Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 17. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Soutěž žen vrcholí pátečními volnými jízdami. Do nich se po nejlepším kráktém programu v životě zapojí i Češka Eliška Březinová. které patří senzanční 12. pozice. Na zlatou medaili bude útočit teprve 15letá ruská dívka Kamila Valijevová, jíž po celý proběh zimních olympijských her ale doprovází dopingová kauza. Jak nakonec vše dopadne? ONLINE přenos sledujte zde >>>
Připomeňte si skvělou jízdu Březinové:
RYCHLOBRUSLENÍ: Japonka Miho Takagiová se v závodu na 1000 m na OH v Pekingu po třech stříbrech dočkala zlata. Nikola Zdráhalová obsadila 27. místo.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká je bojovnice. Byla to ona, kdo se i přes bolest rozhodl jet. Fyzioterapeut Michal Lešák popsal, co se dělo mezi sjezdem a slalomem. Rozhovor čtěte ZDE>>>
SEVERSKÁ KOMBINACE: Soutěž družstev vede po skoku Rakousko před Norskem a Německem. Česká čtveřice Pažout, Vytrval, Daněk, Portyk je šestá.
SKIKROS: Jedna chyba a všechno bylo pryč. Skikrosařka Nikol Kučerová v osmifinále olympijského závodu nezvládla technickou pasáž na startu a nabrala ztrátu, kterou už nedohnala. V cíli se jí do očí tlačily slzy. „Já jsem se chvíli vybrečela v cíli, tak jsem myslela, že to bude dobrý. Asi ještě ne,“ ulevila si. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: Za své výkony v olympijském turnaji byla odměněna gólmanka českých hokejistek Klára Peslarová. Byla totiž zvolena do All-Star týmu.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká skončila v kombinaci čtvrtá. Přitom ji do slalomu málem nepustilo zranění. Po závodě musela přemáhat slzy bolesti, co vzkázala fanouškům? Více čtěte zde >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká aktuálně absolvuje dopingovou kontrolu. Zároveň se zdá, že má nějaký zdravotní problém.