Větší šanci na medaili, potažmo tu zlatou, česká výprava nemá. Spojení Ester Ledecká a alpský snowboarding prostě pořád skvěle funguje. V úterý brzo ráno našeho času se pustí sportovkyně střídající „prkno“ a lyže do obhajoby zlata. „Co jsem měl možnost vidět, je Ester pořád ve snowboardu ve formě, má stále hodně navrch. Takže je tam velká šance,“ je přesvědčený bývalý reprezentant ve stejné disciplíně Petr Šindelář, který se účastnil Her ve Vancouveru v roce 2010.
Ester Ledeckou čeká nesnadný úkol. Myslíte, že si s obhajobou poradí?
„Jednoznačně ano. Pokud se nestane nic mimořádného, je tam obrovská šance. Protože co jsem měl možnost vidět, je Ester pořád ve snowboardu ve formě, má stále hodně navrch, zvlášť v kvalifikačních jízdách jim vždycky dá minimálně vteřinu. Takže je tam velká šance.“
V této sezoně jela na snowboardu dva závody. Jak se vám v nich líbila?
„Přijde mi, že její výkon je vyrovnaný a hlavně že už je to vyzrálé. U ní se ani nedá moc očekávat, že by ji to nějak stresovalo. S takovými situacemi si umí poradit, takže i psychika bude v pohodě. Tam opravdu nevidím žádné riziko, že by to nemělo vyjít.“
Říkáte, že jsou její jízdy vyzrálé. Platí tedy i ve snowboardingu, že zkušenosti jsou znát?
„Stoprocentně. Čím je člověk starší, má víc zkušeností a je to vidět na projevu jízdy. Taky je vidět, že Ester má z lyží obrovskou fyzičku a ty dva sporty se krásně doplňují. Z lyží je zvyklá na daleko vyšší rychlosti. Třeba na nižší úrovni, ne ve Světovém poháru, se některé holky bály jet rychleji. Takže i tohle tam hraje roli.“
Ledecká oproti soupeřkám trénuje méně. Není to na jejích jízdách nějak poznat?
„Viděl jsem jen jeden závod v této sezoně, a rozhodně to tam znát nebylo. Ostatní holky mají jen snowboard a asi je na ně i větší tlak, že se tam musí předvést, protože trénují jenom tu jednu disciplínu. Ester má díky střídání sportů nadhled a myslím, že na ni není ani tak velký psychický tlak.“
Kdo jsou její největší soupeřky?
„Určitě je to Ramona Theresia Hofmeisterová. Té když se to povede a nechybuje, dokáže, neřekl bych asi úplně konkurovat, ale spíš se jí trochu přiblížit. Ono asi záleží na typu tratě, co komu sedne. Ale Ester má techniku vyspělou natolik, že si poradí s jakýmkoliv kopcem.“
O Ledecké se ví, že jezdí na pánských prknech. Je to u ní nějak znát na technice?
„Ona do toho musí dávat daleko víc síly než ostatní holky nebo když by jela na ženském prkně. Ale tu fyzičku má, dokáže to zvládnout a prkno jí funguje. Myslím, že kdyby si na to stoupla jiná holka, fungovat to nebude, neměla by dost síly dostat prkno tam, kam potřebuje.“
Od expertů z alpského lyžování často slyšíme, že by se měla soustředit už jen na lyžování. Jak se díváte vy jako snowboardista na to, že stále střídá oba sporty?
„Myslím, že to může být jedině přínos. Pokud na to má dostatek času a peněz. Oblouk na snowboardu je trošku jiný než na lyžích a je tam zásadní rozdíl v tom, že jede jen po jedné hraně. Tam vás nic nezachrání, pokud hranu špatně zatížíte. Kdežto u lyží jsou hrany dvě. Takže myslím, že z hlediska nácviku čistoty oblouku může prkno hodně pomáhat. Já sám teď hodně jezdím na běžkách, a myslím, že kdybych na nich strávil tolik času za své snowboardové kariéry, tak jsem taky někde jinde. Je tam podobný princip, že při pohybu používáte práci s těžištěm, a pak umíte daleko lépe číst tělo a umíte se daleko lépe dostat do pozice, kterou potřebujete pro to, abyste udělali oblouk správně. A je jedno, jestli je to na lyžích nebo na snowboardu. Všechno se to vzájemně propojuje a pomáhá to potom skluzu. Navíc střídání disciplín je změna, která vám pomůže narušit stereotyp a je to strašně obohacující.“
Zprávy ze dne 15. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Za 23 dní dokázala italská lyžařka Sofia Goggiaová malý zázrak. V tak krátkém čase se zotavila ze zranění ze závodu v Cortině d´Ampezzo a v úterním olympijském sjezdu bojovala o obhajobu titulu z Pchjongčchangu. Nakonec prohrála jen se Švýcarkou Corinne Suterovou, o 16 setin sekundy… „Pro mě je vítězka,“ řekla o ní její kamarádka Ester Ledecká. Více čtěte ZDE >>>

HOKEJ: Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express. Další ohlasy ze zahraničí na české vyřazení čtěte ZDE >>>

RYCHLOBRUSLENÍ:Japonské rychlobruslařky přišly v Pekingu kvůli pádu Ajano Satové v poslední zatáčce finálové jízdy proti Kanadě o obhajobu olympijského zlata ve stíhacím závodu družstev. Na triumf z Pchjongčchangu se podařilo navázat mužům Norska. Více čtěte ZDE >>>

BOBY: Současný vládce bobového sportu Francesco Friedrich si na olympijských hrách v Pekingu dojel pro zlato v ženském dvojbobu. Německý reprezentant se před pondělním startem čtyřkolového závodu rozhodl pro změnu stroje a v ledovém korytě závodil s půjčeným bobem své kolegyně Kim Kalické. Obhájil v něm spolu s brzdařem Thorstenem Margisem titul z Pchjongčchangu a při absolutním triumfu německých posádek vybojoval pod pěti kruhy dohromady už třetí zlato.
HOKEJ: Na pekingský neúspěch se dívá v širších souvislostech. Bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik pro iSport Premium dává najevo, že nepostup do čtvrtfinále olympijského turnaje je pouze odrazem dění v českém hokeji. A jací hráči mu v Číně scházeli? Celý rozhovor čtěte ZDE >>>