5. června 2011 • 06:00

Vancouver doma nezaváhal, Boston nestačí

Autor: čtk, spo
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO - Hokejistům Vancouveru chybí v zámořské NHL již pouze dva kroky k zisku prvního Stanleyova poháru v jejich historii. Canucks uspěli těsně i ve druhém domácím utkání, když jim vítězství 3:2 zajistil v 11. sekundě prodloužení útočník Alex Burrows, a po výhře 1:0 v úvodním souboji celé série vedou v sérii hrané na čtyři vítězství už 2:0.



Burrows zaznamenal v zápase celkem tři body za dvě branky a asistenci, přičemž jeho vítězný zásah byl druhým nejrychlejším gólem v prodloužení v historii slavné soutěže. Primát má na kontě Brian Skrudland z Montrealu, jenž ve druhém utkání finále 1986 zaskočil Calgary již po devíti vteřinách. "Když jdete do prodloužení, tak víte, že se se může stát úplně cokoliv," řekl ke svému zásahu šťastný střelec Burrows.

"Někteří hráči na to prostě mají talent. A on (Burrows) je jedním z nich. Už vstřelil několik podobně důležitých gólů. Už před pár lety dal gól v prodloužení proti St. Louis. Nemám tušení, proč to tak je, ale někteří hráči prostě ten talent mají," uvedl na adresu třicetiletého hrdiny zápasu další forvard Ryan Kesler.

Série se nyní stěhuje na půdu Bostonu, kde se v noci z pondělí na úterý odehraje třetí díl finálové bitvy. Zda však bude mít rozuzlení nějaký vliv na obě mužstva, Kesler netuší. "Pro nás je nejdůležitější, že nacházíme cesty jak vyhrát v tom nejdůležitějším období celého roku. A tyto cesty potřebujeme umět najít kdykoliv, ať je to v prvních 11 vteřinách prodloužení nebo 18 vteřin před koncem třetí třetiny," připomněl Kesler vítězný gól z prvního utkání.

Vancouver zařadil oproti prvnímu souboji finále do sestavy centra a zároveň specialistu na vhazování Malhotru, který se po zranění oka již neměl v této sezoně objevit na ledě. Jeho úvodní střídání ocenili diváci bouřlivými ovacemi, ale chvilku nato jim zatrnulo, když puk mířil na zcela osamoceného Krejčího před gólmanem Luongem. Český forvard ve službách Bostonu byl však z obrovské příležitosti natolik zaskočený, že vůbec nedokázal zakončit.

VIDEO: Takhle padla rozhodující branka utkání

Vancouver vede v sérii již 2:0 na zápasy
Video se připravuje ...


Oproti prvnímu utkání hrála obě mužstva mnohem disciplinovaněji a prvním vyloučeným byl až v polovině 11. minuty Chára. Nedovolené bránění však muselo kapitána Bruins hodně mrzet, neboť 12 vteřin před vypršením trestu načala svůj velký večer první hvězda zápasu Burrows. Kanonýr Kosatek zkusil štěstí z poměrně velkého úhlu a procedil kotouč za záda strážce bostonské branky Thomase.

V úvodu druhé třetiny si zahrál poprvé v početní výhodě také Boston, ale Luongo v ní fantasticky vychytal Recchiho, který zakončoval v obrovské šanci sám z hranice brankoviště. Přesně po 29 minutách ale bylo vyrovnáno. Krejčí se za brankou domácích zbavil výtečným manévrem právě Burrowse, nabil na modrou Boychukovi a po jeho ráně korunoval zvýšenou aktivitu svého týmu úspěšnou dorážkou Lucic.

Netrvalo dlouho a po první trefě Medvědů do černého ve finálové sérii přišla i druhá. V polovině 31. minuty se proti pravidlům provinil Rome, v následné přesilovce nahodil kotouč střelou zápěstím od modré čáry Chára a veterán Recchi si úspěšnou tečí spravil chuť po předchozím selhání. Vzápětí Thomas na druhé straně vychytal obrovskou možnost Hansena.

Vedoucím gólem na 2:1 pro Bruins se stal Recchi ve 43 letech a 123 dnech nejstarším hráčem NHL, který kdy skóroval ve finálové sérii. Výrazně překonal svého předchůdce Igora Larionova, jenž se před devíti lety zapsal v dresu Detroitu do střelecké listiny, když mu bylo 41 let a 189 dnů. "Odehráli jsme solidní zápas a myslím, že hlavně ve druhé třetině jsme hráli opravdu moc dobře," komentoval povedenou pasáž svého týmu Recchi.

Ve třetím dějství hnala vyprodaná hala své miláčky za vyrovnáním a to také skutečně přišlo. V 50. minutě po Edlerově nahození Burrows ideálně připravil střeleckou parketu Danielu Sedinovi a ten zacílil přesně. Krátce poté se Vancouver dostal v rychlém sledu do přečíslení dvou na jednoho a dokonce čtyř na jednoho, ale neuspěl. Stejně dopadl i Krejčí, když po individuální akci zamířil mimo brankovou konstrukci.

Na řadu přišlo prodloužení, jež se ale hrálo pouhých 11 sekund. Boston sice vyhrál buly, ale puk rychle ztratil a ten se dostal k Burrowsovi. Hráč, jemuž původně pro tento duel hrozil trest, neboť jeho kousnutí do Bergeronova prstu prověřovala disciplinární komise, sice neuspěl po vytáhnutí Thomase z brankoviště s původním záměrem o zakončení, ale dojel kotouč jako první u zadního hrazení a dokázal ho dostat do prázdné branky.

Boston tak sice na kanadské půdě odehrál i napodruhé velmi povedený zápas, ale znovu mu zbyly jen oči pro pláč - opět odešel těsně poražen. "Jak už jsem řekl po prvním utkání; prohra je pořád prohrou. A je úplně jedno, jestli prohrajete 0:5 nebo tak, jak jsme prohráli my. Tak jako tak, porážky páchnou," uvedl gólman Tim Thomas.

I proto, že předvedli dobré výkony, ale prohrávají 0:2 na zápasy, mohou být Bostonští o to více zklamaní. "Ale i tak si můžeme z toho zápasu odnést hodně pozitiv. Jakmile nastoupíme do letadla, už se musíme soustředit na další zápas a těšit se na to, že teď nás čekají utkání před našimi fanoušky. Ze všeho nejdříve se musíme pokusit v sérii snížit na 1:2," vyhlížel Recchi třetí zápas série.

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 2. zápas:


Vancouver Canucks - Boston Bruins 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Burrows (Higgins, Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) - 29. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (Chára, Bergeron). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18.860. Stav série: 2:0.

Vancouver:
Luongo - Bieksa, Rome, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - Peverley, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.


 


PRVNÍ FINÁLOVÝ ZÁPAS

KUSANEC odstartoval bitvu o Stanley Cup

VIDEO - Umlčeli střelce Davida Krejčího a s ním celý Boston. Drsně, bez servítků. Hokejisté Vanoucoveru první bitvu o Stanley Cup rozhodli nekompromisním způsobem, jediný gól utkání vstřelili 19 sekund před závěrečnou sirénou. Soka hodně ranili. A navíc vyprokovali, neštítili se ani kousanců.

Zuřil, nechápal. Štvala ho porážka, způsob jakým k ní došlo. Ale nejvíc mu pocuchalo nervy chování soupeře. Útočník Bostonu Patrice Bergeron měl po prvním finále Stanley Cupu jasno: „Alex Burrows mě kousl do prstu.“ Je to vážné obvinění, řeší ho vedení NHL.

Vancouverský drsňák si po celé utkání počínal hodně ostře. Na trestné lavici seděl osm minut, jedním ze svých faulů připravil Canucks o přesilovku pět na tři. Skutečnou „lahůdku“ si však nechal na potyčku s Bergeronem na konci první třetiny.

„Hokej je tvrdá hra a já snesu leccos. Nebojím se hitů u mantinelu, nevadí mi nějaká ta rána pěstí. Ale aby mě někdo pokousal? To už je trošku moc, ne?“ řečnicky se tázal centr Bruins. „A on to udělal, je to naprosto zřejmé,“ prohlašoval vyhlášený gentleman.

VIDEO: Alex Burrows kousl bostonského Patrice Bergerona

Alex Burrows kousl bostonského Patrice Bergerona
Video se připravuje ...


Na ledě jezdil kolem rozhodčích s obnaženým ukazováčkem, snažil se jim svou křivdu vysvětlit. „Říkali, že to neviděli,“ vysvětloval. Celý případ už řeší přestupková komise NHL, pokud shledá stížnost oprávněnou, Burrows by měl dostat trest na jedno utkání. Alespoň tak spekulují analytici zámořských médií.

Údajný agresor nechtěl celou situaci příliš rozebírat… „Dostali jsme se do nějaké potyčky, řekli si pár slov. Já jsem za to dostal čtyři trestné minuty a musím poděkovat klukům, kteří perfektně bránili celé oslabení,“ kličkoval.
Jenže neutekl. Jasná otázka na kousnutí do živého přišla.


„Nemyslím si, že bych to udělal. Cpal mi rukavici do obličeje, dostal se mi jeho prst do pusy. Ale nemyslím, že bych mu ho stiskl,“ vykládal třicetiletý střelec.

Bojí se suspendace? „Další otázku prosím.“ Tím pro něj případ skončil. Užíval si první vítězství, zase se o kus přiblížil vytouženému poháru. Jeho Vancouver zvládl bitvu brilantně, ve hře měl převahu a ve skóre ji získal ve chvíli, kdy měl sok minimum času na protiútok. 19 sekund před koncem se trefil útočník Raffi Torres.

„My jsme se cítili velmi dobře, čekali jsme, že zápas půjde do prodloužení. Tam by byl daleko větší tlak na domácí,“ smutnil David Krejčí, nejlepší střelec Bostonu i play off. „Pak jsme inkasovali… Nedá se nic dělat, ještě nás čeká hodně zápasů,“ snažil se vytlačit těžkou prohru z hlavy co nejrychleji.

Ale není to jednoduché, to vůbec ne. Když prohrajete v kanadském městě, kde se řeší jenom hokej, hokej a zase hokej, neutečete. Dlouho slyšíte jásot téměř dvaceti tisíc fanoušků v hale, pak si „vychutnáváte“ troubení aut po cestě na hotel.

Hráči Bruins navíc měli pocit, že gól padl z ofsajdu. Takže křivda. „Ale taky je pravda, že moc velkých šancí jsme neměli. A když přeci nějakou, tak ji zlikvidoval brankář. Chytal opravdu dobře,“ chválil český forvard gólmana Roberta Luonga, hvězdu soupeře.

Na další souboj ji vyzve v noci na sobotu. A je jisté, že to bude velká zábava.
Už kvůli kousancům.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud