Vzestup a pád Mesuta Özila. Fátum. Co to znamená? Neodvratný či předurčený osud. Ale co je vlastně osud? Vyšší moc? Kosmická síla? Znamení shůry? Provždy určená cesta? Řetězec okolností? Existenciální konfigurace? Nevyhnutelnost? Nebo jen výmluva? Mesut Özil opustil Arsenal jako padlý anděl. Hvězda proměněná v prskavku. Proč?
Před deseti lety dal sbohem Německu. Bylo mu dvaadvacet a měl za sebou tři roky v Brémách. Fanoušci ho zbožňovali. „Čistá rozkoš,“ hodnotili jeho výkony. V sezoně 2009–10 oslnil 29 asistencemi.
Zazářil na MS 2010, kde Němci rozdrtili Anglii (4:1), Argentinu (4:0) a rozbili se až o španělský semifinálový útes (0:1). V boji o bronz přemohli Uruguay (3:2). „Chlapče, chce tě Real Madrid,“ oznámil mu agent. Mesut Özil se usmíval, jako kdyby svět byla miska smetany.
Bílý balet o rok dřív rekordně utrácel. Přivedl vymodleného Cristiana Ronalda, Kaká, Karima Benzemu, Xabiho Alonsa, ale neukořistil jedinou trofej. V La Lize byl druhý za Barcelonou, v Champions League vypadl v osmifinále – trapně s Lyonem.
Je to virtuos, chválil Mourinho
Manuel Pellegrini to trenérsky nepřežil a reflektory se rozzářily jako při rockovém koncertu. Rolling Stones? AC/DC? Metallica? U2? José Mourinho. Portugalec – tehdy superkouč, vítěz Ligy mistrů s Interem Milán – koupil Özila, Di Maríu a Khediru. „Mesut není fotbalista. Je to virtuos,“ řekl o novém špílmachrovi.
Němec s tureckými kořeny jeho slova naplnil. Během tří let si připsal 73 asistencí, což předtím ani potom nikdo nedokázal. CR7 byl štěstím bez sebe. Doma měl Irinu Shayk, nejnádhernější ženu světa, a na hřišti Özila, autora nejkrásnějších přihrávek.
V létě 2013 se to pokazilo. Real zůstal bez trofeje a Mourinha nahradil Carlo Ancelotti. A hlavně – stamilionový (tehdy rekordní) poryv přivál na Santiago Bernabéu velšského draka Garetha Balea, kterého doplnil slibný Isco.
Do té doby rekordní přestup Arsenalu
Mesut pochopil, že nemá jisté místo v základní sestavě. Bylo mu pětadvacet a příští rok se konalo MS 2014 v Brazílii. Rozhodl se pro změnu. Arséne Wenger nerad utrácel a vždy se pyšnil tím, že nerozhazuje za posily, teď však udělal výjimku.
„Özil za to stojí,“ řekl francouzský kouč. „Je mimořádný.“ Německý záložník vyšel na 47 milionů eur a stal se suverénně nejdražším hráčem v dějinách Arsenalu (poté ho překonali Lacazette, Aubameyang a Pépé). Pro Gunners to byla událost a posilu prezentovali s pompou a jásotem.
Vzpomínáte na extázi Ondřeje Vetchého v Okresním přeboru? „Kluci! Máme Roteiro!“ Zrovna tak šíleli radostí Kanonýři. „Máme Özila!“ Pět let svůj potenciál naplňoval. Kdyby se přihrávky vyučovaly na univerzitě, mohl by přednášet na Oxfordu.
„Jsem v nebi,“ říkal si nejeden fanoušek s blaženým úsměvem od ucha k uchu, když tleskal jeho akcím, které jinde k vidění nebyly. Mesut byl originál. Záložník s dotekem génia. Byl to on, kdo ukončil devítileté čekání na jakoukoli trofej. Gunners dovedl k triumfu v FA Cupu, což ještě dvakrát zopakoval.
Plíživý a sotva postřehnutelný pád
Fakta o Mesutu Özilovi |
Má několik přezdívek. Rey de Assist (Král asistencí), El mago de Öz (Čaroděj ze země Öz). |
Patří k nejbravurnějším špílmachrům. Během kariéry si připsal úctyhodných 241 asistencí. |
Během dvou let v Brémách si vyšperkoval statistiky 54 gólovými nahrávkami. Vyhrál Německý pohár. |
Tři roky v Realu Madrid korunoval báječnou bilancí – 27 gólů, 73 asistencí. Pod Mourinhem dobyl La Ligu a Copa del Rey. |
V Arsenalu byl od léta 2013. Po pěti sezonách měl na kontě 66 asistencí. Od léta 2018 přidal už jen 5 přihrávek. |
Německo reprezentoval 9 let (2009–18). Odehrál 92 duelů (23 branek a 38 asistencí). Na MS 2014 slavil zlato, na MS 2010 bral bronz. |
Za Gunners odehrál 252 utkání a dal 44 gólů. Třikrát zvedl nad hlavu FA Cup. Byl ve finále Evropské ligy (2019). |
Wenger trénoval Arsenal od října 1996 a pokaždé – sezonu co sezonu – doplul rozbouřeným anglickým mořem první, druhý, třetí nebo čtvrtý. Ve velké čtyřce nikdy nechyběl. Až v květnu 2017, kdy byli Kanonýři pátí. A rok nato, kdy skončili šestí. To bylo Wengerovo K. O. A k obzoru se začalo sklánět i Özilovo slunce.
Krajiny nad Emirates Stadium se zmocnila noc. Němcův pád nebyl strmý ani náhlý, spíš plíživý a sotva postřehnutelný. Sestupnou trajektorii nabral postupně. Kořeny hledejme u Wengera. Ten svému oblíbenci věnoval speciální ohledy, což ostatní neviděli rádi. Jednal s ním s něžností zahradníka, který pěstuje exotickou květinku. A hýčká ji víc než cokoli.
Aaron Ramsey přestoupil do Juventusu a po nějaké době v Itálii prozradil: „Mesut byl Profesorův miláček. Vždy měl nějaké výsady a privilegia. Dostával volno navíc a jisté povinnosti pro něj neplatily. V jednom kuse byl v šéfově kanceláři a něčeho se domáhal. Kouč mu vyhověl.“
Özil si pod Francouzem lebedil, o tom není pochyb. Wenger věděl, jak z hráčů – odlišných typů a různých osobností – vykutat fotbalové zlato. „Někdo potřebuje jemně obejmout kolem ramen,“ vyprávěl Le Professeur při jedné příležitosti, „někoho musíte tvrdě nakopnout do zadku.“
Nejhorší smlouva v dějinách Premier League?
Německý playmaker? Ten vyžadoval otevřenou náruč. A hezky kolébat... Wenger nepostřehl, že udělal chybu. S mazlením a shovívavostí to přehnal. Mesut podepsal novou smlouvu (anglická média ji označila za nejhorší kontrakt v dějinách Premier League).
Po dlouhém rokování si od roku 2018 přišel na rekordní peníze – 350 tisíc liber týdně. Byl nejlépe placeným fotbalistou v dějinách Arsenalu. O pár měsíců později se mužstva chopil Unai Emery. „Nezamlouvají se ti fyzicky náročné zápasy? Promiň, nejsem Wenger. Šetřit tě nebudu,“ řekl Özilovi.
Španěl se snažil zavést rovné podmínky a působit přísně. Nikomu se nedostávalo zvláštního zacházení. Brzy byli na nože. Emeryho problém byl, že neměl dost síly, charakteru, autority či podpory z vyšších míst, aby superstar zkrotil.
Nepočínal si důsledně a razantně. Většinou ustoupil. A platil za to daň. Když ho odvolali, Gunners vedl dočasně Fredrik Ljungberg. Odkoučoval pět zápasů, ale i tak krátká doba mezi ně vrazila klín. Mesut opustil trénink a Freddiemu nemohl přijít na jméno.
Konec v reprezentaci i v Arsenalu
V prosinci 2019 na velitelské místo nastoupil Mikel Arteta a Özil do března hrál. Po červnovém restartu už nenastoupil. S týmem trénoval, ale zažil šok – Arteta ho vynechal ze soupisek pro Premier League a Evropskou ligu. „Snaží se mě zničit,“ stěžoval si. „Je to politika.“
Do ní se namočil sám. Po MS 2018, kde Nationalelf vypadli ve skupině, oznámil konec v reprezentaci. Prý necítí dostatek respektu a vedení svazu obvinil z rasismu. Předtím sklidil kritiku, protože se nechal vyfotit s tureckým prezidentem a věnoval mu dres.
„Podpořil předvolební kampaň autokrata,“ zlobili se v Německu. Když se v Istanbulu ženil – vzal si herečku a modelku Amine Gülseovou, bývalou miss Turecka – šel mu Recep Tayyip Erdogan za svědka. Během koronavirové pauzy odmítl snížení platu.
Arsenal odsoudil kvůli postoji k muslimům. Na Instagramu tepal Čínu kvůli perzekuci Ujgurů. Čínská státní televize kvůli tomu nevysílala utkání Gunners a Özil přestal existovat. Úřady ho zablokovaly, vyřadily z databáze internetových vyhledávačů, zanikly jeho fankluby, příznivci hromadně pálili jeho dresy. Kanonýři se od jeho vyjádření distancovali: „Klub se do politických záležitostí zásadně nemíchá.“
Mesut poté volal, aby vedle hnutí Black Lives Matter vznikla kampaň Muslim Lives Matter. V lednu 2021 – po desetiměsíční herní absenci – mu Arsenal vyplatil zbytek peněz z pohádkové smlouvy a tento bakšiš (cca 8,5 milionu liber) mu otevřel cestu do Fenerbahce, kam odletěl v soukromém tryskáči jako volný hráč. Je mu 32 let. Jaký bude jeho další osud?
2011–20 Nejlepší tvůrci hry dekády podle IFFHS |
Lionel Messi |
Andrés Iniesta |
Luka Modrič |
Kevin de Bruyne |
Toni Kroos |
Mesut Özil |
Eden Hazard |
Neymar |
Andrea Pirlo |
Yaya Touré |