Dál jde Šafářová, další čtyři čeští tenisté na US Open končí

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN US OPEN 1. DEN | Závěrečný grandslam roku má za sebou první den. Hned pět českých tenistů se v New Yorku představilo na US Open, posledním podniku "velké čtyřky" sezony. Jako první své utkání zvládla Lucie Šafářová, když po setech 6:4, 7:5 prošla přes Maďarku Timeu Babosovou. Už v prvním kole naopak vypadly Tereza Smitková, Radek Štěpánek a Jiří Veselý. Ten nestačil na šampiona Australian Open Stanislase Wawrinku. Vypadla rovněž Kristýna Plíšková, která prohrála s Rumunkou Alexandrou Dulgheruovou 3:6, 4:6.

Semifinalistka Wimbledonu Šafářová měla s jednadvacetiletou Babosovou, až 114. hráčkou světa, plné ruce práce. K zisku prvního setu stačil rodačce z Brna jeden brejk, ale napínavá byla koncovka druhé sady. Šafářová měla za stavu 5:4 tři mečboly, ale ani jeden nevyužila a druhý set nakonec získala až poměrem 7:5.

Na výhru Šafářová potřebovala skoro hodinu a tři čtvrtě, druhé kolo si ve Flushing Meadows zahraje stejně jako loni. O účast ve třetím kole bude fedcupová reprezentantka hrát proti Číňance Čeng Saj-saj (147. v žebříčku WTA).

Potřetí za sebou a počtvrté za uplynulých pět let skončil v 1. kole US Open Štěpánek. Pětatřicetiletý tenista prohrál 3:6, 2:6, 2:6 s kvalifikantem Matthiasem Bachingerem z Německa, který je ve světovém žebříčku o 196 míst níž.

O moc lépe se nevedlo ani Jiřímu Veselému, kterého vyprovodil z kurtu Stan Wawrinka. Jednadvacetiletý Veselý nezačal proti favoritovi dobře, rychle prohrával 0:3 a první set snadno ztratil. "Byl jsem svázaný, nervózní a dělal chyby," citoval Veselého server iDnes.cz. Od druhého setu se hra vyrovnala, za stavu 5:4 dokonce Veselý podával na výhru, ale sadu ztratil ve zkrácené hře, v které měl jeden setbol.

Smitková prohrála při své premiéře na newyorském grandslamu s Monicou Puigovou z Portorika 6:3, 3:6 a 3:6 a nenaváže na překvapivou osmifinálovou účast ve Wimbledonu.

Kristýna Plíšková v utkání s Dulgheruovou nezvládla koncovky obou setů. Na grandslamu prohrála počtvrté za sebou v 1. kole. "Trochu mi chybí sebevědomí a to se projevilo," řekla Radiožurnálu Plíšková, kterou trénuje Jan Bedáň.

Tenisový grandslamový turnaj US Open (tvrdý povrch, dotace 38,251 milionu dolarů):

Kavčič (Slovin.) - Young (USA) 7:5, 6:4, 6:4,
Mathieu (Fr.) - Muller (Luc.) 6:7 (7:9), 7:5, 7:6 (8:6), 6:7 (5:7), 6:1, Kuzněcov (Rus.) - Klahn (USA) 6:4, 4:6, 6:3, 7:5.

Jankovičová (9-Srb.) - Jovanovská (Srb.) 6:2, 6:3,
V. Williamsová (19-USA) - Dateová-Krummová (Jap.) 2:6, 6:3, 6:3, Kudrjavcevová (Rus.) - Tuan Jing-jing (Čína) 2:6, 6:2, 6:4,

Brengleová (USA) - Glušková (Izr.) 6:3, 6:2,
Beguová (Rum.) - Solerová (Šp.) 7:6 (7:4), 6:3.

Čtrnáctá nasazená hráčka posledního grandslamu sezony v New Yorku porazila Maďarku Timeu Babosovou 6:4 a 7:5