2. října 2021 • 21:23

SESTŘIH: Plzeň - Zlín 2:1. Beauguel rozhodl v závěru svou druhou brankou

7
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Povinnost splněna, i když na poslední chvíli. Rozpačitá Plzeň díky gólu Jeana-Davida Beauguela z 85. minuty porazila Zlín 2:1 a u televize si může v klidu užít derby Sparty se Slavií, v němž minimálně jeden z konkurentů v boji o titul ztratí. Ano, s Viktorií se musí vážně počítat, bilance devíti výher a jediné porážky mluví jasnou řečí. „Je vynikající,“ uznává i trenér Michal Bílek. „Vážíme si toho a chceme v první trojce zůstat co nejdéle. Pokud zlepšíme naši hru, ta šance je reálná.“

Ať už dopadne 300. derby pražských „S“ jakkoliv, v čele tabulky FORTUNA:LIGY zůstane po třetině základní části plzeňská Viktoria. Proti Zlínu si připsala v desátém utkání už devátou výhru a znovu naznačila, že to s útokem na domácí primát myslí smrtelně vážně. Lepší start do sezony zažili červenomodří naposledy v sezoně 2017/18, kdy pod Pavlem Vrbou poprvé ztratili až v patnáctém kole a na konci slavili svůj pátý (a zatím poslední) titul.

V tomto ročníku už Plzeň při své jízdě dvakrát tvrdě narazila. Nejprve vypadla v play off Konferenční ligy a hned na to padla i na hřišti nováčka z Hradce Králové. Během první reprezentační přestávky se však z obou drsných direktů zdařile oklepala a od té doby je stoprocentní. V září postupně svalila Spartu (3:2), České Budějovice (2:1) a Pardubice (0:1), což vyneslo Michalu Bílkovi vítězství v anketě Trenér měsíce.

V sobotu síle Plzně neodolal ani Zlín, byť dlouho držel remízu 1:1. Favorit se trápil, jeho hra byla statická a nepřesná, trpělivost ztráceli i nároční diváci na tribunách, kteří svou nespokojenost dávali hlasitě najevo. Jenže v 85. minutě zapomněla obrana hostí na Jeana-Davida Beauguela, který po povedeném centru střídajícího Dominika Janoška dal výsledku očekávanou podobu.

„Jsme rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce. Nemohli jsme se dostat do hry, jsme spokojení jen s vítězstvím. Mužstvo ukazuje sílu, to je pozitivní, ale musíme být kvalitnější,“ přiznal kouč Michal Bílek. „Musíme zapracovat na lepším držení míče, kombinaci, dostat víc míčů do pokutového území a víc střílet ze střední vzdálenosti,“ vyjmenoval úkoly pro nejbližší týdny.

Zlín inkasoval v posledních třech zápasech dohromady hrozivých 11 gólů, a tak trenér Jan Jelínek dal poprvé v lize šanci gólmanovi Janu Šiškovi. Třiadvacetiletý debutant dělal, co mohl, zkraje druhé půle vychytal v tutové pozici Pavla Buchu, ale na Beauguelovu rybičku nestačil. Jihomoravané prohráli i čtvrtý zápas v řadě a mají o čem přemýšlet.

„Věřím, že se to může zase zlomit,“ uvedl jejich trenér Jan Jelínek. „Musíme dál pracovat, doufám, že teď některé hráče doléčíme, ať máme výběr, to je strašně důležité. Věřím, že když navážeme na tento výkon, budeme body zase sbírat. Na kluky budeme tlačit, aby nasazení a bojovnost, které předvedli, byl standard.“

Plzeň sice vede ligu, ale její výkony mají od velkolepého vítězství nad Spartou trvale klesající tendenci. Přitom proti Zlínu šla do vedení už v 6. minutě z penalty, kterou sudí Pavel Franěk nařídil za ruku Dominika Simerského. Beauguel uklidil míč s přehledem na opačnou stranu, než se skácel Šiška.

Jenže o chvíli později zónová obrana Viktorie selhala při trestném kopu Vakha, po kterém se hlavou prosadil Lukáš Vraštil, čímž zadělal domácím na velké trápení. Hned po přestávce sice přišel na hřiště druhý útočník Tomáš Chorý, ale do tlaku se červenomodří ne a ne dostat. O šancích ani nemluvě.

Než se podruhé trefil Beauguel.

SESTŘIH: Plzeň - Zlín 2:1. Tuhý boj rozsekl Beauguel

Domácí: 6. Beauguel, 85. Beauguel

Hosté: 15. Vraštil

Domácí: Staněk – Řezník, Kaša, Hejda (C), M. Havel (82. Al. Čermák) – Bucha, Kalvach (69. Janošek) – J. Kopic (46. Chorý), J. Sýkora (69. Kayamba), Mosquera (59. P. Šulc) – Beauguel.

Hosté: Šiška – Vraštil, Simerský, Cedidla, Fantiš – Čanturišvili (78. Jawo) – Tkáč, Janetzký (86. Fillo), Conde, Y. Dramé (70. Nečas) – Poznar (C) (86. Hrdlička).

Plzeň - Zlín: Beauguel se prosadil i podruhé, tentokrát udeřil hlavou, 2:1
Plzeň - Zlín: Poznar z hranice vápna prověřil Staňka!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905