Australian Open
Vstoupit do diskuse (3)

V tenise jsou rovní a rovnější. Privilegia existují. I proto budí tolik vášní výjimka pro Novaka Djokoviče, který může hrát od 17. ledna Australian Open i přesto, že na rozdíl od ostatních není očkovaný. Na základě jakých argumentů dostal srbský tenista pardon, není známé, neboť informace jsou důvěrné. Může jít ale o prostý fakt – v posledních šesti měsících prodělal covid, což mu podle australských regulí na výjimku mohlo stačit.

Poslední vystoupení Novaka Djokoviče na grandslamové scéně bylo dojemné. Ve finále US Open padl s Daniilem Medveděvem, na poslední chvíli přišel o šanci získat kalendářní Grand Slam a plakal. Newyorské publikum ho zavalilo láskou, šlo o zlidštění stroje na odpalování míčků z Bělehradu.

Po čtyřech měsících se může Djokovič obout do starých bot. Čeká se, že až nastoupí v Rod Laver Areně při Australian Open, z tribun bude slyšet mohutné bučení. Diváci tak hodlají vyjádřit svůj vztek nad tím, že jejich grandslam hraje tenista, který není očkován.

Australský stát Victoria proslul jedněmi z nejtvrdších pravidel proti covidu. Lockdown měli v Melbourne nejdéle na světě, během loňského turnaje se objevilo jen pár pozitivních případů ve městě a už se muselo hrát bez diváků. Lidé nemohli cestovat ani mezi státy Austrálie, aby se rozloučili s umírajícími blízkými. A po roce, kdy je očkování široce dostupné a potřebné, abyste v Melbourne mohli chodit do práce či restaurací, přijíždí muž, jenž patří mezi antivaxery. Navíc v době, kdy vlna omikronu v Austrálii sílí. Hotová PR katastrofa pro australský tenisový svaz, pořadatele prvního grandslamu roku.

Lidé zajišťující chod Australian Open stejně jako všichni hráči a jejich doprovod, dobré tři tisícovky osob, musí být povinně očkovaní. Stejně jako diváci, kteří chtějí na tenis. Institut výjimky byl zavedený jen pro závažné případy. „Není to mezera pro privilegované, kterou by mohli proklouznout,“ tvrdil ještě nedávno premiér státu Victoria James Merlino. „Výjimka existuje jen pro okolnosti akutního zdravotního stavu.“

Podle šéfa Australian Open Craiga Tileyho o ni požádalo celkem 26 osob. „Dostala ji pouze hrstka,“ uvedl s tím, že informace o zdravotním stavu dotyčných jsou důvěrné a nemůže jmenovat. Novak Djokovič se prozradil sám, když v úterý uvedl, že pardon dostal a míří směr Austrálie, aby bojoval o jednadvacátý grandslamový titul, čímž by vytvořil rekord a pláchnul Rafaelu NadaloviRogerem Federerem.

„Šťastný nový rok všem… Strávil jsem během pauzy fantastický čas se svými milovanými a dnes mířím do Austrálie, jelikož jsem dostal výjimku,“ oznámil na sociálních sítích s fotkou z letiště a sbalenými taškami.

Frustrace Australanů i mnohých dalších vzrostla. Takový scénář se dal čekat, soptí. Ještě před pár týdny přitom tenistův otec Srdjan tvrdil, že se jeho syn nenechá vydírat povinností očkovat se a do Austrálie neodcestuje.

Vedení australského grandslamu se zaklíná, že s rozhodnutím o výjimce nemá co do činění. Tu na základě lékařských zpráv vyhodnocují dvě komise expertů, jedna státu Victoria a druhá federální. „A dělají to naslepo, neví, čí žádost posuzují. Důvody jejího poskytnutí jsou důvěrné mezi panelem a žadatelem,“ zdůraznil Tiley.

Prodělání covidu? Nejlogičtější vysvětlení

Jako jeden relevantní důvod je uváděno také prodělání covidu v posledních šesti měsících. Djokovič se jím nakazil již v létě roku 2020 při debaklu na kritizovaném exhibičním podniku Adria Tour. Později se vyslovil, že nemá k očkování důvěru a je proti povinné vakcinaci. V posledních měsících už ale odmítal na otázky ohledně svého statutu odpovídat.

Vláda státu Victoria i australský tenisový svaz ho nyní vyzývají, aby odtajnil, na jakém základě výjimku dostal. „Čekáme, že to po příletu sdělí komunitě státu Victoria,“ prohlásila výkonná premiérka Jacinta Allanová.

Vysvětlení, že Djokovič v poslední době prodělal covid, se nabízí jako nejlogičtější. Čtyřiatřicetiletý Srb se na poslední chvíli odhlásil z ATP Cupu, týmové soutěže, která právě v Austrálii probíhá. Nadále však zůstával v tréninku na své španělské základně v Marbelle.

Hlavní lékařka australského tenisového svazu Carolyn Brodericková prohlásila, že obecně většina Australanů žádajících o výjimku se opírá právě o nedávné prodělání covidu. „Zvlášť v téhle době, kdy je vlna omikronu na vzestupu. A předpokládám, že takový poměr bude i u šestadvaceti žádostí, které jsme jako svaz dostali my.“

Tenisová komunita je však velmi podezřívavá. „Nemyslím si, že já bych výjimku dostal, kdybych o ni požádal. Dobrá práce, že on to dokázal,“ prohlásil ironicky britský deblista Jamie Murray. „Zajímavý případ. Slyšel jsem, že výjimku dostalo víc lidí, tak jen doufám, že všichni splňují kritéria,“ komentoval zprávu nejlepší australský tenista Alex de Minaur.

Dvojnásobný čtvrtfinalista Australian Open Tennys Sandgren, který je rovněž neočkovaný, zůstal doma v USA a ani se výjimku získat nepokusil. Neměl prý šanci ji dostat. Rusce Natalje Vichljancevové zamítly úřady cestu, jelikož je očkována vakcínou Sputnik, kterou v Austrálii neuznávají. Na sociálních sítích je zmiňován i případ neočkovaného indického juniora, jenž nemohl odcestovat kvůli tomu, že v jeho zemi nemají lidé pod osmnáct let na vakcínu ještě nárok.

Zatímco ještě na podzim ATP odhadovala, že je proočkována zhruba polovina jejich hráčů, nyní uvedla, že 95 procent z elitní stovky už vakcinaci podstoupilo. Bude se jim hodit, jelikož povinné očkování bude nutné zřejmě i pro květnové Roland Garros a s největší pravděpodobností i další turnaje. Djokoviče tak v tomto ohledu může čekat řada dalších obtíží.

Momentálně se zdá, že má ale otevřenou cestu, aby bojoval o rekordní jednadvacátý grandslamový titul a desátý z Melbourne. I když mu k tomu obecenstvo zřejmě nebude tleskat.

Video placeholder
Bodyguard tenistek: hodinky od Kvitové a proč je Djokovič sympaťák? • iSport.tv

Online přenos - Koronavirus ve sportu

Zprávy ze dne 10. ledna 2022

Svět
10. ledna 2022 · 09:35

FOTO: propuštění Novaka Djokoviče oslavovaly před soudem v Melbourne desítky fanoušků

 

Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Novak Djokovič po rozhodnutí soudu opustil hotel
Novak Djokovič po rozhodnutí soudu opustil hotel
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Srbské oslavy před soudem v Melbourne
Novak Djokovič po rozhodnutí soudu opustil hotel
Novak Djokovič po rozhodnutí soudu opustil hotel
Novak Djokovič po rozhodnutí soudu opustil hotel
Novak Djokovič po rozhodnutí soudu opustil hotel

Zprávy ze dne 6. ledna 2022

Svět
6. ledna 2022 · 14:31

Pandemie koronaviru si vynutila první změnu i ve Světovém poháru lyžařek. Úterní večerní slalom žen se neuskuteční ve Flachau, protože spolková země Salcbursko doporučila závod nepořádat kvůli vysokému incidenčnímu číslu. Rakouský svaz se pokusí najít jiné dějiště. Další závody v Rakousku pro rychlostní specialistky včetně Ester Ledecké naplánované do Zauchensee by se měly během příštího víkendu uskutečnit.

Svět
6. ledna 2022 · 13:31

Čtyřnásobní mistři světa v krasobruslení Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron vynechají mistrovství Evropy, které se uskuteční příští týden v Tallinnu. Elitní taneční pár nechce kvůli obavám z koronaviru cestovat do Evropy z Montrealu, kde trénuje. Nákaza by mohla ohrozit šance francouzských reprezentantů bojovat o olympijské zlato na únorových hrách v Pekingu. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu skončili druzí.

Svět
6. ledna 2022 · 10:13

Po dvou stříbrech z předchozího Světového poháru ve Francii přijde ruský biatlonista Eduard Latypov kvůli koronaviru o závody v Oberhofu. Pátý muž průběžného pořadí seriálu odevzdal pozitivní test a je v izolaci.

Sedmadvacetiletý Latypov skončil druhý před vánočními svátky ve sprintu i stíhacím závodu v Le Grand-Bornand. Po příjezdu do Oberhofu ale neprošel covidovým testem. "Má se dobře a nemoc probíhá bez příznaků. Přejeme mu brzké uzdravení," uvedl ruský svaz v prohlášení.

Svět
6. ledna 2022 · 09:53

Americký tenista s českými kořeny Sebastian Korda měl po příletu do Austrálie pozitivní test na covid-19 a deset dnů před úvodním grandslamem sezony je v izolaci. Jednadvacetiletý rodák z Floridy to oznámil na twitteru. Australian Open začne v Melbourne 17. ledna.

„Přistál jsem v Adelaide a byl pozitivní. Nemám příznaky a od pozitivního testu mám dva negativní výsledky. Respektuji místní protokoly a trénuju ve svém pokoji,“ napsal Korda na sociální sít a připojil video s pinkáním o zeď hotelového pokoje.

Zprávy ze dne 5. ledna 2022

Svět
5. ledna 2022 · 15:07

Nejsi očkován, nehraješ! Jasné regule nastavilo vedení Australian Open ještě dávno před startem prvního grandslamu sezony. Jenže… Světový hráč číslo jedna Novak Djokovič dostal výjimku a v Melbourne může nastoupit. „Pro mě je to absolutně skandální rozhodnutí,“ řekl Blesku bývalý daviscupový kapitán Vladislav Šavrda (69). Více čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 4. ledna 2022

Svět
4. ledna 2022 · 22:07

Přípravu trojnásobného mistra světa Petra Sagana na novou sezonu narušil koronavirus, kterým se slovenský cyklista nakazil podruhé během jednoho roku. Na sociální síti oznámil, že pozitivní test měl i jeho bratr Juraj, který rovněž závodí na kole. Oba mají příznaky covidu-19. Sagan tak musel změnit nejbližší program. V pondělí se měl ve Francii zúčastnit představení dresu svého nového týmu TotalEnergies a pak vyrazit na soustředění do španělského Calpe. Místo toho ho čeká pět dní v izolaci doma v Monte Carlu, po kterých musí znovu na test. Před návratem k tréninku a závodům musí podle pravidel Mezinárodní cyklistické unie podstoupit vyšetření, zda je zdravotně v pořádku.

Svět
4. ledna 2022 · 19:40

Premiéra francouzského střediska Les Rousses ve Světovém poháru v běhu na lyžích se v lednu kvůli koronaviru neuskuteční. Vedení Mezinárodní lyžařské federace FIS dnes oznámilo, že vzhledem k nástupu varianty omikron a rychle rostoucímu počtu případů covidu-19 v zemi závody plánované na 14. až 16. ledna ruší. Program v Les Rousses měly zahájit sprinty mužů a žen. Po nich by přišly na řadu bruslařské závody na 15 respektive 10 km a zastávku ve Francii měly uzavřít stíhačky na 15 a 10 km klasicky.

Svět
4. ledna 2022 · 17:08

DESET klíčových otázek měsíc před startem zimních olympijských her v Pekingu:

1. HROZÍ, ŽE BUDOU OLYMPIJSKÉ HRY ZRUŠENY ČI ODLOŽENY?
2. MUSÍ BÝT SPORTOVCI OČKOVANÍ?
3. CO KDYŽ BUDE SPORTOVEC BĚHEM SEZONY POZITIVNÍ NA COVID?
4. JAK SE NA HRY DOSTANOU ČEŠTÍ SPORTOVCI?
5. JAKÁ BUDOU OPATŘENÍ PŘI CHARTEROVÉM LETU DO PEKINGU?
6. JAKÁ OPATŘENÍ PROTI PANDEMII BUDOU V ČÍNĚ?
7. CO KDYŽ BUDE NĚKDO POZITIVNÍ PŘÍMO NA ZOH?
8. HROZÍ ZRUŠENÍ HOKEJOVÉHO TURNAJE V PŘÍPADĚ ROZŠÍŘENÍ PANDEMIE?
9. HROZÍ KONTUMACE HOKEJOVÝCH ZÁPASŮ?
10. BUDOU MÍT SPORTOVCI U SEBE TRASOVACÍ ZAŘÍZENÍ?

Všechny odpovědi čtěte ZDE>>>

Video placeholder
Podívejte se na olympijský nácvik v Pekingu: Medaile si pověste na krk opět sami!

Zprávy ze dne 2. ledna 2022

Svět
2. ledna 2022 · 13:22

Sedminásobný držitel Zlatého míče Lionel Messi měl pozitivní test na koronavirus. Vedení Paris Saint-Germain ohlásilo, že má v týmu před pondělním zápasem Francouzského poháru celkem čtyři nakažené fotbalisty a jednoho člena realizačního týmu. Vedle Messiho museli do izolace obránce Juan Bernat, rezervní brankář Sergio Rico a devatenáctiletý záložník Nathan Bitumazala. PSG by i tak mělo v pondělí nastoupit k pohárovému zápasu na hřišti třetiligového Vannes.

Zprávy ze dne 1. ledna 2022

Svět
1. ledna 2022 · 10:32

Senzační šampionka US Open Emma Raducanuová se odhlásila z přípravného turnaje na úvodní grandslam sezony v Melbourne. Devatenáctileté britské tenistce teprve nedávno skončila izolace po pozitivním testu na koronavirus a necítí se na zápasy připravená. „Načasování, abych mohla hrát tento týden první přípravný turnaj v Melbourne, je pro mě moc brzy vzhledem k tomu, že jsem se právě vrátila z izolace,“ omluvila se pořadatelům Raducanuová.

Zprávy ze dne 30. prosince 2021

Svět
30. prosince 2021 · 08:55

Ruská tenistka Anastasia Pavljučenkovová měla po příletu do Austrálie pozitivní test na covid-19 a uchýlila se do izolace. Sezona WTA Tour startuje příští týden v Adelaide, úvodní grandslam sezony začne v Melbourne 17. ledna. „Jsem plně očkovaná a připravovala jsem se na start sezony v Dubaji. Ale žijeme ve velmi složité a nepředvídatelné době,“ uvedla na twitteru Pavljučenkovová, jež dorazila do Austrálie v úterý. „Nyní jsem v naprosté izolaci ve speciálním hotelu. Pod dohledem lékařů dodržuju všechny předepsané pokyny,“ dodala světová jedenáctka.

Zprávy ze dne 29. prosince 2021

Svět
29. prosince 2021 · 11:00

Světová tenisová jednička Novak Djokovič vynechá úvodní turnaj nové sezony ATP Cup, který v Sydney odstartuje v sobotu. Dnes o tom v prohlášení informovali organizátoři. Důvod odstoupení dvacetinásobného grandslamového šampiona zveřejněn nebyl. Djokovičovo rozhodnutí zesílilo spekulace o jeho startu na Australian Open. Devítinásobný vítěz úvodního grandslamu sezony je totiž odpůrcem povinného očkování proti koronaviru, které je však pro účast v Melbourne podmínkou. Djokovič se sice na turnaj přihlásil, ale zatím neuvedl, jestli je očkován. Hráči a hráčky sice můžou dostat výjimku, ale pouze ze zdravotních důvodů a poté, co žádost schválí nezávislá komise odborníků.

Svět
29. prosince 2021 · 10:19

Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar zkritizoval LeBrona Jamese kvůli zlehčování pandemie koronaviru. Hvězda Los Angeles Lakers totiž na sociálních sítích sdílela obrázek, na kterém na sebe ukazují tři postavičky komiksového Spider-Mana se jmenovkami „chřipka“, „nachlazení“ a „covid“. Čtyřiasedmdesátiletý Abdul-Jabbar označil Jamesovo gesto za nezodpovědné. „Zpochybňuje očkování a se 106 miliony fanoušků na Instagramu má takový čin automaticky politický dopad,“ napsal na webu Substack. „Abych mu pomohl si některé věci ujasnit, tak podle vědců je covid minimálně desetkrát smrtelnější než chřipka. A zemřít na běžné nachlazení je opravdu velmi výjimečné,“ přidal Abdul-Jabbar.

Zprávy ze dne 28. prosince 2021

Důležitý moment
Svět
28. prosince 2021 · 20:54

Jeden z favoritů mistrovství světa v šipkáchMichael van Gerwen měl pozitivní test na koronavirus a šampionát tak pro něj předčasně skončil. Trojnásobný šampion musel z turnaje odstoupit jen několik hodin před zápasem třetího kola, jeho soupeř Angličan Chris Dobey tak prošel do osmifinále bez boje.

Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů