Salah zastínil Haalanda. Klopp vyloučen, po Guardiolovi létaly mince

0
Bojovník Šín, tvář nového Baníku. Čím připomíná Ševčíka a kde má strop?
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát

Hned několik fotbalových lahůdek servírovaly nejlepší evropské soutěže o uplynulém víkendu. Bitvu o Anglii nabídl šlágr mezi Liverpoolem a Manchesterem City. Toto tvrzení však platilo jen napůl. Reds totiž koukali na nejvyšší patra tabulky z uctivé vzdálenosti. Favorizovaní Citizens vedeni snajprem Erlingem Haalandem podlehli kouzlu Anfieldu a vyhrocený duel nezvládli. Po gólu Mohameda Salaha zůstaly tři body za výhru 1:0 u řeky Mersey.

Statistiky hovoří jasně, City si vydobylo převahu, ale staré fotbalové klišé praví, že se hraje na góly, a v tomto ohledu družina Pepa Guardioly zklamala. Přitom soupeři Citizens dlouhodobě prohrávají v hlavách, už když se přibližují k Etihad Stadium, kde jsou blankytně modří doma. V posledních dvou zápasech však tým z Manchesteru vyšel gólově naprázdno, když přihlédneme i k úterní bezbrankové remíze v Kodani.

Očekávaný tuhý boj první půle skutečně nabídla, ale vše podstatné se událo až po přestávce. Emoce vzplály v 53. minutě, kdy rozhodčí neuznali gól hostujícího Phila Fodena. Video totiž odhalilo, že v zárodku akce vybojoval Erling Haaland nedovoleně míč na Fabinhovi.

Neuznaná branka nastartovala turbulence po zbytek utkání. K hostující lavičce dokonce létaly mince. „Diváci se sice snažili, ale netrefili mě,“ poznamenal suše Pep Guardiola.

Citizens s blížícím se koncem zápasu přikládali pod kotel. Jasně o tom hovoří statistika držení míče ve druhé půli, kdy hosté měli balon na kopačkách 71 % času. Jenže pověstnému barcelonskému tiki-taka už dávno odzvonilo, víme?

Přestože se Liverpool většinu druhé půle musel mít na pozoru, přišel klíčový moment v 76. minutě, kdy se po dlouhém nákopu Alissona dostal do úniku Mohamed Salah. Egyptský král využil Cancelova zaváhání v osobním souboji, po krátkém úprku se podruhé v zápase ocitl sám tváří v tvář Edersonovi. Poprvé jej brazilský brankář skvěle vychytal, tentokráte ale Salah dloubl míč přes padajícího gólmana a Anfield propukl v radost.

Salah jen potvrdil, že se mu proti Citizens daří, tomuto soupeři vstřelil už devátý gól od roku 2017, kdy se stal hráčem Liverpoolu.

V závěru utkání ještě viděl červenou kartu trenér Reds Jürgen Klopp, jež se nevybíravě ohradil vůči rozhodnutí sudího Taylora. Ten ponechal bez povšimnutí spíše řeckořímský chvat Bernarda Silvy na Salaha u postranní čáry. Nutno však podotknout, že rozhodčí nastavil poměrně benevolentní metr a trend držel až do závěrečného hvizdu.

Absolutorium zaslouží zejména defenziva Liverpoolu, která přitom do zápasu nevstupovala v nejlepším rozpoložení, ale Virgil van Dijk a Joe Gomez ukázali svou kvalitu. Zejména koncetrovaný Gomez mile překvapil a potvrdil, že pokud bude zdravý, může nadále vedle nizozemského bijce růst. Při zranění Joela Matipa je pohoda zbylých stoperů ještě důležitější.

A Haaland? Útočník jeho kvalit se pochopitelně do akce dostane prakticky vždy. Ani zápas v Liverpoolu nebyl výjimkou, jenže k jeho smůle defenziva domácích zafungovala možná vůbec nejlépe v této sezoně, a když už se Haaland k zakončení dostal, zastavil jej pozorný Alisson.

Jürgen Klopp recept na rozjetý válec z Manchesteru našel, Liverpool se díky třem bodům, které notně potřeboval, posunul na 8. místo neúplné tabulky. Manko na vedoucí Arsenal se zastavilo už na čtrnácti bodech, byť mají ve městě Beatles zápas k dobru.

Domácí: 76. Salah

Hosté:

Domácí: Alisson – Milner (C), Gomez, van Dijk, Robertson – Alcântara, Fabinho (73. J. Henderson), Elliott (73. Carvalho) – Salah (90. Alexander-Arnold), Firmino (72. Núñez), Jota (90+9. Tsimikas).

Hosté: Ederson – Cancelo, Dias, Akanji, Aké – De Bruyne, Rodri, Gündoğan (C) (89. Álvarez) – B. Silva, Haaland, Foden.

Domácí: Kelleher, Tsimikas, Bajcetic, Phillips, Alexander-Arnold, Henderson, Jones, Carvalho, Núñez

Hosté: Ortega, Lewis, Laporte, Wilson-Esbrand, Grealish, Gómez, Palmer, Álvarez, Mahriz

Domácí: Fabinho, Alcântara, Jürgen Klopp (č), Jota

Hosté: Akanji

Anthony Taylor. Asistenti: Gary Beswick, Adam Nunn. Čtvrtý rozhodčí: Andy Madley. VAR: Darren England. AVAR: Simon Bennett