Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 1. srpna 2021
PLAVÁNÍ: Spory mezi americkou a ruskou plaveckou reprezentací ohledně dopingu měly další pokračování. Americká plavkyně Lilly Kingová zkritizovala ruské sportovce a mimo jiné řekla, že by se kvůli trestu za státem organizovaný doping vůbec neměli olympijských her účastnit. Prezident Ruského olympijského výboru (ROV) Stanislav Pozdňakov prohlásil, že medaile ruských sportovců byly nejlepší odpovědí kritikům, kteří se tázali, proč má země dovoleno soutěžit i po dopingových skandálech.
ŠERM: Olympijské zlato v soutěži družstev fleretistů vybojovali francouzští šermíři. Ve finále oplatili Rusku porážku z her v Riu de Janeiro.
SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: Belgická gymnastka Nina Derwaelová získala na olympijských hrách v Tokiu zlatou medaili na bradlech. Navázala na dva tituly mistryně světa.
ATLETIKA: Nástupce Usaina Bolta na olympijském trůnu v běhu na 100 metrů nebude z Jamajky. Jednatřicetiletý Yohan Blake, mistr světa z roku 2011, byl v semifinále až šestý v čase 10,14 a mezi osmičku finalistů se nevešel. Nepostoupil ani letos nejrychlejší Američan Trayvon Bromell.

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: Britský gymnasta Max Whitlock na olympiádě obhájil zlato ve cvičení na koni našíř. Druhý byl Lee Čch'-kchaj z Tchaj-wanu, třetí domácí Kazuma Kaja.
JUDO: Judistu v sobě nezapře. Když měl herec Ondřej Vetchý popsat, co pro něj znamená vítězství Lukáše Krpálka, chvíli nemohl najít správná slova. Úspěch českého závodníka totiž bezprostředně po Lukášově vítězství neuvěřitelně prožíval, bezpochyby i proto, že má sám dvacetileté zkušenosti ze stejného sportu a je držitelem 2. danu. „Jsem nadšenej, chce se mi plakat, pořád…“ řekl a v hlase bylo slyšet velké pohnutí, slzy i štěstí zároveň. Radost měl o to větší, že zlatou medaili bral i jeho další oblíbený sportovec a kamarád Jiří Prskavec. „Ohromně to těmhle klukům přeju!“ Celý rozhovor s Ondřejem Vetchým čtěte ZDE >>>

TENIS: Tenhle turnaj si spolu vychutnaly do poslední chvíle. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková získaly pro český tenis ve čtyřhře historické olympijské zlato a po velké jízdě na kurtu si poradily i při omezeném ceremoniálu. Zlaté medaile si pověsily na krk navzájem. Myslely na fanoušky doma i na své mentorky Janu Novotnou a Helenu Fuchsovou. „Jsou tam, drží se za ramena a fandí nám,“ řekla Krejčíková. Dvojrozhovor se zlatými šampionkami čtěte ZDE >>>


SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: Olympijskou vítězkou v přeskoku se stala brazilská gymnastka Rebeca Andradeová. Na hrách v Tokiu získala druhou medaili po stříbru z víceboje.
TENIS: Německý tenista Alexander Zverev vyhrál olympijský turnaj ve dvouhře. Čtvrtý nasazený hráč ve finále porazil Rusa Karena Chačanova hladce 6:3, 6:1 a tokijský triumf přiřadil ke svému dosud nejcennějšímu úspěchu, titulu z Turnaje mistrů. K tomu ho před třemi lety dovedl jako kouč Ivan Lendl.


GOLF: O držiteli bronzové medaile se rozhodovalo v rozstřelu sedmi hráčů, kteří za Schauffelem zaostali shodně o tři rány. Nejlépe zvládl play off Pchan Čchen-tsung z Tchaj-wanu, jenž si zajistil medaili na čtvrté přidané jamce. Předčil mimo jiné i světovou trojku a vítěze nedávného British Open Collina Morikawu z USA.