18. července 2016 • 15:30

Další brutální skandál! Ruský doping kryl stát, ve hře tvrdý trest už pro Rio

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tohle je velká rána pro ruský sport! Vyšetřovací komise WADA dospěla k závěru, že při zimních olympijských hrách v Soči před dvěma lety ruské úřady kryly doping domácích reprezentantů. Její odhalení by mohlo vyústit k vyloučení všech ruských sportovců z nadcházející letní olympiády v Riu, dosud se jí neměli zúčastnit pouze ruští atleti a vzpěrači.



Komise prošetřovala obvinění ze státem řízeného dopingového programu, se kterým v květnu přišel bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov. Ten prohlásil, že v Soči docházelo ve spolupráci s tajnými agenty pověřenými státem k manipulaci se vzorky. Zpráva nyní potvrdila, že k takovým praktikám docházelo.

Rodčenko v rozhovoru pro New York Times prohlásil, že aby se zabránilo pozitivním testům, bylo vyměněno více než sto odebraných vzorků za "čisté". Součástí státem podporovaného dopingového programu bylo více než dvacet ruských olympioniků včetně 15 medailistů.

"Ruské ministerstvo sportu manipulaci se vzorky řídilo, kontrolovalo a monitorovalo," prohlásil McLaren, který předložil zprávu o 97 stránkách. V ní mimo jiné uvedl, že moskevská laboratoř používala k výměně negativní vzorky z atletického mistrovství světa v roce 2013 v Moskvě. V Soči bylo Rusko se 13 zlatými, 11 stříbrnými a 9 bronzovými medailemi nejúspěšnější výpravou.

Nebudeme váhat s nejtvrdšími sankcemi, tvrdí Bach

Předseda MOV Thomas Bach označil McLarenovu zprávu za šokující a uvedl, že olympijský výbor je odhodlán sáhnout k nejtvrdším sankcím. Hned v úterý se uskuteční telekonference výkonné rady MOV.

"Závěry zprávy jsou šokující a bezprecedentní útok na integritu sportu a na olympijské hry. MOV nebude váhat přijmout nejtvrdší sankce proti jednotlivcům či organizacím," uvedl Bach. V úterý už mohou padnout první předběžná opatření a sankce týkající se brazilské olympiády, začínající v Riu za necelé tři týdny.

Komise se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety, podle McLarena však k manipulacím se vzorky docházelo od roku 2011 do srpna 2015. Ruští sportovci tak z programu mohli těžit například na atletickém šampionátu v Moskvě i plaveckém mistrovství loni v Kazani.

Závěry vyšetřování opět zvýšily tlak na Mezinárodní olympijský výbor, aby Rusko vyloučil ze srpnových letních her v Riu de Janeiro. Do Brazílie zatím nesmějí ruští atleti a vzpěrači. O možnost startu mohli požádat pouze atleti, kteří nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Výjimku obdržely běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová.

Výběr hromadných dopingových případů ruských sportovců
Atletika: Problémy s dopingem měly v posledních letech desítky ruských atletů (především chodců) v čele s olympijskými vítězi či světovými šampiony Valerijem Borčinem, Sergejem Kirďapkinem, Olgou Kaniskinovou či Julijí Zaripovovou. Kvůli systematickému dopingu bylo Rusko loni v listopadu vyloučeno z IAAF a jeho atleti se od té doby nesmějí zúčastňovat mezinárodních soutěží.
Běh na lyžích a biatlon: V letech 2007 až 2009 mělo pozitivní dopingový test (většinou na EPO) několik špičkových běžců na lyžích v čele s olympijskými vítězi Julijí Čepalovovou a Jevgenijem Dementěvem, stejné problémy měla i řada předních biatlonistů.
Veslování: Před OH 2008 v Pekingu mělo pozitivní test devět předních veslařů v čele s mistryní světa Olgou Samulenkovou. Rusové následně vyměnili vedení veslařského svazu, aby se vyhnuli čtyřletému vyloučení ze všech mezinárodních soutěží.
Vzpírání: Za poslední tři roky měly pozitivní dopingový test desítky ruských vzpěračů včetně světového šampiona Alexeje Lovčeva. Za opakovaný doping bylo Rusko letos v červnu společně s Běloruskem a Kazachstánem na rok vyloučeno z mezinárodních vzpěračských soutěží.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud