5. srpna 2021 • 06:01

Deblkajak si dojel pro bronz! Dostál si po boku Šloufa spravil chuť

0
Jablonec - Karviná: Nádherný gól! Fleišman z přímáku propálil Fendricha, 1:2
Šejba hattrickem vystřelil zlato. Věřím, že se to zase povede, říká mistr světa z roku 1985

Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.

Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.

Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.

Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.

Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.

Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.

Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu

Muži:

200 m:

K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.

1000 m:

K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.

Ženy:

200 m:

C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.

500 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.

Medailové pořadí zemí ZDE>>>

ONLINE PŘENOS - Olympiáda minutu po minutě
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Adam Ondra Adam Ondra COVID-19 COVID-19 Jiří Prskavec Jiří Prskavec Josef Dostál Josef Dostál Lukáš Krpálek Lukáš Krpálek Markéta Vondroušová Markéta Vondroušová Program dne Program dne
Obnovit
Zprávy ze dne 4. 8. 2021
8:50
4. 8. 2021

BASKETBAL: Američanky porazily ve čtvrtfinále olympijského turnaje Austrálii jasně 79:55 a pokračují v cestě za sedmým zlatem za sebou. Favoritky táhla 23 body podkošová hráčka Breanna Stewartová. Úřadující šampionky vyzvou v pátečním semifinále Srbsko, které zdolalo Čínu 77:70.

8:40
4. 8. 2021

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA: Tomáš Bábek má za sebou kvalifikační jízdu ve sprintu, zajel čas 9,856 a musí čekat, jestli mu to bude stačit na postup. Do prvního kola se ale s velkou pravděpodobností nepodívá.

8:39
4. 8. 2021
Josef Dostál

Ležel na zádech, obložený ručníky s ledem. Zlatý sen kajakáře Josefa Dostála se utopil v utrpení finále olympijského kilometru. A peklo pro tělo i pro duši zdaleka nekončilo. Bylo to dlouhých 24 hodin. Během nich ale Dostál povstal, druhý den ráno byl znovu na startu a na deblu s parťákem Radkem Šloufem postoupil do semifinále a dalšího dne s medailovou nadějí. Co přitom prožil?

Dostála bolelo žít, ale povstal. Sestra se bála, že bude lovit obra z vody - čtěte zde >>>

Kajakář Josef Dostál se sestrou Annou na olympijském kanále
8:36
4. 8. 2021

JACHTING: Zlato ve třídě 470 v Tokiu získali Australané Mathew Belcher a Will Ryan. Druzí byli švédští mistři světa Anton Dahlberg a Fredrik Bergström, třetí skončili Španělé Jordi Xammar, Nicolás Rodríguez.

7:33
4. 8. 2021

BASKETBAL: Srbské mistryně Evropy jsou opět v olympijském semifinále turnaje basketbalistek a mohou navázat na bronzový úspěch z Ria de Janeiro. V úvodním zápase čtvrtfinálového programu po drtivém finiši porazily Čínu 77:70 díky dvanáctibodové šňůře v úvodu poslední čtvrtiny. Jejich hrdinkou byla Ana Dabovičová, jež v poslední desetiminutovce vstřelila devět bodů včetně trojky z velké dálky.

7:00
4. 8. 2021

SKATEBOARDING: Premiérovou olympijskou vítězkou ve skateboardingu v disciplíně park je Japonka Sakura Josozumiová. Domácí skateboardisté zatím v Tokiu ovládli všechny tři soutěže tohoto mladého sportu, v němž se bojuje o medaile pod pěti kruhy poprvé v historii.

Skateboarding, ženy - park:

1. Josozumiová 60,09 b., 2. Hirakiová (obě Jap.) 59,04, 3. Brownová (Brit.) 56,47, 4. Okamotová (Jap.) 53,58, 5. Olsenová (Austr.) 46,04, 6. Wettsteinová (USA) 44,50, 7. Varellaová 40,42, 8. Aspová (obě Braz.) 37,34.

6:50
4. 8. 2021

ATLETIKA PŘÍMO Z TOKIA | Bylo to už jen na nich. V úterý se kvalifikace nepovedla trojici oštěpařek ani koulaři Tomáši Staňkovi. A tak museli čest českých vrhačských disciplín zachránit oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. A povedlo se, do sobotního finále jdou oba. Ohlas českých závodníků čtěte ZDE >>>

Český oštěpař Jakub Vadlejch během olympijské kvalifikace
5:58
4. 8. 2021

Výsleky atletiky

Finále muži:

Desetiboj po třech disciplínách: 1. Warner 2966 (100 m 10,12 - dálka 824 - koule 14,80), Lepage (oba Kan.) 2773 (10,43 - 765 - 15,31), 3. Moloney (Austr.) 2741 (10,34 - 764 - 14,49), 4. Mayer (Fr.) 2662, 5. Scantling (USA) 2647, 6. Škureňov (Rus,) a Victor (Gren) oba 2620, 8. Ziemek (USA) 2614, ...16. Helcelet 2488 (11,06 - 716 - 14,99), 21. Sýkora (oba ČR) 2409 (11,18 - 703 - 14,63).

Finále ženy:

400 m př.: 1. McLaughlinová 51,46 - světový rekord, 2. Muhammadová (obě USA) 51,58, 3. Bolová (Niz.) 52,03 - evropský rekord, 4. Russelová (Jam.) 53,08, 5. Ryžykovová 53,48, 6. Tkačuková (obě Ukr.) 53,79, 7. Woodruffová (Pan.) 55,84, Cockrellová (USA) diskvalifikována.

Sedmiboj po dvou disciplínách: 1. Thiamová (Belg.) 2176 (100 m př. 13,54 - výška 192), 2. Bougardová (USA) 2157 (13,14 - 186), 3. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 2138 (13,27 - 186), 4. Vidtsová (Belg.) 2115, 5. Williamsová (USA) 2107, 6. Vetterová (Niz.) 2089, 7. Huntingtonová (Fin.) 2072, 8. Ellenwoodová (Kan.) 2071.

5:53
4. 8. 2021

POZEMNÍ HOKEJ: Nizozemky deklasovaly v semifinále 5:1 šampionky z Ria de Janeiro Britky a zahrají si popáté za sebou pod pěti kruhy o zlato. V pátečním finále bude soupeřkami mistryň světa a největších favoritek vítěz druhého semifinále Indie - Argentina, jež se hraje od 12:00 SELČ.

5:48
4. 8. 2021

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ustanovil disciplinární komisi, jež se bude zabývat případem běloruské atletky Krysciny Cimanouské. Čtyřiadvacetiletá sprinterka uvedla, že ji běloruští funkcionáři nutili k odletu z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská místo toho dnes odcestovala do Vídně.
Mluvčí MOV Mark Adams řekl, že disciplinární komise vyslechne reprezentačního trenéra Jurije Mojseviče a funkcionáře Artura Šumaka. Tito dva běloruští funkcionáři údajně Cimanouskou nutili, aby se kvůli kritickým výrokům na sociálních sítích na adresu vedení týmu vrátila předčasně do vlasti.