovky.
1. července
- Prezident Miloš Zeman napsal dopis předsedovi MOV Thomasi Bachovi se žádostí o divokou kartu pro Sáblíkovou. Již dříve se za trojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení postavily sportovní legendy Věra Čáslavská, Dana Zátopková či Jiří Daler.
15. července
- UCI zamítla návrh české strany na zkrácené řízení v kauze Sáblíkové.
30. července
- Sáblíková i se svým týmem odletěla do Brazílie. Protože neměla olympijskou akreditaci, nemohla být ubytovaná s ostatními sportovci a nemohla ani trénovat na trati závodu.
6. srpna
- Tým v čele se Šťovíčkem podal žalobu ke zvláštnímu panelu Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v Riu.
9. srpna
- CAS zamítl žalobu českého týmu, Sáblíková středeční časovku nepojede.

Vše o LOH Rio de Janeiro 2016 čtěte ZDE >>

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze