Patákem to nekončí: bahno nižších soutěží, šéfové se špatnou reputací

Video placeholder
“Řezník” z Horní Břízy dopískal. Jeho šéf rezignovat nehodlá: Byla to sólo akce, tvrdí
Předseda PKFS Martin Drobný a šéf FAČR Petr Fousek
Řádná valná hromada Plzeňského krajského fotbalového svazu
Řádná valná hromada Plzeňského krajského fotbalového svazu - zleva předseda Martin Drobný, předseda FAČR Petr Fousek a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták
Předseda FAČR Petr Fousek (vlevo) a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták na valné hromadě Plzeňského krajského fotbalového svazu
Předseda PKFS Martin Drobný (vlevo) se šéfem FAČR Petrem Fouskem
Předseda FAČR Petr Fousek (vlevo) s předsedou Odvolací a revizní komise Plzeňského krajského fotbalového svazu Romanem Vonáškem
6
Fotogalerie
Domácí soutěže
Vstoupit do diskuse (17)

Fotbalu v Čechách, tedy od ČFL níž, se za časů Romana Berbra říkalo džungle. Bohužel se nezdá, že s odchodem temného náčelníka do ní dorazilo světlo. Nedávný případ Michala Patáka, byť mimořádný, nemusí být jenom ojedinělým výstřelkem.

Od zatčení bývalého vládce nad českým fotbalem Romana Berbra uplynuly tři roky. Leckdo odešel s ním a ztratil vliv. Ale většina lidí na svých pozicích ve výkonnostním fotbale zůstala.

Ve svých funkcích stále sedí výrazné procento klubových funkcionářů, kteří pamatují staré časy a navykli jim. Řeklo by se, že se jim s těmi novějšími ulevilo a mohou svobodně dýchat.

Píšťalky v ruce drží výrazné procento těch, kteří do nich foukali za starých časů. Navíc k nim přibyli někteří z těch, s nimiž se rozloučila pro malou důvěryhodnost Příhodova velká komise rozhodčích. Řeklo by se i tak, že mohou pískat bez systémového zadání.

Jenže ono to úplně neplatí.

Pořád tu zůstává poptávka funkcionářů k ovlivnění utkání, pořád je tu nabídka rozhodčích takovou věc uskutečnit a nabídka delegátů (na ty v žádném případě nezapomínat!) ji přikrýt.

Osvědčená a funkční ekonomická poučka, jen tady běží mimo zákonné mantinely. Obě strany jsou zvyklé na nějaký modus operandi. Po policejní razii byly načas vystrašené, zato však obezřetnější a po nucené covidové pauze natěšenější.

Drobný reputační problém

Potíž je v tom, že chybí důkazy. Stejně jako chyběly předtím, než je nabídla policie díky svým odposlechům. Pohyb nastává jedině, když se někdo sám střelí do nohy. Jako naposledy Michal Paták, který připomněl další zásadní potíž, a sice nelegální sázení.

Video placeholder
V hlavní roli Paták. Sestřih sporných momentů ze závěru 1. poločasu zápasu ČFL • iSport.tv

To je obří a rostoucí problém, jak dost možná napověděl i poslední příběh z MSFL, ale i tady dost často chybějí důkazy.

Zůstává tedy cosi jako reputační pohled na věc. V zájmu – ano, je to hrozné klišé – větší důvěryhodnosti fotbalu pročistit listiny rozhodčích i delegátů. Toto je v Čechách v moci Řídící komise pro Čechy a na ní navázané komise rozhodčích. Jenže ani u těchto dvou komisí to nevypadá reputačně kdovíjak.

Řídící komisi pro Čechy vede díky mandátu valné hromady – je tedy odvolatelný zase pouze valnou hromadou – Martin Drobný, čerstvě známý tím, že popletl pohárový los. To ovšem není jeho hlavní hřích.

Berbrovy stíny zůstávají

Nyní krátká výprava proti času. V červnu 2021 se stal předsedou komise rozhodčích v Čechách bývalý mezinárodní sudí Petr Petřík, tehdy spojenec Petra Fouska, ovšem komise jako taková, jejíž členy si nemohl vybrat, stála většinově proti němu.

A schválila listinu rozhodčích a delegátů s velmi podezřelými jmény: Matějček, Lerch, Hock, Blažej či Ardeleanu mezi rozhodčími, Liba, Tulinger, Wilczek mezi delegáty a navrch Vaňkát coby sekretář oné komise.

Zezadu toto všechno z pozice předsedy Řídící komise pro Čechy jistil právě Martin Drobný, považovaný za zástupce berbrovského křídla ve výkonném výboru. To pro dokreslení jeho postojů.

Petřík se vzbouřil a Fousek na výkonném výboru prosadil změnu v komisi rozhodčích, rozbroje mezi Petříkem a Drobným však pokračovaly a nakonec skončily Petříkovým odvoláním. Nevyřčeným důvodem patrně bylo, že Petřík nejvíce kontroverzní jména ze své listiny nenasazoval.

Po dlouhém bezvládí, kdy sudí v Čechách řídila pracovní skupina v rámci velké Příhodovy komise rozhodčích, se loni v říjnu postavil do čela sudích Rudolf Špoták, zároveň hejtman Plzeňského kraje. Vládnout začal v prosinci.

Ani on není bez poskvrny. Už v době jeho nástupu se připomínaly jednak dvě utkání z let 2011 a 2012, která pískal a po nichž si poražené týmy stěžovaly na ovlivnění duelu, jednak jeho napojení na další kontroverzní postavu – Petera Sádovského.

Ten pochází ze stejného okresu jako Špoták a zákulisím se nese, že právě on dělá delegace na zápasy ČFL a divizí. „Nedělá. Jsme kamarádi, ale delegace nedělá,“ odmítá Špoták.

Cesta za vyšší důvěryhodností výkonnostního fotbalu bude dlouhá. Tamější dění v nižších soutěžích je potřeba pečlivě sledovat. Pozorovat, na které týmy jezdí kteří rozhodčí a delegáti. Dívat se, zda se tyto nominace opakují. Zda spolu často jezdí stejná dvojice rozhodčí – delegát. Zda některý sudí jezdí podezřele často na druhý konec republiky.

A věřit, že nabídka s poptávkou zmizí.

Vstoupit do diskuze (17)

Doporučujeme

Články z jiných titulů