Autor: ČTK, adl
4
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Český biatlon slaví zlato na mistrovství světa! Markéta Davidová předvedla úžasný výkon ve vytrvalostním závodě, na střelnici ani jednou nechybovala a po výborném běhu neměla konkurenci. Nejcennější kov na světovém šampionátu naposledy pro Česko získala Gabriela Koukalová, která před čtyřmi lety kralovala ve sprintu v Hochfilzenu.

Markéta Davidová jako jediná ze světové špičky zvládla vytrvalostní závod bez jediné chyby. I přes pomalejší střelecké časy předvedla tradičně skvělý běh (druhý nejrychlejší čas) a se startovním číslem 39 doběhla do cíle 27,9 vteřiny před druhou Hannou Öbergovou ze Švédska.

Bronz získala Ingrid Landmark Tandrevoldová z Norska, která na českou reprezentantku ztratila více než minutu. Naopak se nedařilo dosavadní královně šampionátu Tirill Eckhoffové, jež se čtyřmi chybami skončila třiadvacátá.

Davidová maximálně vynahradila nezdary z minulého týdne. Vůbec poprvé v sezoně vyčistila všechny terče, navíc se to podařilo ve čtyřpoložkovém závodě. Pokljuka, kde v prosinci 2018 díky třetímu místu ve vytrvalostním závodě získala první medaili ve Světovém poháru, jí přinesla životní úspěch. Seniorským titulem navázala na juniorské zlato ze stíhačky z roku 2018.

Markéta Davidová se zlatou medailí z vytrvalostního závodu

Navíc se Davidová v aktuální sezoně probojovala vůbec poprvé na stupně vítězů. A je z toho hned nejcennější kov na mistrovství světa! Mladá česká biatlonistka získala druhou medaili ze světového šampionátu, loni brala bronz se smíšenou štafetou.

V elitním seriálu před úterním triumfem vyhrála jen jednou, před dvěma lety v Anterselvě. Právě vytrvalostní závod je úspěšnou českou disciplínou. Světové tituly v této disciplíně získali v roce 2003 Kateřina Holubcová a v roce 2005 Roman Dostál.

Z dalších českých reprezentantek rozjela závod skvěle Lucie Charvátová a po první střelbě dokonce vedla. Pak ale nasbírala celkem pět chyb a obsadila 48. příčku. Lépe si počínala Eva Puskarčíková, jež s jednou chybou doplatila na pomalý běh a skončila sedmatřicátá. Jessica Jislová obsadila 64. příčku.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) - vytrvalostní závod:

Ženy (15 km):
1. Davidová (ČR) 42:27,7 (0 trest. minut)
, 2. H. Öbergová (Švéd.) -27,9 (1), 3. Tadrevoldová (Nor.) -1:04,0 (1), 4. Hauserová (Rak.) -1:52,2 (2), 5. Mironovová (Rus.) -2:05,8 (2), 6. S. Gasparinová (Švýc.) -2:09,6 (2), 7. Preussová (Něm.) -2,14,4 (2), 8. Cadurischová (Švýc.) -2:15,2 (1), 9. Wiererová (It.) -2:20,2 (2), 10. Schwaigerová (Rak.) -2,20,8 (1), ...37. Puskarčíková -4:24,8 (1), 48. Charvátová -5:08,9 (5), 64. Jislová (všechny ČR) -5:41,7 (3)

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Hauserová a Wiererová obě 103 b., 3. H. Öbergová 90, 4. Džymová (Ukr.) 85, 5. Davidová 80, 6. Herrmannová (Něm.) 80, ...63. Puskarčíková 4, 66. Jislová 1.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. Eckoffová (Nor.) 755, 2. H. Öbergová 729, 3. Röiselandová (Nor.) 716, 4. Hauserová 619, 5. Wiererová 605, 6. Preussová 600, ...10. Davidová 473, 58. Puskarčíková 44, 61. Charvátová 37, 72. Jislová 21.