Po vánoční přestávce Světový pohár v biatlonu tradičně pokračuje německými zastávkami v Oberhofu a Ruhpoldingu. Kvůli koronavirové pandemii byl ale letos kalendář závodů upraven, takže Oberhof hostil hned dva závodní víkendy. Německé středisko mívá pravidelně problémy s počasím, letos ale počasí příliš vrásek na tváři biatlonistům nenadělalo.
Loni Světovému poháru v Oberhofu dokonce hrozilo zrušení kvůli nedostatku sněhu. Nakonec ale do Oberhofu dorazilo přes dva tisíce kubíků technického sněhu z 350 km vzdáleného Gelsenkirchenu, kde byl vyroben pro účely tradiční biatlonové exhibice mezi svátky a vše proběhlo podle plánu.
Letošním nepřítelem číslo 1 tak zůstal COVID-19, který o účast připravil i velkou část výpravy českých biatlonistů včetně Michala Krčmáře a Adama Václavíka. Závody už „tradičně“ proběhly bez diváků.
Program a výsledky SP v biatlonu 2020/21 - Oberhof
Datum | Disciplína | Vzdálenost |
8. ledna 2021 11:30 | Sprint žen | 7,5 km |
8. ledna 2021 14:15 | Sprint mužů | 10 km |
9. ledna 2021 12:45 | Stíhací závod žen | 10 km |
9. ledna 2021 14:45 | Stíhací závod mužů | 12,5 km |
10. ledna 2021 11:30 | Smíšená štafeta | 2x6 + 2x7,5 km |
10. ledna 2021 14:40 | Smíšená štafeta dvojic | 6 + 7,5 km |
13. ledna 2021 14:30 | Sprint mužů | 10 km |
14. ledna 2021 14:30 | Sprint žen | 7,5 km |
15. ledna 2021 14:30 | Štafeta mužů | 4x7,5 km |
16. ledna 2021 14:45 | Štafeta žen | 4x6 km |
17. ledna 2021 12:30 | Závod s hromadným startem mužů | 15 km |
17. ledna 2021 15:00 | Závod s hromadným startem žen | 12,5 km |
8. ledna - Sprint žen
1. Eckhoffová (Nor.) 23:54,0 (0), 2. H. Öbergová (Švéd.) -29,6 (0), 3. Hauserová (Rak.) -40,2 (1), 4. Simonová (Fr.) -44,3 (2), 5. Röiselandová (Nor.) -52,6 (2), 6. Pavlovová (Rus.) -59,1 (0), 7. Davidová (ČR) -59,7 (1), 8. Kručinkinová (Běl.) -1:00,9 (2), 9. Braisazová-Bouchetová -1:09,1 (1), 10. Chevalierová-Bouchetová (obě Fr.) -1:09,9 (2) a Džymová (Ukr.) -1:09,9 (1), ...39. Puskarčíková -2:02,9 (1), 70. Jislová -3:14,6 (2), 81. Vinklárková -3:44,9 (1), 90. Charvátová (všechny ČR) -4:10,6 (6).
8. ledna - Sprint mužů
1. J. T. Bö 25:12,0 (1 tr. okruh), 2. T. Bö -10,8 (0), 3. Laegreid (všichni Nor.) -21,6 (0), 4. Hofer (It.) -32,4 (1), 5. Dale (Nor.) -35,2 (1), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -52,0 (2), 7. Desthieux -54,2 (1), 8. Fabien Claude (oba Fr.) -56,0 (1), 9. Weger (Švýc.) -56.5 (0), 10. Jeljotnov (Běl.) -57,8 (0), ...41. Štvrtecký -2:02,8 (2), 57. Žemlička -2:34,8 (1), 64. Mikyska (všichni ČR) -2:52,6 (1).
9. ledna - Stíhací závod žen
1. Eckhoffová 32:20,9 (2), 2. Röiselandová (obě Nor.) -0,5 (0), 3. Hauserová (Rak.) -43 (1), 4. Mironovová (Rus.) -1:11,2 (2), 5. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:20,8 (2), 6. Hojniszová-Staregaová (Pol.) -1:21,4 (1), 7. Wiererová (It.) -1:23,1 (0), 8. H. Öbergová (Švéd.) -1:36,3 (4), 9. Kručinkinová (Běl.) -1:36,3 (2), 10. Perssonová (Švéd.) -1:41,4 (1), ...12. Davidová -2:01,4 (4), 43. Puskarčíková (obě ČR) -4:41,9 (2).
9. ledna - Stíhací závod mužů
1. Lagdreid 36:01,8 (2 trest. okruhy), 2. Dale -15,6 (2), 3. T. Bö (všichni Nor.) -25,4 (3), 4. Claude (Fr.) -30,7 (2), 5. Hofer (It.) -36,4 (4), 6. Fak (Slovin.) -41,2 (1), 7. Samuelsson (Švéd.) -45,4 (2), 8. J. T. Bö (Nor.) -46,1 (7), 9. Desthieux (Fr.) -46,5 (3), 10. Peiffer (Něm.) -51,4 (0), ...35. Štvrtecký -2:43,3 (3), 49. Žemlička (oba ČR) -4:38,3 (2).
10. ledna - Smíšená štafeta
1. Rusko (Kajševová, Mironovová, Loginov, Latypov) 1:08:21,7 (0 tr. kol + 7 dobíjení), 2. Norsko (Tandrevoldová, Röiselandová, Dale, Laegreid) -0,7 (0+7), 3. Francie (Chevalierová-Bouchetová, Braisazová-Bouchetová, Fabien Claude, Fillon Maillet) -12,1 (0+6), 4. Bělorusko -50,3 (1+5), 5. Německo -1:06,0 (1+7), 6. Švýcarsko -1:29,4 (0+7), ...14. ČR (Jislová, Davidová, Štvrtecký, Moravec) -3:22,3 (1+14).
10. ledna - Smíšená štafeta dvojic
1. Simonová, Jacquelin (Fr.) 39:04,8 (0+3), 2. H. Öbergová, Samuelsson (Švéd.) 38,7 (0+5), 3. Eckhoffová, J. T. Bö (Nor.) -43,9 (3+8), 4. Hettichová, Lesser (Něm.) -1:02,0 (0+6), 5. Solaová, Labastov (Běl.) -1:13,8 (0+6), 6. Lunderová, Gow (Kan.) -1:17,6 (0+4).
13. ledna - Sprint mužů
1. J.T. Bö 24:43,6 (0 trest. okruhů), 2. Lagdreid (oba Nor.) -12,4 (0), 3. Peiffer -27,9 (0), 4. Lesser (oba Něm.) -30,6 (0), 5. Dale (Nor.) -38,3 (1), 6. Hofer (It.) -40,7 (2), 7. Pidručnyj (Ukr.) -45,5 (1), 8. Fillon Maillet (Fr.) -46,3 (1), 9. Ponsiluoma (Fin.) -46,9 (2), 10. Jelisejev (Rus.) -47,5 (0), ...58. Moravec -2:27,2 (2), 77. Štvrtecký -3:15,3 (4), 99. Karlík (všichni ČR) -6:03,8 (5).
14. ledna - Sprint žen
1. Eckhoffová (Nor.) 22:33,8 (1 trest. okruh), 2. Wiererová (It.) -9,3 (0), 3. Hauserová (Rak.) -12,6 (0), 4. Braisazová-Bouchetová -19,4 (0), 5. Chevalierová-Bouchetová (obě Fr.) -23,5 (1), 6. Preussová (Něm.) -33,5 (1), 7. H. Öbergová (Švéd.) -38,2 (1), 8. Röiselandová (Nor.) -40,4 (2), 9. Schwaigerová (Rak.) -41,0 (0), 10. Davidová -41,8 (2), ...29. Charvátová -1:28,6 (2), 45. Puskarčíková -1:53,2 (0), 49. Jislová -1:56,8 (2), 90. Vinklárková (všechny ČR) -4:08,8 (4).
15. ledna - Štafeta mužů
1. Francie (Desthieux, Fillon Maillet, Fabien Claude, Jacquelin) 1:22:28,0 (0 trest. okruhů+6 dobíjení), 2. Norsko (Christiansen, Dale, T. Bö, J.T. Bö) -4,2 (1+4), 3. Itálie (Bormolini, Hofer, Giacomel, Windisch) -1:06,6 (0+5), 4. Rusko -1:55,3 (0+9), 5. Německo -2:06,4 (3+11), 6. Ukrajina -2:31,8 (0+2), ...18. ČR (Moravec, Štvrtecký, Mareček, Karlík) -6:22,5 (3+8).
16. ledna - Štafeta žen
1. Německo (Hinzová, Hettichová, Herrmannová, Preussová) 1:14:31,5 (0 trest. okruhů + 5 dobíjení), 2. Bělorusko (Krjuková, Alimbekavová, Solaová, Kručinkinová) -17,4 (0+9), 3. Švédsko (Brorssonová, Perssonová, E. Öbergová, H. Öbergová) -35,7 (0+5), 4. Rusko -42,5 (1+7), 5. Francie -1:48,2 (2+10), 6. ČR (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Charvátová) -2:01,4 (1+9).
17. ledna - Závod s hromadným startem mužů
1. T. Bö (Nor.) 37:41,9 (1 tr. okruh), 2. Leitner (Rak.) -3,6 (0), 3. Weger (Švýc.) -7,8 (0), 4. Hofer (It.) -12,5 (2), 5. Eder (Rak.) -12,7 (0), 6. Jelisejev (Rus.) -20,1 (1), 7. J. T. Bö (Nor.) -27,4 (4), 8. Lesser (Něm.) -31,4 (1), 9. Desthieux -31,9 (3), 10. Fillon Maillet (oba Fr.) -36,4 (3).
17. ledna - Závod s hromadným startem žen
1. Simonová (Fr.) 40:11,1 (3), 2. Preussová (Něm.) -3,9 (2), 3. H. Öbergová (Švéd.) -11,7 (3), 4. Tandrevoldová (Nor.) -13,0 (2), 5. Brorssonová (Švéd.) -14,9 (1), 6. Wiererová (It.) -28,8 (2), 7. Röiselandová -30,3 (4), 8. Eckhoffová (obě Nor.) -32,1 (4), 9. Braisazová-Bouchetová (Fr.) -32,6 (4), 10. Davidová (ČR) -33,0 (3).
Průběžné pořadí SP (po 13 ze 26 závodů)
Muži: 1. J. T. Bö 618 b., 2. Laegreid (Nor.) 564, 3. T. Bö 511, 4. Dale (Nor.) 499, 5. Samuelsson (Švéd.) 454, 6. Jacquelin (Fr.) 433, ...25. Krčmář 169, 32. Moravec 109, 72. Štvrtecký 6, 79. Krupčík (všichni ČR) 1.
Ženy: 1. Röiselandová 579, 2. Eckhoffová 560, 3. H. Öbergová 550, 4. Wiererová 442, 5. Preussová 439, 6. E. Öbergová (Švéd.) 429, ...9. Davidová 364, 55. Puskarčíková 40, 57. Charvátová 37, 65. Jislová (všechny ČR) 20.
Česká nominace v Oberhofu
Mládí vpřed. Tak by se dalo popsat složení mužské části českého týmu. Zatímco Ondřej Moravec dal během prvního závodního víkendu v Oberhofu přednost tréninku a připojí se až na závody smíšených štafet, Michal Krčmář s Adamem Václavíkem budou chybět kvůli pozitivním testům na COVID-19. Nejzkušenějším závodníkem tak bude Tomáš Krupčík, po jehož boku se představí mladí závodníci.
Muži: Vítězslav Hornig, Tomáš Krupčík, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký, Milan Žemlička, Ondřej Moravec
Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Tereza Vinklárková
Jak se biatlonistům dařilo v Oberhofu v roce 2020?
V individuálních závodech vládl Francout Fourcade, který na konci minulé sezony ukončil kariéru. Češi se v Oberhofu nejprve trochu hledali, Ondřej Moravec ve sprintu i bez chyby na střelnici dojel až jedenáctý. V závěrečných závodech s hromadným startem se pak 9. místem blýskl Michal Krčmář, 12. místo obsadil Ondřej Moravec, mezi ženami pak i Markéta Davidová.
Výsledky biatlonového SP v Oberhofu 2020 >>