16. ledna 2017 • 06:45

Berdych i Kristýna Plíšková v Melbourne postoupili, Siniaková končí

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

AUSTRALIAN OPEN, 1. DEN | Česká tenistka Kateřina Siniaková prohrála v úvodním kole prvního grandslamového turnaje sezony Australian Open. Vítězku turnaje v Šen-čenu vyřadila ve třech setech Němka Julia Görgesová 3:6, 6:3 a 6:4. Do 2. kola postoupili desátý nasazený Tomáš Berdych a Kristýna Plíšková.

Desátý nasazený Berdych strávil na kurtu s Italem Lucou Vannim jen 32 minut. První set vyhrál český favorit jasně 6:1, poté Vanni zápas vzdal kvůli zranění. Plíšková naopak svedla tuhý boj s Viktoriíi Golubicovou a Švýcarku zdolala 6:3, 2:6 a 6:4.

"Tohle není nepříjemnější cesta, jak vyhrát, ale bohužel se to stává," řekl dvojnásobný semifinalista turnaje Berdych na dvorci. "Ptal jsem se ho, jestli už byl zraněný dříve, ale tvrdil, že se to stalo v utkání," doplnil český tenista.

Jeho příštím soupeřem bude Američan Ryan Harrison, kterého v jediném vzájemném utkání loni porazil. "Je nebezpečný a žebříček neodpovídá jeho schopnostem," řekl Berdych o 82. hráči světa. "V Torontu to byl boj, hraje agresivně a tyhle podmínky mu vyhovují. Čekám náročný zápas," řekl Berdych.

Dvojnásobný vítěz Davisova poháru nechce předjímat a vyhlížet možný zápas 3. kola se Švýcarem Rogerem Federerem. "Už jsem se dávno naučil, že nemá cenu myslet na věci, které nemůžu kontrolovat. Co se stane, stane se, a já na to musím být připravený, soustředěný a snažit se to mít ve svých rukou," řekl Berdych.

Dvacetiletá Siniaková po první vyhrané sadě vzala Görgesové podání hned v úvodu druhé, ale brejk neudržela. "Škoda, měla jsem brejkbol na 3:1, ale bohužel to nevyšlo. Dostala se díky tomu do hry a hrála pak lépe než já. Určitě umím hrát líp, ale bojovala jsem až do konce," řekla Siniaková českým médiím v Melbourne.

Kristýna Plíšková hraje na Australian Open hlavní soutěž potřetí a potřetí postoupila do 2. kola. V něm se utká s 27. nasazenou Irinou Beguovou z Rumunska.

Pět setů potřeboval k postupu Japonec Kei Nišikori. Světová pětka porazila Andreje Kuzněcova z Ruska až po boji 5:7, 6:1, 6:4, 6:7 a 6:2.

Murray se trápil tři hodiny

Světová jednička Andy Murray zvládl úvodní zápas Australian Open, ale ukrajinského tenistu Illju Marčenka porazil až po téměř třech hodinách. Pětinásobný finalista turnaje na centrálním kurtu v Melbourne Parku vyřadil 93. hráče světa po setech 7:5, 7:6, 6:2 za dvě hodiny a 47 minut.

Murray dnes vykročil za kýženým titulem z Australian Open. Zápas s Marčenkem začal náporem a vedením 5:2, ale Ukrajinec vyrovnal na 5:5. V posledním gamu se Murraymu povedl třetí brejk a proměnil první setbol.

Ve druhé sadě trojnásobný grandslamový šampion musel dohánět ztrátu 2:4, obrat nakonec dokonal až v tie-breaku výhrou 7:5. Třetí sadu už měl Murray ve svých rukou. Jeho dalším soupeřem bude devatenáctiletý ruský talent Andrej Rubljov.

"Odehráli jsme v tomto horku těžký zápas. Měl jsem problém kontrolovat míč, ale věřím, že se bude všechno zlepšovat," řekl skotský tenista.

Překvapení na úkor zraněné Halepové

Tenistka Shelby Rogersová se postarala o první velké překvapení grandslamového Australian Open. Američanka v 1. kole v Melbourne porazila 6:3 a 6:1 čtvrtou nasazenou Simonu Halepovou z Rumunska.

Halepová si nechala po prvním setu ošetřit levé koleno. Na tvrdou hru 52. hráčky světa s omezeným pohybem nestačila a utkání trvalo jen hodinu a čtvrt. Rumunka v Melbourne vypadla v 1. kole stejně jako loni a počtvrté ze sedmi startů.

"Koleno mě bolelo a ve druhém setu to proto bylo těžké. Přesto si to zasloužila, protože hrála agresivně a měla hodně tvrdé údery," řekla Halepová. Problémy s nohou má od Turnaje mistryň v Singapuru a znovu se jí vrátily v Šen-čenu. "Mám nějaké léky, ale vydržím hrát bez bolesti jen padesát minut, a pak to přijde," řekla.

Bolest v duelu s Rogersovou pocítila za stavu 3:5 v první sadě. "Od té chvíle to bylo těžké. Bojovala jsem, ale nemohla jsem dělat, co jsem chtěla," litovala Rumunka.

Čtyřiadvacetiletá Rogersová při své druhé účasti v hlavní soutěži v Melbourne postoupila poprvé do 2. kola. "Teď vím, že jsem schopna držet krok s nejlepšími, že jsem na to dost dobrá," řekla loňská čtvrtfinalistka Roland Garros.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open (dotace 50 milionů australských dolarů):

Džazírí (Tun.) - Soeda (Jap.) 6:3, 6:4, 6:3
Lajovič (Srb.) - Robert (Fr.) 6:3, 6:3, 6:3.

Ženy:

Kristýna Plíšková (ČR) - Golubicová (Švýc.) 6:3, 2:6, 6:4
Görgesová (Něm.) - Siniaková (ČR) 3:6, 6:3, 6:4
Rogersová (USA) - Halepová (4-Rum.) 6:3, 6:1
Muguruzaová (7-Šp.) - Erakovicová (N. Zél.) 7:5, 6:4
V. Williamsová (13-USA) - Kozlovová (Ukr.) 7:6 (7:5), 7:5
Lepchenková (USA) - Bertensová (19-Niz.) 7:5, 7:6 (7:5)
Crawfordová - Davisová (obě USA) 4:6, 6:3, 6:0
Barthelová (Něm.) - Aiavaová (Austr.) 6:3, 7:6 (7:4)
Tuan Jing-jing (Čína) - Šramková (SR) 6:3 6:4
Svitolinová (11-Ukr.) - Voskobojevová (Kaz.) 6:0, 6:2
Vandewegheová (USA) - Vinciová (15-It.) 6:1, 7:6 (7:3)
Pavljučenkovová (24-Rus.) - Rodinovová (Rus.) 6:1, 7:6 (7:2)
Bartyová (Austr.) - Becková (Něm.) 6:4, 7:5
Vögeleová (Švýc.) - Naraová (Jap.) 2:6, 6:2, 6:3
Boserupová (USA) - Schiavoneová (It.) 6:2, 6:4.

Do 2. kola postoupil i desátý nasazený Tomáš Berdych, jeho italský soupeř zápas skrečoval