Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 6. února 2022
HOKEJ: Nedělní trénink českého národního týmu...



HOKEJ: Kapitánem české hokejové reprezentace na olympijských hrách v Pekingu bude útočník Roman Červenka, jenž se představí pod pěti kruhy počtvrté. Více čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Brankář Šimon Hrubec měl i druhý potvrzující test na koronavirus negativní a na večerním tréninku se tak připojí k hokejové reprezentaci. Z olympijské vesnice však necestoval s týmem. V dalších sedmi dnech musí na Hrách fungovat v režimu blízkého kontaktu – nikoli kvůli vlastnímu pozitivnímu testu po příletu na letišti, ale vzhledem k tomu, že se nákaza prokázala u zahraničního spolucestujícího z letadla. Jako blízký kontakt může trénovat a soutěžit, avšak cestovat či stravovat se musí odděleně. V hokejovém týmu se stejný režim týká také útočníka Lukáše Sedláka a video analytika Aleše Vladyky.
HOKEJ: Vstup do olympijského turnaje se jim vůbec nepovedl. Švédské hokejistky se měly podle předpokladů porvat s Češkami o první místo ve skupině B. Místo toho ale na úvod Her dvakrát prohrály a doma čelí ostré kritice. „Je trapné sedět v tiskovém středisku jako Švéd. Je to hanba,“ napsal ve svém komentáři Wennerholm, několikanásobný švédský novinář roku. Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: „Druhý potvrzující test absolvuje dnes dopoledne, jeho výsledky však budou nejspíš známé až později večer. Do té doby musí Hrubec setrvat na pokoji v olympijské vesnici,“ uvedla tisková mluvčí výpravy Barbora Žehanová k situaci okolo Šimona Hrubce.
HOKEJ: Další komplikace pro reprezentačtního gólmana Šimona Hrubce.
Zprávy ze dne 5. února 2022
HOKEJ: Nejdřív gigantická jobovka s pozitivním testem, pak blažená úleva. Ufff… David Krejčí byl v dalších dvou vzorcích negativní a národnímu týmu nebude na olympiádě scházet. V sobotu si v jeho dresu poprvé v Pekingu zatrénoval. Odpoledne vyjel na led tréninkové haly Národního stadionu. „Jsem rád, že to konečně vyšlo,“ pousmál se lídr týmu a centr elitní formace. Rozhovor čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Dala dva krásné góly. Ukázala při nich um, ale i sebevědomí. Přesně v tomhle duchu se nese zatím celé vystoupení českých hokejistek v Pekingu. „Jsme určitě spokojené. Ale věřím, že se v dalších zápasech ještě víc rozehrajeme,“ říkala útočnice Tereza Vanišová po vítězství nad Švédkami (3:1). Právě v severské lize tahle šikula působí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: Druhý zápas, druhé vítězství. Zatím to jde českým hokejistkám v Pekingu podle plánu. Dneska porazily Švédky 3:1, uplatnily především trpělivost. Nenechaly se rozhodit, že soupeřky v úvodu odolávaly. „Všechno je o trpělivosti,“ říkala elitní brankářka Klára Peslarová, která v téhle severské zemi dlouhodobě úspěšně působí. Také ona ukázala kvality. I když neměla tolik práce, tak když šlo do tuhého, vytáhla důležitý zákrok. Více čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Podívejte se na sestřih zápasu žen Česko - Švédsko 3:1