Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 31. července 2021
Po opakovaných stížnostech sportovců, kteří se na olympijských hrách v Tokiu ocitli kvůli koronaviru v karanténě či izolaci, organizátoři slíbili, že se jim pokusí podmínky zlepšit. Nakažení olympionici či jejich blízké kontakty kritizovali nevětrané hotelové pokoje, málo pestrou stravu a nedostatek základních potřeb.
Mluvčí her Masa Takaja uvedl, že se pořadatelům podařilo poskytnout izolovaným více prostoru mimo jejich pokoje a jejich kolegové z týmu jim mohou přinést jídlo. „Situace je lepší. Snažíme se o flexibilnější přístup, který by jim vyhovoval,“ citovala Takaju agentura Reuters. „Rádi bychom jim vyjádřili hluboké sympatie. Musí to být srdcervoucí,“ uvedl mluvčí na adresu pozitivně testovaných sportovců.
Kvůli nevyhovujícím podmínkám izolovaných olympioniků se na Mezinárodní olympijský výbor obrátila nezávislá organizace zastupující německé sportovce. „Vypadá to groteskně, že pozitivně testovaní sportovci musí trávit karanténu v podmínkách, které se podobají vězení, zatímco členové MOV bydlí v drahých luxusních hotelech a dostávají vysoké diety,“ řekl podle Reuters Maximilian Klein z Athleten Deutschland.
Vyšetřování průběhu charterového letu na olympijské hry, po němž měli někteří členové výpravy pozitivní testy na koronavirus, neodhalilo podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala žádné systémové pochybení. Zjistilo nedostatečné zakrývání nosu a úst během třináctihodinového letu a po přistání v Japonsku, kdy olympionici čekali devět hodin na absolvování nutných procedur. Lékař Vlastimil Voráček, který měl pozitivní test na covid-19 jako první, se po opuštění izolace už k výpravě nepřipojil a z Tokia odletěl. ČOV o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Více čtěte ZDE>>>
Dvě zlata za jeden den, to je prostě paráda. Něco takového je potřeba pořádně oslavit, s čímž čeští sportovci problém nemají. Navíc když jsou to kamarádi jako Jiří Prskavec a Lukáš Krpálek. Kajakář sice díky své výhře judistův souboj o zlato nestihl, ale v olympijské vesnici si to náležitě vynahradili. Tím, když obr Krpálek vzal vzrůstem menšího kamaráda na ramena a takhle s ním skákal ve stylu: Kdo neskáče, není Čech, to teprve začalo. Jak oslavy vypadaly, čtěte ZDE>>>
TENIS: Na dobrou kamarádku se nemůžete zlobit, i když vám zrovna vzala olympijské zlato. Markéta Vondroušová zakončila svůj úžasný turnaj v Tokiu vrcholně dramatickým finálovým zápasem s Belindou Bencicovou. A i když z něj vyvázla místo zlata se stříbrem, především si rozesmátá užívala životní úspěch. „Jsem prostě moc šťastná, nebudu smutná,“ vysvětlila. Rozhovor přímo z Tokia čtěte ZDE >>>

BLOG Adama Nenadála k vystoupení českých basketbalistů na OH: Jedna výhra a dvě porážky v možná nejsilnější skupině turnaje, deváté místo na největší sportovní akci světa. Cesta české basketbalové reprezentace na OH v Tokiu skončila, ale na horizontu už se rýsují obrysy další velezajímavé akce: mistrovství Evropy, jehož zápasy bude na podzim 2022 hostit i Praha. A vzhledem k věkovému průměru stávajících opor národního týmu lze blížící se EURO označit za možný vrchol téhle výjimečné generace. Více čtěte ZDE>>>
SPORTOVNÍ STŘELBA: Stovky sportovních fanoušků a návštěvníků Olympijského festivalu dnes přes dvě hodiny čekaly v Brně na příjezd zlatého střelce Jiřího Liptáka a stříbrného Davida Kosteleckého. Olympijské medailisty na cestě z Prahy zdržely dopravní komplikace na dálnici D1 a oproti původně ohlášenému příjezdu po 13:00 dorazili až po 15:15.


Proč už čeští basketbalisté nemají šanci na postup ze 3. místa |
Český výběr bude nejhorší z týmů na třetích místech se skóre -49. Němci po prohře s Austrálií 76:89 na 3. místě skupiny B mají skóre -16. V neděli bude o poslední postupové místo bojovat domácí Japonsko (-46) s Argentinou (-28), které jsou bez výhry a radovat se bude vítěz. |
TENIS: Nevyšlo to, přesto tenistka Markéta Vondroušová může slavit. Získala olympijské stříbro poté, co ve finále dvouhry v Tokiu podlehla světové dvanáctce Belindě Bencicové ze Švýcarska 5:7, 6:2, 3:6. Více čtěte ZDE>>>

BASKETBAL: Experti ve studiu iSport.cz přemítají, zda bylo v silách českého týmu stáhnout rozdíl s Američany na méně než 31 bodů, což by v turnaji znamenalo alespoň teoretickou šanci na postup.
„Roli mohla hrát únava hráčů. Nejde o jediný zápas, ale je třeba vnímat celý turnaj, včetně kvalifikace. Možná jsme mohli risknout hrát v nejsilnější sestavě, hrálo se o historickou věc. Ale protě Američanům si chtěla zahrát řada hráčů,“ hodnotí trenér Michal Ježdík.
„Z mého pohledu také převládlo to, že si kluci chtěli zahrát proti Američanům. Na hřišti ale mohl být kdokoliv a vzhledem k laufu Američanů by se rozdíl pod 30 bodů stahoval opravdu těžko,“ dodává někdejší reprezentant Pavel Pumprla.
Zápasové studio iSport.cz s experty Michalem Ježdíkem a Pavlem Pumprlou sledujte zde>>>
TENIS: Vyrovnáno! Markéta Vondroušová zvítězila ve druhém setu finálového duelu 6:2 a o zlatu tak rozhodne třetí set! Utkání sledujeme ONLINE ZDE>>>