19. prosince 2015 • 14:05

Tři Češky v TOP 10! Soukalová doběhla čtvrtá, Vítková sedmá

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Tři české biatlonistky se vešly do elitní desítky stíhacího závodu Světového poháru v Poklujce. Gabriela Soukalová skončila čtvrtá, Veronika Vítková sedmá a Eva Puskarčíková si devátým místem vylepšila osobní maximum. Úspěšné vystoupení umocnila Lucie Charvátová 15. příčkou. Soukalová ale přišla o žlutý trikot vedoucí ženy seriálu.

Mužům se naopak nedařilo. Nejlepší z nich byl Ondřej Moravec, ale z 19. místa po sprintu klesl po třech trestných okruzích na šestadvacáté. Double získal v Pokljuce Němec Simon Schempp, ženskou stíhačku vyhrála jeho krajanka Laura Dahlmeierová.

Do čela Světového poháru se před Soukalovou dostala o čtyři body dnes druhá Francouzka Marie Dorinová Habertová. Soukalová může získat žlutý dres zpátky v nedělním závodu s hromadným startem. "Jsem spokojený, třešnička na dortu v podobě pódia malinko chybí, ale holky předvedly perfektní výkon," ocenil své svěřenkyně kouč Zdeněk Vítek v České televizi.

Vítková startovala čtvrtá, Soukalová pátá a po druhé střelbě vleže spolu bojovaly o třetí místo, ale zezadu se přihnala Finka Kaisa Mäkäräinenová. Po první stojce musely obě Češky na trestné kolo a opět klesly o místo.

Ze závěrečné položky vyjížděla Soukalová stejně s Mäkäräinenovou, ale Finka při výjezdu ze stadionu nasadila k trháku a souboj o bronz rozhodla. "Výsledek je i tak super. Jsem moc ráda, že jsem zase byla v nejlepší pětce," řekla Soukalová na svazovém webu.

Vítkové se vrátila střelecká pohoda vleže, ale po stojce jela celkem dvě trestná kola. "Na trati to pro mě byl jeden z nejbolavějších závodů, co si pamatuji. Ale sedmé místo mi udělalo velikou radost. Navíc jsem se vrátila do elitní desítky v průběžné klasifikaci a to je pozice, kde bych se chtěla pohybovat dlouhodobě," řekla Vítková.

Puskarčíková nastupovala s naraženou kostrčí a opravenou pažbou, kterou v pátek při pádu zlomila, ale zastřílela čistě a posunula se z 12. místa na deváté. "Jsem absolutně nadšená. Vždycky jsem si přála v desítce skončit a najednou je to tady. Paráda," radovala se čtyřiadvacetiletá členka SKP Jablonec.

"Každopádně z trati jsem měla respekt a v hlavě trochu blok z pátečního sprintu. Proto jsem si ve sjezdech pokaždé raději připlužila. To nebylo ideální, ale nemohla jsem si pomoci," uvedla.

Charvátová jela chvilku i šestá, ale po třech chybách na stojkách skončila patnáctá. Oproti sprintu si polepšila o dvě místa.

Moravce zradila střelba

Moravec se připravil o lepší příčky už při první položce. Po ležce musel na tři trestná kola. "Nevím proč, ale všechny rány měl vpravo a přitom nefoukalo," řekl šéftrenér Ondřej Rybář. Pak už Moravec nechyboval, ale propad nezastavil.

"Za čtyřleté období musí přijít jalová sezona. Každá mašina, která funguje, potřebuje občas opravit chyby," komentoval Rybář prozatím nevýrazné výkony mužů v sezoně. "Jsme ve fázi, že se potřebujeme poučit a musíme doufat, že to zvládneme. Budeme bojovat, abychom byli zase mezi nejsilnějšíma," řekl.

Schempp stejně jako ve sprintu i ve stíhačce střílel přesně a dojel si pro osmou výhru v kariéře. Během závodu se na něj sice dotáhl lídr seriálu Martin Fourcade, ale při poslední stojce Francouz jednou chyboval a skončil druhý.

Nedělní závod s hromadným startem pojede z českých mužů jen Moravec, zato na startu žen se objeví čtyři: Soukalová, Vítková, Puskarčíková i Charvátová.