Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 31. července 2021
BASKETBAL: Recept na hvězdný tým USA? Expert Michal Ježdík odhaluje bodový plán, jak by čeští reprezentanti mohli vyzrát na Američany. „Náš tým je dostatečně silný a je si vědom, že proti němu stojí jeden z nejsilnějších výběrů světa. To ovšem neznamená, že bychom se ho měli bát,“ vyzývá trenér.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte zde>>>

BASKETBAL: Zároveň s tenisovým finále začíná i basketbalový zápas Česka proti USA. Sledujte ONLINE přenos >>>

BASKETBAL: Obavy mezi Čechy vzbuzuje především hlavní hvězda USA – eso Brooklynu Kevin Durant. Recept na jeho obranu nabízí někdejší reprezentant Pavel Pumprla. „Durant? Jeho střela je v podstatě nechytatelná. Je to nejkomplexnější hráč, který umí všechno. Chce to snažit se, aby vůbec nedostal balon. Je jednodušší ho bránit bez míče, než s ním. Když dostane balon, moc se toho už dělat nedá,“ krčí rameny Pumprla.
„Vždycky trnu, když jde proti třem či čtyřem hráčům. Přes soupeře přechází, jako když Ledecká objíždí tyčky,“ glosuje trenér Michal Ježdík.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte zde>>>

TENIS: Velké tenisové finále právě začíná! Markéta Vondroušová i Belinda Bencicová už jsou na kurtu, bitva o zlato ve dvouhře žen startuje. Sledujte ONLINE přenos >>>

BASKETBAL: Mužstvo USA? „Z mého pohledu se nejedná o nejsilnější výběr z pohledu jmen, ale jde o silný tým z hlediska strategie. Mají skvělé atlety, skvělé střelce z delší i střední vzdálenosti a dostatek talentu, aby jednotliví hráči rozhodovali v klíčových okamžicích,“ tvrdí trenér Michal Ježdík.
„Síla odpovídá tomu, že Američané oproti Číně nechtějí nic podcenit. Nevýhodou Američanů je, že se potkávají jednou za dva až čtyři roky a ještě jde pokaždé o jiné hráče, kteří nejsou sehraní. Ale velmi rychle mohou vystoupit individuality, když bude potřeba,“ přitakává někdejší reprezentační kapitán Pavel Pumprla.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte ZDE>>>
TENIS: Bitva o bronz v ženské dvouhře je u konce. Čtvrtá nasazená Elina Svitolinová porazila v Tokiu kazašskou tenistku Jelenu Rybakinovou 1:6, 7:6, 6:4. Finále dvouhry žen by mělo začít zhruba za deset minut!

ŠERM: Ruské šavlistky včetně vítězky individuální soutěže Sofie Pozdňakovové vyhrály na OH v Tokiu soutěž družstev a mají stejně jako v Riu double.
BASKETBAL: „Hráči mají o motivaci postaráno už jenom proto, že hrají proti Američanům. Je to něco úžasného a kluci mohou být rádi. Na jednu stranu si to pojďme užít, na druhou pojďme ukázat, že nejsme žádná ořezávátka,“ vyzývá ve studiu iSport.cz někdejší reprezentační kapitán Pavel Pumprla.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte ZDE>>>
TENIS: Srbský tenista Novak Djokovič po prohře v utkání o 3. místo litoval, že pro svou zemi nevybojoval cenný kov, a slíbil, že to zkusí za tři roky v Paříži. „Měl jsem šanci vyhrát, včera i dneska, v singlu i v mixu. Ale nedokázal jsem to dotáhnout,“ řekl novinářům. „Úroveň mojí hry upadla, na vině bylo i vyčerpání, mentální i fyzické. A bolest, nepředstavitelná bolest. Po zápasu s Carreňem to už moje tělo prostě vzdalo,“ dodal.
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL: Je to jeden z velkých českých příběhů Her v Tokiu. V tomto případě těch smutnějších. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner ve svém druhém zápase pod pěti kruhy podlehli favoritům z Ruska a v turnaji skončili. A byli z toho dost smutní. Navíc ani nemohli říct, že teď jedou domů. Po Perušičově pozitivním testu na covid-19 totiž zatím netuší, kdy budou moci z Japonska odletět. Více čtěte ZDE >>>
