České biatlonistky obsadily ve štafetovém závodě na olympijských hrách v Pekingu solidní osmé místo. Po prvním úseku a průběžném 17. místě Evy Puskarčíkové vytáhla Markéta Davidová tým na pátou příčku, Jessica Jislová ale poté o dvě klesla a finišmanka Lucie Charvátová po trestném kole neudržela sedmou pozici ve spurtu s Olenou Bilosjukovou z Ukrajiny.
Vyhrály Švédky, které v sestavě Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová vylepšily čtyři roky staré stříbro z Pchjongčchangu a získaly ve štafetě první olympijský triumf v historii. Druhé místo vybojovaly Rusky, třetí skončily Němky před Norkami. Obhájkyně prvenství Bělorusky doběhly po pěti trestných kolech třinácté.
Češky vylepšily dvanácté místo z minulých her v Pchjongčchangu. Nejlépe skončily před osmi lety v Soči, kdy se po dodatečné diskvalifikaci Rusek posunuly na třetí příčku. Biatlonový program na ZOH uzavřou závody s hromadným startem v pátek a sobotu.
Reprezentační štafetu rozjížděla na prvním úseku jednatřicetiletá Puskarčíková, pro níž šlo o první start na této olympiádě. Nejzkušenější biatlonistka v týmu zvládla úvodní položku bez chyby, při „stojce“ ale dvakrát chybovala. Kvůli pomalejším běhu předala Davidové jako sedmnáctá se ztrátou 55,8 sekundy na čelo.
První úsek nedokončila kvůli zdravotním potížím Irene Cadurishová ze Švýcarska, která měla podobné potíže jako ve stíhacím závodě Ingrid Tandrevoldová z Norska. Ta v minulých dnech olympijské dějiště v Číně opustila a ve štafetě ji nahradila Karoline Knottenová.
Hlavní česká naděje Davidová na druhém úseku štafetě výrazně polepšila. Po bezchybné střelbě vleže dobíjela vestoje jen jednou a vytáhla tým na páté místo. Naopak jedna z favoritek Tiril Eckhoffová jela na dvě trestná kola a Norky vypadly z první desítky. V polovině závodu ztrácely Češky na čelo minutu a sedmnáct sekund.
Jislová na třetím úseku sice jen dvakrát dobíjela, po běžecké stránce ale ztrácela a před předávkou se přes ni dostaly jak Justine Braisazová Bouchetová z Francie, tak Ida Lienová z Norska. Finišmanka Charvátová převzala štafetu na sedmém místě se ztrátou minuty a 41 sekund.
Rodačka z Hradce Králové vleže navázala na úspěšnou střelbu z dřívějších závodů, vestoje ale nedokázala ani s náhradními náboji sestřelit poslední terč a musela na trestné kolo. Přestože se na trati ještě vrátila na sedmé místo, ve finiši s Bilosjukovou neměla tolik sil a dokončila osmá.
Výsledky biatlonu na ZOH:
Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:11:03,9 hod. (0 tr. okruhů + 6 dobíjení), 2. Rusko (Kazakevičová, Rezcovová, Mironovová, Nigmatullinová) -12,0 (1+7), 3. Německo (Voigtová, Hinzová, Preussová, Herrmannová) -37,4 (0+6), 4. Norsko -50,7 (2+8), 5. Itálie -1:33,1 (0+5), 6. Francie -2:13,0 (2+10), 7. Ukrajina -3:00,2 (1+6), 8. Česko (Puskarčíková, Davidová, Jislová, Charvátová) -3:02,1 (1+8), 9. Rakousko -4:03,7 (3+7), 10. Kanada -4:30,4 (0+8).
Zprávy ze dne 17. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Nikdo není stroj. Ani ten nejlepší na světě. Možná i v historii. Každého řídí hlava, která může pozlobit, psychika je vrtkavá… Podívejte se na americkou lyžařku Mikaelu Shiffrinovou. Tři olympijské závody? Třikrát u jejího jména DNF. Nedojela. Cíl marně atakovala i v kombinaci, přitom to měla být disciplína, při níž si spraví chuť. Nic. Zase nic. Více čtěte zde >>>
Podívejte se na další vypadnutí Mikaely Shiffrinové:
BĚH NA LYŽÍCH:Valentyna Kaminská ukončila den po zveřejnění pozitivního dopingového testu kariéru. „Tato slova píšu s velkou bolestí v srdci a dosud si nedokážu srovnat v hlavě, že je konec a jak k němu došlo. Prostě tomu nevěřím. Šokující zpráva o mém pozitivním testu na olympiádě pro mne znamená katastrofu a skoro i konec světa,“ napsala čtyřiatřicetiletá Běloruska reprezentující Ukrajinu. „Cítím se jako zloděj, který provedl něco hrozného, ale sám neví jak,“ doplnila.
KRASOBRUSLENÍ: Eliška Březinová po parádním krátkém programu ve volné jízdě dvakrát upadla a velmi pravděpodobně klesne v celkovém pořadí. Vyhraje Ruska Valijevová - ONLINE zde >>>
SEVERSKÁ KOMBINACE: Čeští sdruženáři obsadili na ZOH v závodě družstev 7. místo stejně jako před čtyřmi lety. Vyhrálo Norsko, jehož finišman Grabaak má třetí medaili.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: I když našla v každé z jízd Ester Ledecké ve čtvrteční kombinaci jednu chybu, šéftrenérka ženské reprezentace Eva Kurfürstová ji chválila. „Je to holka, která svou agilitou může do slalomu mířit. I na snowboardu jezdí technické disciplíny, tam se to také projevuje,“ říká. Více čtěte zde >>>
BOBY: Kokosy na sněhu 2? Jamajští bobisté by se pokračování slavného příběhu nebránili. „Chceme ale ukázat, že jsme víc než jen námět na film,“ říká pilot Shanwayne Stephens (31), člen britských jednotek RAF (Royal Air Force). I tak už ale řeší, kdo by je mohl hrát. A nejen to. Více čtěte ZDE>>>

RYCHLOBRUSLENÍ:Martina Sáblíková odmítla nabídku organizátorů, aby startovala v sobotním závodě s hromadným startem. „Řekli mi, že je tam ještě druhé místo (pro Česko), že budou doplňovat startovní listinu do třiceti. Já tady ale nemám věci na masák, což Petr (Novák - trenér) říkal, že by zařídil. Šest let jsem to ale nejela a masák se od té doby nehorázně zvednul. Je to úplně něco jiného, než co jsem jezdila já,“ řekla ČTK a MfDNES. „Netroufám si, aniž bych závod předtím zkusila, do toho na olympiádě jít. Na to prostě nemám,“ dodala.
HOKEJ: Piešťany se zrovna zachránily ve slovenské extralize. Na hřišti se slavilo, fanoušci se vyvalili na led. Mezi nimi se prodíral jeden muž, který potřeboval chytit brankáře Patrika Rybára. Chtěl mu říct mu, že podal skvělý výkon a těší se na něj v Hradci. „Vyšlo to, našel jsem ho v davu a představil se mu. Bylo to kouzelný,“ vybavil si Robert Horyna, trenér brankářů Mountfieldu. Teď je Rybár hvězdou slovenské reprezentace na olympiádě. Dva roky měl tuhle pozici i v extralize. Hora klidu. Více čtěte zde >>>