Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 14. března 2022
Australské tenistky nahradily vyloučené Rusky ve finálovém turnaji Poháru Billie Jean Kingové. Do letošního vyvrcholení soutěže se tak dostaly přímo i Slovenky a také Belgičanky, které měly hrát kvalifikaci s rovněž vyloučenými Běloruskami. V mužském Davisově poháru mělo získat místo ve finálovém turnaji Srbsko, ale to již obdrželo divokou kartu a její nový držitel bude určen. Uvedla to dnes Mezinárodní tenisová federace v tiskové zprávě.
Zprávy ze dne 13. března 2022
Když před dvěma měsíci ukončil Serhij Stachovskij tenisovou kariéru, představoval si, že se bude konečně věnovat manželce a třem dětem. Místo toho po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu odcestoval do Kyjeva, aby pomohl při obraně rodné vlasti. „Nikdy by mě nenapadlo, že se někdy něčeho takového zažiju. Že budu v rodném městě se zbraní v ruce. Ani to nejde slovy pořádně popsat,“ řekl Stachovskij v rozhovoru pro agentura AP.
„Na začátku si říkáte, že to je jen sen, ze kterého se vzbudíte... Ale po dvou týdnech už to nefunguje,“ popsal vítěz čtyř turnajů na okruhu ATP a bývalý 31. hráč světového žebříčku. „První dny ale byly hodně zvláštní, protože prostě nevěříte, že něco takového se opravdu děje. Ale pak si zvyknete a už se jen snažíte pomoci vlasti k přežití,“ prohlásil Stachovskji.
Mezinárodní cyklistická unie UCI před časem vyloučila ze všech mezinárodních závodů ruské a běloruské národní týmy i profesionální stáje. Týká se to i Gazprom-RusVelo, za který jezdí Češi Michael Kukrle a Mathias Vacek. Šéf stáje Renat Khamidulin nyní shání finance, aby udržel tým v chodu, a to cestou alternativního sponzorství, jímž chce zaplnit chybějících 3,5 až 4 miliony eur. Ty mají zajistit financování do konce roku 2022. Rus uvedl, že 27. březen bude posledním dnem na záchranu týmu. Nijak zatím nepokročil návrh, že by cyklisté závodili v neutrálních barvách. „Máme nyní několik zajímavých kontaktů se skutečným zájmem. Samozřejmě ale důležitý bude až podpis, po němž budeme moci říct, že hledání bylo úspěšné,“ prohlásil Khamidulin. UCI potvrdila serveru Cyclingnews, že Gazprom-RusVelo bude muset najít neruského sponzora a také změnit zemi registrace.
Zprávy ze dne 12. března 2022
Sportovní stanice ESPN přišla s informací, že Washington měl požádat Alexandra Ovečkina, aby na Instagramu vyměnil profilovou fotku s Vladimirem Putinem, případně si celý účet smazal. „Pokaždé jim měl říct: ,Kdybych to udělal, opravdu bych cítil, že je to signál, kterým bych vystoupil proti Putinovi. Moje rodina by byla v nebezpečí.‘ Washington Capitals by to měli respektovat,“ říká novinářka Emily Kaplanová.
Zprávy ze dne 11. března 2022
Fotbalová Chelsea je v obrovských provozních problémech. Po zavedení sankcí na Romana Abramoviče, který „Blues“ stále ještě vlastní, zablokovaly anglické banky klubu i platební karty. Londýňané se tak potýkají nejen s nemožností například prodávat vstupenky, ale také mohou mít problém zaplatit benzín do klubového autobusu.
Všichni nejsou Alexandr Ovečkin. Zdaleka ne každý ruský hráč v NHL je obdivovatelem diktátora (oficiálně prezidenta) Vladimira Putina. V opozici k režimu je například Artěmij Panarin. Většina ruských hokejistů za mořem je ale spíš mezi nimi. Nikdy nahlas Putina nepodporovali, o politiku se úplně nestarají, nevyjadřují se. Budou spíš proti válce a agresi. Tím pádem se i obávají chvíle, že jim skončí vízum. Podle zjištění TSN už několik Rusů zvažuje žádost o azyl. Podrobnosti čtěte ZDE>>>

Ruský olympijský výbor podal urgentní odvolání proti zákazu činnosti ruských sportovců na Zimním olympijském festivalu mládeže ve Finsku. Klání ve Vuokatti začíná 20. března a mezinárodní sportovní arbitráž už stanovila plán řízení. Zároveň se ruská fotbalová federace odvolala proti vyloučení svých klubů z evropských pohárů.
Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková vyzvala ATP a WTA k vyloučení ruských hráčů a hráček z turnajů. Dosavadní sankce za vojenské napadení její vlasti totiž považuje za směšné. „Řeknu to jen krátce: Podívejte se, jak se k tomu postavily ostatní sporty. Víc to komentovat nechci,“ citovala devatenáctiletou Kosťukovou po postupu do druhého kola turnaje v Indian Wells agentura AFP.
Fotbalově je to pořád super, Chelsea válí v Premier League a dobře rozehrála i play off Ligy mistrů. Jenže jak dlouho to ještě bude trvat? Klub čelí drsným sankcím po zmražení majetku majitele Romana Abramoviče a dostává se do obrovských problémů. Vedení hodlá jednat s britskou vládou o zmírnění pravidel, za současné situace mohou klubu podle deníku Daily Mail už za 17 dní úplně dojít peníze... Více čtěte zde >>>
Závodit, když na Ukrajině umírají ženy a děti? Lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová se se současnou situací jen těžko srovnává... „Válka na Ukrajině je tak naprosto šokující, že ani nevím, jak bych to vyjádřila,“ napsala na Facebooku a vypočítávala utrpení civilistů. „A jedna otázka mě už nějakou dobu trápí. Jak se v této době můžu vůbec starat o lyžařské závody? Jak se může kdokoliv zajímat o cokoliv jiného, než válka skončí a ti zodpovědní budou za ni potrestáni? Jak? Myslím si, že je to tak jednoduché, že musíme dál žít své životy, ale také potřebujeme naše hlasy na protest proti této válce a poskytnout jakoukoliv pomoc těm, kteří bojují na Ukrajině nebo pro záchranu těch, kteří opouštějí své domovy,“ přemítala.
Konec McDonaldu v Rusku? Nevadí, ruský duch víc vystihují pelmeně... Někdejší krasobruslař a příznivec Vladimira Putina Jevgenij Pljuščenko má jasno. Více čtěte zde >>>
