Hemský pomohl Edmontonu k vítězství, pálil Smoleňák

0
Krejčí exkluzivně o Pastovi a kritice kouče: Tyhle věci nemám rád
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich

AKTUALIZOVÁNO - Český hokejový útočník Radek Smoleňák se uvedl dnes večer při své premiéře v dresu Chicaga dvěma góly, když přispěl v přípravném utkání v Curychu k debaklu Davosu 9:2.

Pro Blackhawks to byla generálka na úterní souboj o Victoria Cup s Curychem. V duelech, které se hrály v neděli v zámoří, pomohl Aleš Hemský dvěma asistencemi k vítězství Edmontonu 5:4 v prodloužení nad Vancouverem.

Gólman Ondřej Pavelec odchytal v dresu Atlanty celý zápas při domácí porážce s Tampou Bay 1:5. Pro oba týmy to byla generálka před sobotním vstupem do NHL, v němž se znovu utkají v Atlantě.

Dvaadvacetiletý český brankář bojuje při absenci Kariho Lehtonena o pozici jedničky na úvod sezony s Johanem Hedbergem a Mannym Legacem, jehož Thrashers testují.

Podle nedělního vyjádření generálního manažera Dona Waddella byl favoritem na pozici v brance v úvodním utkání Pavelec. V pondělí inkasoval pět branek z 26 střel, ale trenér John Anderson mu nic nevyčítal.

"Nikdo si ale dnes místo nezajistil. Nehráli jsme dobře," řekl Anderson deníku The Atlanta Journal-Constitution s tím, že brankářská otázka se bude řešit dnes. Lehtonen by měl být po letní operaci zad mimo hru ještě tři až čtyři týdny.

Pavelec, který odchytal v uplynulých dvou sezonách v NHL celkem 19 utkání, byl z generálky rozmrzelý. "Pět gólů je pět gólů. Vždycky to může být lepší. Nebyl to zápas, na který bych rád vzpomínal," prohlásil Pavelec.

Hemský se proti Vancouveru v první třetině podílel na dvoubrankovém vedení Oilers. V osmé minutě po jeho přihrávce otevřel skóre Mike Comrie a v 18. minutě v přesilové hře asistoval u trefy Shawna Horcoffa, který zvýšil na 3:1. Vancouver si sice vynutil prodloužení, ale v něm rozhodl Tom Gilbert.

Obránce Tomáš Kaberle byl u první trefy utkání při přestřelce Toronta s Buffalem, v které Maple Leafs nakonec prohráli 6:7. Český zadák v přesilovce ve 12. minutě asistoval u trefy Viktora Stalberga. Bek Rostislav Klesla s útočníkem Jakubem Voráčkem v 18. minutě utkání Columbusu s Nashvillem připravili gól na 1:1 pro Nikitu Filatova, ale Blue Jackets prohráli 2:4.

Florida prohrála v prvním ze dvou přípravných zápasů ve Finsku před pátečním a sobotním vystoupením na startu NHL proti Chicagu v Tampere s tamní Tapparou 2:3 po samostatných nájezdech.

Jednalo se o první výhru evropského týmu nad klubem NHL od roku 1981, kdy celek IFK Helsinky zvítězil nad New York Rangers 4:1. Panthers dvakrát vedli, ale finský tým vyrovnal a v nájezdech rozhodl Ville Nieminen. V 43. minutě asistoval Rostislav Olesz u druhé branky Floridy, kterou vstřelil Mike Duca.

Vedle Olesze nastoupili i další čtyři čeští útočníci Radek Dvořák, Michael Frolík, Kamil Kreps a Michal Řepík. V brance se představil Scott Clemmensen, jemuž kryl záda Tomáš Vokoun. Další gólman Alexander Salák se na soupisce neobjevil. Ve středu čeká Floridu v Helsinkách Jokerit.

Chicagu vyšla generálka na úterní souboj s vítězem Ligy mistrů úplně jinak a v curyšské hale Blackhawks deklasovalo úřadujícího švýcarského mistra 9:2. Smoleňák, jehož letošní semifinalista Stanleyova poháru získal před odletem do Evropy z Tampy Bay, se poprvé trefil po 58 vteřinách závěrečné části, kdy doklepl puk do prázdné branky.

Pak ještě v 52. minutě nadvakrát překonal gólmana Leonarda Genoniho a upravil na 9:1. V sestavě Davosu nechyběli čeští útočníci Josef Marha a Petr Tatíček.

Přípravné zápasy před startem NHL:

Washington - New York Rangers 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
Branky:
5. Laich, 18. Sjomin, 23. Bourque, 25. Knuble - 47. Anisimov, 53. Gračev, 57. Brashear.

Detroit - Pittsburgh 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky
: 7. Franzén, 25. Dacjuk, 36. Jason Williams, 55. Leino - 2. Dupuis.

Atlanta - Tampa Bay 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Branky
: 26. Thorburn - 14. a 53. Stamkos, 13. Konopka, 23. St. Louis, 48. Öhlund. Ondřej Pavelec (Atlanta) odchytal celý zápas, inkasoval z 26 střel pět branek a úspěšnost zákroků měl 80,77 procenta.

Columbus - Nashville 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky
: 18. Filatov (Voráček, Klesla), 37. Nash - 4. a 42. Jones, 24. Hornqvist, 38. Bouillon.

Toronto - Buffalo 6:7 (2:0, 2:3, 2:4)
Branky:
16. a 47. Stempniak, 12. Stalberg (T. Kaberle), 34. Blake, 37. Kuljomin, 59. Grabovskij - 33. a 53. Vanek, 28. MacArthur, 29. Gerbe, 42. Hecht, 43. Kennedy, 55. Ellis.

Edmonton - Vancouver 5:4 v prodl. (3:1, 1:2, 0:1 - 1:0)
Branky:
8. a 16. Comrie (na první Hemský), 18. Horcoff (Hemský), 33. Jacques, 62. Gilbert - 9. Wellwood, 23. Salo, 29. H. Sedin, 42. Ehrhoff.

Anaheim - Los Angeles 5:4 (2:1, 1:1, 2:2)
Branky:
6. a 33. Ryan, 2. Perry, 47. Getzlaf, 58. Lupul - 4. a 36. Smyth, 50. a 59. Kopitar.

Tappara Tampere - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
- hráno v Tampere
Branky: 9. T. Peltonen, 48. Junnila, rozhodující sam. nájezd V. Nieminen - 9. Horton, 43. Duco (Olesz).

Chicago - Davos 9:2 (3:0, 2:1, 4:1)
- hráno v Curychu
Branky: 18. a 47. Kane, 41. a 52. Smoleňák, 10. Brouwer, 14. Campbell, 29. Brophey, 36. Sharp, 44. Keith - 27. Widding, 55. Guggisberg.