Když váš oblíbený tým či reprezentace vybojuje sportovní úspěch hodný zápisu do historie, budou si fanoušci i s odstupem času pamatovat jména všech strůjců triumfu? V drtivé většině ne. V paměti ale bezpochyby utkví především to, co měli aktéři na sobě. A nemusí jít nutně jen o trikoty vítězů. Prestižní zámořský deník The Athletic se v anketě zaměřil na nejlepší hokejové dresy v historii olympijských her. A kdo vyhrál? Česká reprezentace a její úbory na letošním turnaji v Pekingu!
Jestli se někdo domníval, že novináři ze zámoří upřednostní na prvním místě trikoty, ve kterých Kanaďané či Američané vybojovali nejcennější kov, tak se mýlil. Redaktoři The Athletic si ve své anketě (podle pravidel mohli vybrat trikoty určité země pouze jednou) zamilovali české dresy z aktuální olympiády, na něž se vrátil státní znak. Ze sportovního oblečení národního týmu byl ohromen především Kanaďan Murat Ates, hokejový redaktor uznávaného serveru.
Zatímco většina kanadských dresů, které v historii Her oblékali například Mario Lemieux či Sidney Crosby, je podle zámořského experta vyloženě nudná, nad krásou českých trikotů s motivy rytířské zbroje se takřka rozplýval.
„Tyto krásky z Česka mají tak syté barvy a erb, díky čemuž si připadám jako ve Hře o trůny,“ prozradil Ates. „Dvouocasý lev? Orlice s korunami a drápy, ze kterých mám noční můry? Noc je dlouhá a plná hrůz, přátelé, a já jsem do těch dresů blázen,“ odkazoval autor píšící především o Winnipeg Jets na populární televizní seriál.
Atesovi dali za pravdu i ostatní kolegové z The Athletic, kteří anketu tvořili. Podle Seana Shapira jsou nynější trikoty národního týmu esteticky nejlepší. Největší slabost ale má pro dresy, ve kterých Češi s famózním Dominikem Haškem v brance vybojovali zlaté medaile na olympiádě v Naganu. A v reakci na volbu výše zmíněného kolegy si neodpustil i lehkou narážku na semifinále, které hvězdami nabitá Kanada v únoru 1998 prohrála po nájezdech.„Chápu, proč bys nevybral jako Kanaďan, i když… asi stejně Kanada si nevybrala Gretzkého, aby střílel,“ napsal Shapiro. K českým trikotům z Nagana se upínala také Sara Civianová. Ani ne tak vzhledem k fenomenálnímu Dominátorovi, ale kvůli Jaromíru Jágrovi. „Český dres s tím jeho účesem? Nedivím se, že vyhráli,“ úsměvně zavzpomínala na ikonický „mullet“ kladenské legendy. Dresy pro Peking v očích zámořské experty vyhrály především díky jejich opírání se o historii země a smysluplným symbolům.
Hned na druhém místě ankety the Athletic se umístil sportovní úbor USA z olympiády ve Squaw Valley 1960, kde Američané získali první zlaté medaile. Třetí místo obsadily tři korunky zlatých Švédů z Turína 2006. Mezi deset nejlepších olympijských hokejových trikotů podle prestižního deníku se například dostaly i dresy Slovenska pro Hry v Soči 2014. Slováci na šestém místě dokonce předčili sedmou Kanadu z Lillehammeru 1994 či osmý Sovětský svaz v Lake Placid 1980. Dostalo se i na japonský „puntík“ v Naganu.
10 nejlepších olympijských dresů v historii podle The Athletic1. Česko, Peking 2022 |
Zprávy ze dne 11. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Byla to pro ni sedmá (!) olympijská medaile. Ale i tak se jí na tváři objevily slzy dojetí. Martina Sáblíková při večerním slavnostním ceremoniálu přímo v srdci pekingských Her dostala bronzovou placku. Ne, pro ni to není rutina. Pokaždé se v ní mísí emoce, zvlášť letos. Po patáliích všeho druhu, které si prožila. Více čtěte ZDE>>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Martina Sáblíková převzala bronzovou medaili za závod na 5000 metrů. Medailový ceremoniál pro ni byl plný emocí, neubránila se ani slzám.
RYCHLOBRUSLENÍ: Už teď je jasnou královnou zimních Her. Tři zlaté, dvě stříbrné, dvě bronzové. Tu poslední vybojovala včera. To je bilance Martiny Sáblíkové, královny rychlého oválu. Je z ní legenda. Ale co dál? Nevyzkouší si na kole i letní olympiádu? To by teprve byla výzva! „Ježišmarjá. Teď jsem dojala pětku a už mě cpou na kolo,“ smála se. Ale u ní nikdy nevíte. Nevyloučil to ani její kouč Petr Novák.
RYCHLOBRUSLENÍ: Martina Sáblíková získala sedmou medaili na svých čtvrtých olympijských hrách, v czechteam.tv se s ní spojili po telefonu. „Čekání na poslední jízdu byla strašné, když projela poslední dvojice cílem, měla jsem neuvěřitelnou radost. Všichni, kdo byli na tribunách, mě hnali do cíle, bez nich bych to nedala,“ vyprávěla rychlobruslařská stálice. Podívejte se na VIDEO.
Zprávy ze dne 10. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Před odletem do Pekingu tomu ani sama moc nevěřila. Získat při páté účasti pod pěti kruhy další medaili? Poté, jaké měla Martina Sáblíková v sezoně trable, byla dost na vážkách. Ale ve čtvrtek, když vybojovala na trati 5000 metrů bronz, opět ukázala, že i v 34 letech s ní soupeřky prostě počítat musí. Zvlášť na olympiádě. Její nasazení oceňuje také bývalá reprezentantka v short tracku Kateřina Novotná. „Byla odhodlaná se o medaili poprat a nakonec to vyšlo. Takže máme velkou radost, celý národ.“ Rozhovor čtěte ZDE>>>