Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 1. srpna 2021
GOLF: Senzační olympijské stříbro pro slovenský golf! I když senzační. Naturalizovaný Jihoafričan Rory Sabbatini (45) má mezi golfisty solidní jméno. Na zeleném pažitu vydělal miliony, vyhrál šest turnajů PGA Tour, skončil druhý na Masters 2007 a dokázal se už pohádat i s Tigerem Woodsem. Stříbro z Tokia věnuje slovenské manželce Martině. Více čtěte ZDE >>>

SPORTOVNÍ STŘELBA: Tohle asi Hana Zagorová nečekala. Její píseň Mimořádná linka Praha – Tokio z roku 1983 chytila druhý dech o 38 let později. A to zásluhou dvou medailových střelců z olympiády v japonské metropoli. Zlatý Jiří Lipták a stříbrný David Kostelecký si ji prozpěvovali během oslav závodu, který tak famózně ovládli. A po návratu domů došlo i na rozhovor s populární zpěvačkou. Podívejte se ve videu czechteam.tv.
SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: Sportovní gymnasta Arťom Dolgopjat vyhrál v Tokiu soutěž v prostných a získal pro Izrael druhé olympijské zlato v historii. Na druhém místě skončil Španěl Rayderley Zapata, třetí byl Číňan Siao Žuo-tchen.
Někteří sportovci a další členové týmů na hrách v Tokiu mohou čelit disciplinárnímu řízení poté, co byli spatřeni, jak pijí v olympijské vesnici alkohol. Uvedl to výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto. O jakou výpravu šlo, nesdělil. „V noci 31. července vícero sportovců a členů týmu bylo v parku v olympijské vesnici a pilo alkohol,“ řekl Muto. „Aktuálně situaci řešíme, na základě výsledků zaujmeme vhodný postoj,“ doplnil.
VESLOVÁNÍ: Italský veslař Bruno Rosetti nakonec obdržel bronzovou medaili, přestože kvůli pozitivnímu testu na koronavirus přišel o finále olympijského závodu čtyřek bez kormidelníka. Italové s narychlo povolaným záskokem ve středu obsadili třetí místo za Austrálií a Rumunskem.
TENIS: Úžasný výkon Barbory Krejčíkové a Kateřiny Siniakové! České deblové jedničky potvrdily roli největších favoritek a ovládly v Tokiu čtyřhru žen.

PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Olympijský vítěz a mistr světa v plážovém volejbalu Phil Dalhausser ukončil po vyřazení v osmifinále her v Tokiu kariéru. Jednačtyřicetiletý Američan se chce věnovat rodině a tréninku mládeže.
BASKETBAL: Jednačtyřicetiletý Luis Scola dovedl argentinské basketbalisty na olympijském turnaji k vítězství 97:77 nad Japonskem a postupu do čtvrtfinále. Bývalý dlouholetý hráč NBA přispěl k první výhře svého týmu v Saitamě 23 body a 10 doskoky.
TENIS: Česká republika slaví v Tokiu čtvrté zlato! Deblový pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ovládl finále čtyřhry žen proti Belindě Bencicové a Viktoriji Golubicové ze Švýcarska 7:5 a 6:1. Více čtěte ZDE >>>

BOX: Francouzský boxer Mourad Aliev proseděl na olympijských hrách zhruba hodinu u ringu na protest proti tomu, že ho rozhodčí ve čtvrtfinálovém souboji v supertěžké váze s Britem Frazerem Clarkem diskvalifikoval za úmyslný úder hlavou. Na rozhodnutí sudího Andyho Mustacchia reagoval vztekle, mimo jiné vyplivnul svůj chránič úst, nakopl ho a zasáhl i televizní kameru.

