Procházka a jeho způsob boje: pohybuje se jako ninja, trenéři občas šílí | iSport.cz
Marek Stodůlka
15. července 2020 • 11:14

Procházkův způsob boje? Pohybuje se jako ninja. Trenéři ale občas šílí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Juventus - Lyon 2:1. Ronaldo dal dva góly, stejně vypadl
SESTŘIH: Manchester City - Real Madrid 2:1. V hlavní roli Gabriel Jesus. Zidane a spol. končí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Uchvátil doslova celý svět. Jiří Procházka se ze dne na den vryl do paměti fanoušků, expertů i zápasníků MMA, kteří viděli jeho debut ve slavné UFC. Všichni si totiž všimli, jak neortodoxním bojovníkem je. Atypické pohyby, ruce u pasu během duelu, silná mentalita, zvláštní tréninkové metody či přistupování k samotnému boji s obrovskou úctou. Všechny vyjmenované aspekty dělají z moravského rodáka zvláštního, avšak skvělého zápasníka.Vytáhlá, vysportovaná postava signalizuje, že Jiří Procházka patří do okruhu profesionálních sportovců. Když se zadíváte na jeho ruce, spatříte obrovské rozpětí paží a na obyčejného člověka nebývalé veliké dlaně. Přidejte hustý porost na bradě a stojí před vámi téměř filmový válečník. Sedmadvacetiletý bojovník vypadá jako učebnicový příklad dokonalého zápasníka, přesto je oproti kolegům z branže jiný. V čem?  Vlastně ve všem.

Poučka číslo jedna v bojových sportech zní: Ruce měj vždycky nahoře! Pro Procházku tohle neplatí. Po oktagonu se pohybuje s rukama u pasu, údery tak nevysílá od brady, jak je tomu zvykem. „Když má ruce dole, tak prý líp vidí. Ale my s ním musíme pracovat tak, aby je zvedal, kdy má. Aby se stal profíkem," komentuje svěřence trenér Jaroslav Hovězák. „On je dobrej, ale aby byl úplným profesionálem, ještě potřebujeme hodně věcí vypilovat. I my někdy šílíme, ale Jirka si věří," dodává s úsměvem.

Důvěřuje totiž svému oku, ranám se proto vyhýbá, k čemuž mu pomáhá jeho neortodoxní pohyb. Pokud chce soupeř Čecha v duelu přečíst a předpovídat, co udělá, nemá šanci. „Pohybuje se jako ninja. Soupeři si musí říkat: Otřásl jsem jím, nebo je prostě jenom šílený?" popsala Procházku hvězda UFC Stephen Thompson ve videu na YouTube.

Český reprezentant udivuje jak v ringu, tak mimo něj. MMA zápasníci občas podstupují bláznivé tréninkové metody, Procházka se právě v takových vyžívá. Základní kombinaci předního a zadního direktu dokáže trénovat celý den. Bez přehánění. Čtyřiadvacet hodin v kuse vysílá údery, aby dohnal tělo do extrému a naučil se perfektně jej v takovém stavu ovládat.

Procházka nevnímá bojování jako práci, má k němu nevídanou úctu. Mnozí fanoušci nesouhlasili s tím, jak dlouho zůstával český zástupce v japonské organizaci Rizin. Právě východní kultura a kodex bušidó, jež vyznává, však bijce z Moravy neuvěřitelně posunuly po mentální stránce. V soubojích je pro něj nejpodstatnější se naplno sžít s vlastním tělem, nevnímat okolní vlivy a nehledět na nic jiného než na výkon. Ostatní záležitosti jsou nedůležité, protože, jak sám říká: „Vše je vždy tak, jak má být!"

A i díky tomuto přístupu je skvělým zápasníkem.

Vémola: Miluje MMA, má to v sobě

„Jirkovi pomáhá, že má jedno z největších rozpětí paží v divizi, ale hlavně je to prostě magor. V dobrým slova smyslu, samozřejmě. Sleduju to na trénincích v London Shootfighters, kde jsou vážně tvrdý sparingy, a to on vyhledává. Netaktizuje. I když dostává rány, jde dopředu, ostatní fighteři se stáhnou, ale Jirka ten boj miluje a má to v sobě. Myslím, že to z něj dělá lepšího zápasníka. On to má prostě rád. Kolikrát dá při tréninku ruce dolů a nechá se mlátit do hlavy, aby ho to nakoplo. To sice podle mě není úplně správně a asi ani trenérům se to nelíbí, ale uvědomíte si, že ten sport skutečně miluje. Bude se opravdu těžko zastavovat. Tohle je něco, co se nedá natrénovat, člověk to musí mít v sobě. A on to v sobě má."

Karlos Vémola překvapil Jiřího Procházku v redakci deníku Sport

Procházka je po velkolepé premiéře v UFC zpátky v Praze

Procházka po návratu z vítězného debutu z UFC: rozbil si pro štěstí skleničku o hlavu

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana deníku Sport. Středa 15. července 2020

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud