Sýkora skóroval a Pittsburgh vyhrál

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

VIDEO - Hokejisté Pittsburghu porazili v utkání NHL Atlantu 3:1 a ukončili sérii pěti porážek. Zasloužil se o to především český útočník Petr Sýkora, který vstřelil dva góly a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Na všechny tři branky Penguins přihrál Jevgenij Malkin, nejproduktivnější hráč ligy.

Sýkora byl autorem prvních dvou branek utkání. V 18. minutě otevřel skóre v přesilové hře a po sedmi zápasech ukončil čekání Penguins na gól v početní výhodě, kterých Tučňáci promarnili 33 za sebou.

Druhý a celkově svůj 15. gól v sezoně přidal Sýkora v 33. minutě, o další tři minuty později zvýšil na 3:0 Sidney Crosby, který si v předchozích čtyřech zápasech připsal jedinou asistenci. Za hosty snížil až necelých šest minut před koncem třetí třetiny Ilja Kovalčuk.

"Za vítězství jsme samozřejmě moc rádi. Už jen proto, že se po něm druhý den před tréninkem mnohem lépe vstává," prohlásil Sýkora. "Každý tým se někdy musí vypořádat se šňůrou nezdarů. A čím dřív se vám to povede, tím máte větší šanci na nápravu. Myslím, že jsme dnes udělali první krok," dodal.

Naopak Atlanta se dál topí v krizi: prohrála šestý zápas ze sedmi a po New Yorku Islanders je druhým nejhorším týmem v celé NHL. "Neexistují slova, která by mohla vyjádřit naše zklamání," posteskl si trenér John Anderson.

Podle Ilji Kovalčuka doplácí Thrashers na nevyrovnané výkony. "To je náš hlavní problém. Nemáme dostatek kvalitních hráčů, kteří by dokázali sehrát jeden zápas s lehkostí a v dalším pořádně zabojovat, jestli mi rozumíte," uvedl ruský útočník.

Vedle Sýkory rozhodl v úterý o výhře svého týmu také obránce Marek Židlický, jenž jediným gólem zařídil vítězství Minnesoty 1:0 na ledě Bostonu. Židlický se trefil v 28. minutě v přesilové hře a připsal si svou pátou branku v sezoně. Gólman Wild Niklas Backström zlikvidoval všech 28 střel soupeře a podruhé za sebou vychytal čisté konto.

Minnesota tak znovu potvrdila pozici nejlépe bránícího mužstva v lize, navíc proti Bostonu, který byl až do úterka se 143 vstřelenými góly nejlépe střílejícím týmem. "V utkání bylo jen pár minut, kdy jsme nebránili dobře," všiml si trenér Divočáků Jacques Lemaire.

"V souboji proti ofenzivnímu soupeři je dobrá obrana základ a naši zadáci dnes svou práci zvládli," pochválil Lemaire své svěřence. "Hrajeme defenzivní systém a když se dostaneme do vedení, ještě to vzadu víc zavřeme," poznamenal Marek Židlický.

Bruins zaznamenali druhou porážku za sebou, poté co v sobotu skončila jejich desetizápasová vítězná šňůra. "Minnesota dnes hrála opravdu dobře, k ničemu nás nepustili," přiznal útočník Bostonu Michael Ryder, který promarnil hrstku gólových šancí. "Měli jsme jich jen pár, bohužel, ani jednu jsme nevyužili," dodal Ryder.

Poprvé v novém roce dostal příležitost v brance Floridy Tomáš Vokoun, jenž předchozí dva zápasy strávil pouze na střídačce. Český gólman přispěl 24 úspěšnými zákroky k výhře Panterů 4:2 na ledě Toronta a připsal si jubilejní 200. vítězství v kariéře. Vítězný třetí gól vstřelil útočník Michael Frolík, jenž v 35. minutě zvýšil vedení hostů na 3:0.

Panteři se do svého soupeře zakousli hned od začátku, v úvodních pěti minutách zasypali brankáře Toskalu deseti střelami. Ujala se však až ta jedenáctá: v 11. minutě se v přesilové hře prosadil Stephen Weiss. Dvě minuty před úvodní sirénou pak přidal druhou branku Ville Peltonen.

"Jasně jsme je přehráli, dali jsme dva góly a pak už se na nic neohlíželi. Byl to z naší strany opravdu povedený zápas," uvedl obránce Bryan McCabe, který ještě v uplynulé sezoně hájil barvy Maple Leafs.

A svým výkonem se zasloužil o to, že zloba fanoušků Toronta, v úvodu utkání namířená právě na něho, se postupem času přenesla na domácí mužstvo. "S tím pískáním a bučením na mě to nebylo tak hrozné. Když jsem tady ještě hrál, bývalo to někdy mnohem horší," podotkl McCabe s úsměvem.

Útočník Milan Hejduk sehrál klíčovou roli při vítězství Colorada 2:1 v Nashvillu. Rodák z Ústí nad Labem přihrál na oba góly Wojtku Wolskému a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Wolski, ortodoxní levé křídlo, nastoupil kvůli velké marodce Avalanche na pozici centra a změna postu na jeho výkonu nebyla znát.

"Je to jako řídit kolo, to se nezapomíná," prohlásil Wolski, který hrál ve středu útoku naposledy v juniorech. "Jakmile se to jednou naučíte, zůstane vám všechno v paměti. Celkem rychle mi všechno zase naskočilo."

Čtvrtou výhru v řadě vybojovali hokejisté Caroliny, kteří porazili 3:2 New Jersey. Hurricanes vedli v utkání už 3:0, Ďáblové korigovali skóre teprve v závěrečné desetiminutovce zásluhou gólu a asistence Patrika Eliáše.

Největší radost z vítězství měl v šatně Hurricanes Brandon Sutter, který porazil svého otce Brenta na střídačce Devils. Souboj trenéra a syna zažila NHL teprve popáté v historii.

"Při utkání jsem na to ale nemyslel. Jakmile bylo vhozeno první buly, soustředil jsem se výhradně na svou střídačku. A on se jistě soustředil pouze na sebe. Myslím, že podal velmi dobrý výkon," pochválil Brent Sutter svého potomka. Ten nebyl daleko od vstřelení gólu, jeho ránu v druhé třetině však zastavila tyčka.

Už na sedm zápasů prodloužili svou vítěznou sérii hráči Washingtonu, kteří udolali Philadelphii 2:1 po samostatných nájezdech. Jediným úspěšným střelcem v rozstřelu byl Viktor Kozlov, který proměnil hned první nájezd.

Statistiky utkání:

Boston - Minnesota 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 28. Židlický. Střely na branku: 28:24. Diváci: 16.272.

Buffalo - Ottawa 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Branky: 1. Ellis (Špaček), 17. Stafford, 26. Roy, 60. Vanek - 28. a 28. Spezza. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18.443.

Washington - Philadelphia 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 3. Backström, rozh. nájezd Viktor Kozlov - 41. Coburn. Střely na branku: 34:34. Diváci: 18.277.

Carolina - New Jersey 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 2. Whitney, 36. Samsonov, 50. T. Ruutu - 53. Martin (Eliáš), 60. Eliáš. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15.399.

Toronto - Florida 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Branky: 45. Ponikarovskij, 53. J. Blake - 11. Weiss, 18. Peltonen (Dvořák), 35. Frolík, 51. Campbell. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 26:34. Diváci: 19.197.

Anaheim - Los Angeles 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 18. Ryan, 50. Pahlsson, 60. R. Niedermayer - 22. Quincey. Střely na branku: 26:18. Diváci: 17.174.

Detroit - Columbus 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky: 44. Dacjuk, 46. Marián Hossa, 60. Zetterberg. Střely na branku: 40:23. Diváci: 19.717.

Nashville - Colorado 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky: 8. Jones - 15. a 36. Wolski (na obě Hejduk). Střely na branku: 23:21. Diváci: 13.598.

Calgary - San Jose 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)
Branky: 17. a 22. Langkow, 13. Glencross, 19. Giordano, 51. Moss - 26. Clowe (M. Michálek), 30. Grier. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19.289.

Phoenix - Chicago 0:6 (0:4, 0:1, 0:1)
Branky: 39. a 55. Toews (na první Havlát), 12. Burish, 15. Versteeg, 16. Fraser, 17. Eager. Střely na branku: 22:41. Diváci: 14.651.

Pittsburgh - Atlanta 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky: 18. a 33. Sýkora, 36. Crosby - 55. Kovalčuk. Střely na branku: 29:28. Diváci: 16.975.