8. března 2018 • 19:00

České trápení ve sprintu. Moravec až dvacátý, Krčmář vyhořel na střelbě

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Prvním závodem ve sprintu mužů po ZOH v Pchjongčchangu pokračoval ve finském Kontiolahti Světový pohár v biatlonu. Závod na 10 kilometrů však českým biatlonistům vůbec nevyšel. Nejlepší Ondřej Moravec dojel na 20. místě, zatímco Michal Krčmář po čisté první střelbě na stojce čtyřikrát minul a nakonec skončil na 88. místě. Oba dva však v nedělním závodu s hromadným startem chybět nebudou. Těsně mimo body zůstal Adam Václavík, v sedmé desítce dojel Jaroslav Soukup a Michal Šlesingr do závodu podobně jako Martin Fourcade kvůli zdravotním lapáliím nenastoupil. Vítězem se stal ruský reprezentant Anton Šipulin.

Třicetiletý Šipulin nestartoval na únorových olympijských hrách kvůli dopingové aféře ruských sportovců ze Soči 2014. Ačkoli neměl nikdy pozitivní dopingový test, nebyl bratr slovenské biatlonistky Anastasie Kuzminové k účasti v Pchjongčchangu zvláštní komisí pozván.

Dnes ve Finsku předvedl olympijský vítěz a mistr světa ze štafety čistou střelbu a o 5,8 sekundy porazil Lotyše Andrejse Rastorgujevse. Třetí skončil s odstupem 17,3 sekundy Francouz Quentin Fillon Maillet. Šipulin si připsal první vítězství v sezoně a jedenácté v kariéře.

Čtvrté místo obsadil se ztrátou 19 sekund Nor Johannes Thingnes Bö a snížil díky tomu náskok absentujícího lídra SP Martina Fourcadea z Francie. Trojnásobný zlatý medailista z Pchjongčchangu do sprintu nenastoupil kvůli žaludečním problémům a průběžné pořadí seriálu vede před Böm už jen o 11 bodů. Na konci sezony se však biatlonistům škrtají dva nejhorší výsledky.

Dvanáctý dnes dojel slavný Ole Einar Björndalen, jenž se nedostal do norské nominace pro olympijské hry. S čistou střelbou byl nejúspěšnější biatlonista historie třetí nejlepší z Norů, o výraznější výsledek připravil čtyřiačtyřicetiletou legendu pomalý běh.

Českým reprezentantům se první závod po ZOH příliš nevydařil. Moravec, jenž přijel do Finska potlučený po pádu v tréninku, na střelnici jednou chyboval a uzavřel dvacítku s odstupem 51,2 sekundy. Adam Václavík obsadil 44. místo, loučící se Jaroslav Soukup dojel na 66. pozici a Krčmář až na 88. příčce. Stříbrný olympijský medailista zastřílel čistě vleže, ale vestoje minul čtyřikrát a propadl se. Michal Šlesingr kvůli zdravotním potížím nestartoval.

V pátek jedou v Kontiolahti sprint ženy.

SP v biatlonu v Kontiolahti:

Muži - sprint (10 km): 1. Šipulin (Rus.) 23:51,6 (0 trest. okruhů), 2. Rastorgujevs (Lot.) -5,8 (0), 3. Fillon Maillet (Fr.) -17,3 (0), 4. J. Bö (Nor.) -19,0 (2), 5. Peiffer (Něm.) -27,4 (1), 6. Desthieux (Fr.) -28,3 (1), 7. Lesser -30,6 (1), 8. Schempp (oba Něm.) -32,0 (2), 9. Hofer -35,2 (1), 10. Windisch (oba It.) -38,3 (1), ...20. Moravec -51,2 (1), 44. Václavík -1:43,0 (3), 66. Soukup -2:19,9 (1), 88. Krčmář (všichni ČR) -3:04,4 (4).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 22 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 834, 2. J. Bö 823, 4. Šipulin 520, 4. Fak (Slovin.) 490, 5. Peiffer 483, 6. T. Bö (Nor.) 442, ...23. Moravec 238, 25. Krčmář 215, 39. Šlesingr 108, 76. Soukup 16, 82. Krupčík 9, 87. Václavík (všichni ČR) 7.