Nehlídaná hrozba českého MMA. Dopuje 80 % zápasníků, tuší expert | iSport.cz
Ondřej Němec
29. dubna 2019 • 04:40

Nehlídaná hrozba českého MMA. Dopuje 80 % zápasníků, tuší expert

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Brno - Olomouc: Nebyl pod tlakem, přesto si Černín vstřelil výstavní vlastňák! 2:2
Brno - Olomouc: Velký závar před Mandousovou bránou zužitkoval Přichystal, 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jako gladiátoři za časů starověkého Říma. Tak někdy hodnotí kritici MMA zápasy. Je to přehnané tvrzení, jedná se totiž o plnohodnotnou sportovní disciplínu, která však má svá specifika. Více než v jiných sportech by se mělo hledět na zdraví zápasníků a také je třeba důrazně kontrolovat doping. To se však v České republice neděje prakticky vůbec. S ohledem na absenci zdravotních kontrol tak lze mluvit o zaspání v minulosti.Doping je nebezpečným podvodem. V mnoha sportech je kontrolován velmi důkladně, a přesto se v nich objevují hříšníci, kteří udělají pro lepší výkon cokoliv. Co potom ve sportech, v nichž není užívání nepovolených látek kontrolováno vůbec. Jako je tomu například v případě českého MMA.

„Doping je v bojových sportech obrovsky nebezpečný,“ upozorňuje André Reinders, trenér MMA a bývalý zápasník. „Není to o tom, že běžec ve vedlejší dráze je rychlejší, ale že soupeř, který vám dává údery do hlavy je na steroidech tvrdší, na stimulantech agresivnější.“

A to je právě největším rizikem dopingu v bojových sportech. Hříšník neohrožuje jen své zdraví, při samotném sportovním výkonu se stává nebezpečným hlavně pro svého soupeře. I přesto, jak velikým je tedy doping rizikem v bojových disciplínách, tuzemské MMA organizace doposud nezavedly žádné dopingové kontroly a podle vyjádření některých promotérů to nemají ani v úmyslu.

„Odhaduji, že na dopingu je 80 procent zápasníků. Je tady prostředí, kdy si do těla může dát kdokoliv cokoliv a nemusí se bát postihu,“ konstatuje Jakub Müller, trenér a rozhodčí. „Růstový hormon, peptidy, látky pro lepší regeneraci a větší sílu. Diuretika pro snazší dělání váhy. A krevní doping pro větší výdrž. Jako bonus nějaký nakopávák před zápasem. Stačí se podívat, jak vypadá většina zápasníků v UFC, a jak vypadá většina zápasníků tady.“ Naráží na svalovou hmotu bojovníků.

Zmínka o UFC je na místě. Protože i ve věci dopingových kontrol může být tato největší světová liga vzorem. Spolupracuje totiž s Americkou antidopingovou agenturou (USADA). A když se zápas odehrává například v Evropě, kontroly zajišťuje Světová antidopingová agentura (WADA). Tak tomu bylo například i v případě zápasu Lucie Pudilové na turnaji UFC FIGHT NIGHT v Praze. Mladá bojovnice byla průběhem několika týdnů před zápasem dvakrát kontrolována.

„Zavedení dopingových kontrol v Česku považuji za nutnost. A zavedení kontrol alespoň před zápasy by mělo být to absolutní minimum, které zamezí těm nejnebezpečnějším projevům dopingu ohrožující zdraví soupeřů a zároveň vyšle jasný signál, že jde o něco, co prostě není v pořádku,“ říká Reinders. „Již delší dobu se u promotérů zasazuji o zavedení alespoň těchto nejjednodušších forem testování. Ale nic není tak jednoduché, protože to musí jít zároveň ruku v ruce s kvalitní osvětou a zároveň musí existovat mechanismy řešící sporné situace.“

Antidopingový program v Česku zavedla zatím jen MMAA (Česká asociace smíšených bojových umění), která se pyšní členstvím v celosvětové MMA federaci IMMAF.

Podle informací deníku Sport jsou v bojových sportech používané zejména anabolické steroidy, růstové hormony, EPO nebo i stimulační látky, jako je pervitin, amfetamin, efedrin a podobně. To potvrzuje i Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR. „Například anabolické steroidy při dlouhodobějším užívání mají mega silný vliv na játra, srdce, ledviny… V podstatě od hlavy až k patě. Má to opravdu devastující následky,“ upozorňuje Chlumský.

To, že není doping v českých MMA organizacích nijak kontrolován je smutný fakt. Ještě více zarážející ale je, že nejsou prováděny ani základní kontroly krve, což je v zahraničních asociacích naprostý standard. Při bitvách v kleci přitom teče krev z tržných ran celkem často. A na tuzemských turnajích tak může do souboje nastoupit zápasník se žloutenkou nebo další krví přenositelnou nemocí.

„Nechápu, v čem je takový problém. Test vám udělají i zadarmo aspoň jednou ročně,“ komentuje situaci Müller. „Jako rozhodčí nejsem rád, že přicházím do kontaktu s krví zápasníků, kteří nebyli testováni. Když s kluky jezdím do ciziny, tak po nás tyhle testy požadují naprosto běžně.“

Opět lze jako vzor uvést organizaci UFC, která systém zdravotních kontrol vystavěla téměř k dokonalosti. Česká zápasnice Pudilová je po dobu přípravy na souboj pod stálou kontrolou lékařů. Absolvuje nejen kontroly krve ale také EKG, echo a další speciální vyšetření.

Zatímco tedy fanoušci mohou na tuzemských galavečerech často vidět show světové úrovně, po stránce zdravotní má česká scéna do špičky pořádně daleko.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud