Kanadské hokejistky proměnily svoji suverénní jízdu v Pekingu v pátý olympijský triumf. Při sedmé účasti ve finále pod pěti kruhy zvítězily nad obhájkyněmi zlata ze Spojených států amerických 3:2 a na turnaji ovládly všech sedm zápasů při skóre 57:10. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci v posledním duelu zazářila Marie-Philip Poulinová.
Úřadující mistryně světa z loňského domácího šampionátu v Calgary, které vedle minulé olympiády neuspěly ve finále jen při premiéře v roce 1998 v Naganu rovněž proti USA, navázaly na úspěchy z let 2002 ze Salt Lake City, 2006 z Turína, 2010 z Vancouveru a 2014 ze Soči. Američanky mají také sedmý cenný kov, vedle dvou zlatých dosáhly na čtvrté stříbro a v roce 2006 skončily třetí.
Kanaďanky v základní skupině vyhrály nad USA 4:2 a v úvodu odvety měly štěstí, protože Brandtová ve 3. minutě trefila pravou tyč. V čase 7:15 sice kanadský tým překonal poprvé Cavalliniovou, ale branka Daoustové nakonec neplatila. Kouč Joel Johnson si vzal trenérskou výzvu a přezkoumání u videa potvrdilo předchozí ofsajd.
Za 35 sekund už ale byla kanadská radost oprávněná. Přihrávku Thompsonové usměrnila z pozice mezi kruhy do branky o levou tyč Nurseová. A v čase 15:02 po úspěšném forčekingu zamířila přesně k pravé tyči Poulinová.
Ještě v první třetině se Američanky ubránily v prvním oslabení, v druhé části pak přečkaly šanci Spoonerové v přečíslení, ale v polovině zápasu už prohrávaly 0:3. Zakončení Jennerové po přihrávce Nurseové ještě Cavalliniová stihla vykopnout pravým betonem, ale z dorážky trefila odkrytou část branky Poulinová.
Američanky odpověděly tlakem. Neprosadily se sice při vyloučení Larocqueové, ale v 37. minutě se dočkaly gólové radosti ve vlastním oslabení. Z protiútoku překonala Desbiensovou nadvakrát Knightová.
Ve třetí třetině Američanky přestřílely soupeřky v poměru 16:4. Carpenterová ve 45. minutě trefila tyč a Desbiensovu překonaly znovu až 13 sekund před koncem. Při přesilovce umocněné power play po střele Roqueové uspěla z dorážky Kesselová. Těsný náskok už Kanaďanky při pokračující hře USA bez brankářky udržely.
Zprávy ze dne 17. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>