To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 2. srpna 2021
Skvělý den pro běžkyni Kristiinu Mäki, která postoupila do semifinále na 1 500 metrů! Navíc na její úplně první olympiádě a po nedávném porodu. Byla nervózní, nebo zachovala chladnou hlavu? A jaký cíl si dává na semifinále? A jak se vlastně správně vyslovuje její jméno? Sledujte TOKIJSKOU JÍZDU!
ATLETIKA: Americká koulařka Raven Saundersová v minulosti porazila těžké deprese, na LOH v Tokiu brala stříbro, ke kterému došla s velmi netradiční vizáží komiksového hrdiny.
Americká koulařka jako Hulk: od myšlenek na sebevraždu ke stříbru - čtěte zde >>>

ATLETIKA: V noci na středu rozjedou svou kvalifikaci oštěpaři, mezi kterými nechybí ani Jakub Vadlejch, který doléčil natržené tříslo. „Limit je poměrně vysoko 83,50, což je na dopolední kvalifikaci hraniční,“ poznamenal momentálně nejlepší český oštěpař. Jeho letošním maximem je zatím 82,63 metru. Věří ale, že tady si ho vylepší.
Uzdravený oštěpař Vadlejch: Krpálkův úspěch mi vlil energii do žil - čtěte zde >>>

BASKETBAL: Ve čtvrtfinále se Američanky na základě losu střetnou s Austrálií, která je porazila v přípravném duelu v Las Vegas před olympiádou. Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Španělsko - Francie, Čína - Srbsko a Belgie - Japonsko.
BASKETBAL: Kanaďanky, které ve skupině skončily za Španělskem a Srbskem, nakonec do čtvrtfinále nepostoupily, protože tabulku třetích týmů ovládla po vítězství 96:69 nad Portorikem Austrálie. Vicemistryně světa potřebovaly k jistotě postupu vyhrát o 25 bodů a na požadovaný rozdíl se dostaly třemi body v poslední půlminutě. Skupinu C vyhrály Číňanky po vítězství v duelu neporažených týmů nad Belgií 74:62.
